Дороги до кордону у Польщі перекриває поліція, а не мітингувальники. Кажуть, такий наказ, – водій

Водій, який 16 днів провів у черзі до кордону у Польщі, каже, що дороги блокує поліція і навіть вантажівки з гуманітаркою не пропускають

Про це "Еспресо.Захід" розповів водій Тарас Сасін, який 16 днів очікував у черзі до пункту пропуску Дорогуськ – Ягодин. 

"Фактично довелось 16 днів жити в кабіні машини. Але ж люди є різні, є з хронічними хворобами – діабетом, астмою. Для них важливо вчасно приймати ліки, – каже Тарас Сасін. – Полякам на це усе наплювати, нікого не пропускають. При чому перекриває це усе і регулює потік машин саме поліція, мітингувальники там і ні до чого. Коли приїжджав старший міняти поліцейських, то на запитання чому саме вони, поліція,  не пропускають або дуже мало пропускають автомобілів, він відповів що така у них вказівка з Любліна".

Раніше протестувальники  обіцяли, що автомобілі з гуманітарною допомогою пропускатимуть без проблем. Однак насправді фури з гуманітаркою також стоять черзі тижнями.

"За мною стояв автомобіль з гумдопомогою. Усі документи були, що це дійсно гуманітарна допомога. Він разів 5 зупиняв поліцію, думав, якщо буде інша зміна, то пропустять, але ніхто не слухав. Він стояв, як і я, 16 діб", – каже Тарас Сасін.

Водій каже, інакше, як роботою на Росію, цю блокаду пояснити не може.

"Організатор протесту Рафал Меклер з початку ніби вимагав повернення дозволів для українських вантажівок. А зараз на своїй сторінці у фб він уже прямим текстом налаштовує поляків проти українців та українського народу. Закликає перестати тратити гроші Польщі на допомогу Україні. Працюють на Росію. Інакше я це пояснити не можу", – каже він. 

Страйки на кордоні між Польщею та Україною: що відомо

Раніше повідомлялося, що польські перевізники страйкуватимуть на кордоні. Причина – надмірна конкуренція після лібералізації міжнародних перевезень між Україною та країнами ЄС. У зв'язку з цим Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України ініціювало зустріч з Польщею та Єврокомісією.

У ДПСУ прокоментували ймовірне блокування кордону. Крім того, Україна направила Польщі офіційну ноту через наміри польських перевізників розпочати страйк на українсько-польському кордоні.

6 листопада польські перевізники розпочали страйк на польсько-українському кордоні. У Мінінфраструктури заявили, що польські перевізники не передали Києву жодних офіційних вимог.

Станом на вечір 7 листопада польські перевізники повністю заблокували проїзд вантажного автотранспорту на двох пунктах пропуску на кордоні з Україною. 

9 листопада у Польщі відбулася зустріч урядовців і перевізників, які блокують кордон з Україною, однак вона завершилася нічим. Водночас черги з вантажних транспортних засобів стають все довшими. Відтак Україна запропонувала польській владі запустити смуги для порожніх вантажівок і очікує на відповідь з їхньої сторони.

15 листопада відбулися тристоронні перемовини з Польщею та Єврокомісією щодо розблокування пунктів пропуску, однак вони не принесли результатів. Натомість Європейська комісія може розпочати карну процедуру проти Польщі, якщо влада не вирішить питання з блокуванням перевізниками пунктів пропуску на кордоні з Україною.

16 листопада словацькі перевізники провели попереджувальну акцію і на годину заблокували перетин кордону українським колегам, приєднавшись до аналогічної польскої блокади. Перевізники заявили, що чекатимуть на реакцію упродовж семи днів, а в разі її відсутності погрожують повністю перекрити пункт пропуску "Вишнє Нємецьке - Ужгород".

Згодом польські перевізники пообіцяли посилити блокаду на кордоні з Україною. Крім того, митники почали фіксувати збільшення черг вантажівок на словацькому напрямку.

Україна та Польща готують позови щодо відшкодування збитків, завданих блокуванням прикордонних автомобільних пунктів пропуску через мітинг перевізників. Крім того, стало відомо, що польські перевізники не пропускають гумдопомогу і небезпечені вантажі.

За словами віце-президента Асоціації міжнародних автоперевізників Володимира Баліна, польські перевізники порушують умови страйку, що може допомогти добитися його скасування. Водночас українська економіка за цей час зазнала збитків вже на понад €400 млн.

Тим часом польські фермери обіцяють продовжити блокування пункту пропуску "Медика-Шегині" до січня.