Еспресо. Захід
Огляд

День Конституції: питання Криму, української мови та інші цікаві факти

28 червня, 2023 середа
09:18
Зміст

Цьогоріч минає 27 років з дня ухвалення українським парламентом Конституції України. Цей день називають знаковим для становлення української державності

"Еспресо.Захід" розповість, як відбувалася робота над текстом Основного закону, довкола чого точилися найбільші суперечки і якою була історична конституційна ніч.

Початок роботи

Комісію з розробки нової Конституції створила ще Верховна Рада УРСР у жовтні 1990-го. До робочих груп з підготовки окремих розділів доручили залучити вчених і фахівців з відповідних галузей. Після проголошення незалежності ухвалення Конституції стало ще нагальнішим питанням, адже потрібно було закріпити державний устрій, права і свободи громадян, організацію органів державної влади та місцевого самоврядування. 

Конституційна комісія підготувала перший проєкт Конституції, його всенародне обговорення відбулося в 1992-му, а 26 жовтня 1993-го вироблено остаточний варіант. Далі справа призупинилася майже на рік, аж поки в листопаді 1994 року, після дострокових президентських і парламентських виборів, нові народні обранці не створили ще одну Конституційну комісію.

8 червня 1995 року між президентом і Верховною Радою був підписаний конституційний договір про організацію державної влади та місцевого самоврядування на період підготовки Конституції України. Нова робоча група, до якої увійшли 4 представники парламенту, 4 представники Президента і 2 представники органів правосуддя, доопрацьовувала конституційний документ. У березні 1996 року він був винесений на обговорення Конституційної комісії і рекомендований до розгляду Верховною Радою. 

Розгляд Конституції

У результаті численних дискусій о 9 годині 18 хвилин 28 червня 1996 року 315 голосами депутати прийняли Конституцію України в цілому. Загалом нардепи працювали 23 години, із них останні 14 годин – без перерви. Під час голосування "За" висловилися 315 парламентарів, 36 депутатів проголосували проти, 12 утрималися, 30 не голосували взагалі.

У Конституції було закріплено правові основи держави, її суверенітет і територіальну цілісність, основні права і свободи українських громадян. Ключовим положеннням стала 5-та стаття Конституції, згідно з якою "носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ".

Як зазначено на сайті Українського інституту національної пам'яті, найбільше дискусій викликали питання мови, статус Криму та державні символи. 

Ліві категорично не погоджувалися на тризуб і синьо-жовтий прапор. Чимало суперечок викликало питання про статус Криму. Частина народних обранців (насамперед, праві) вважали, що достатньо обмежитися наданням півострову статусу звичайної області. Після неодноразових голосувань таки дійшли компромісу: ліві голосують за синьо-жовтий прапор, праві – за автономію Криму. Питання стосовно мови також було неоднозначним, але зрештою українська стала єдиною державною мовою.

До речі, тодішній президент України Леонід Кучма не був присутній на історичному засіданні парламенту, а прибув у Верховну Раду за кілька хвилин до прийняття Закону. 

Фото: Укрінформ

 

Спогади про історичну ніч

Як раніше пригадував нині покійний доктор біологічних наук, професор і народний депутат України 2-го скликання Валентин Яблонський здаватись вони не мали права, а тому мусили працювати понад власні сили, адже 27 червня до Верховної Ради просочилася інформація, що в адміністрації Президента підготовлено указ про розпуск Верховної Ради.

"Стрілка барометра зашкалила. О. Мороз, відкриваючи вранці засідання Ради, запропонував працювати без перерви аж до прийняття Конституції. Іншого виходу не було. Хто кого!, – пригадував Яблонський.

Він казав, що не пам'ятав більшої напруги у своїй роботі і більшої відповідальності за її результати. Обговорювалися не просто окремі положення Конституції, статті, фрази, а навіть крапки та коми. 

"Не влаштовували лівих згадка в преамбулі про Бога ("усвiдомлюючи вiдповiдальнiсть перед Богом, власною совiстю, попереднiми, нинiшнiм та прийдешнiми поколiннями"), про гімн України, державну символіку. Це для них були питання життя і смерті (тільки, чиєї?). А скільки емоцій було затрачено при прийнятті статті про державний статус української мови" – розповідав науковець.

Іван Заєць писав так: "Ліві ортодокси та проросійські найманці намагалися не допустити конституційного затвердження символів, які вже 5 років використовувалися як державні. Це – синьо-жовтий прапор, тризуб та гімн  "Ще не вмерла Україна". Оскільки комуністична символіка не проходила за жодних умов, то ліві наполегливо пропонували відкласти остаточне розв’язання цього питання ще на роки.  Така пропозиція цілком справедливо не сприймалася демократичною частиною парламенту".

Ігор Юхновський, народний депутат чотирьох скликань пригадував: "На диво, комуністи працювали конструктивно. Найбільше питання, яке було в тому ділі — про державну мову. Комуністи майже намертво стояли на тому, щоби були дві державні мови — українська та російська"

Представляв на трибуні Парламенту проект Конституції вже покійний Михайло Сирота. Він багато годин поспіль на ногах все витримав та буквально вистояв Основний закон країни.

Ярослав Кендзьор, народний депутат I – VI скликань розповідав: "Я не знаю у Верховній Раді із 450 депутатів хоч одного, крім Михайла Сироти, який би витримав весь той конституційний процес. Я бував на засіданнях Конституційної комісії, я бачив на власні очі, що витворяли там представники Компартії і Соцпартії як члени Конституційної комісії, які вони абсурдні речі пропонували, щоби спровокувати, щоби розбіглися всі. Але він все витримав до останнього".

Цікаві факти

За даними дослідників наша Конституція – одна із найкращих у світі. У ній, зокрема, йдеться про те, що ніхто не може узурпувати державну владу. Помаранчева революція, Революція Гідності довели дієвість статті.

 – Ніхто не може узурпувати державну владу.

 –  Кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань.

Перша українська Конституція написана Пилипом Орликом. 5 квітня 1710 року в місті  Бендери козацька рада ухвалила Договори і Постановлення Прав і вольностей Війська Запорозького, головним автором яких був Пилип Орлик – наступник Івана Мазепи й перший український гетьман в еміграції. Історики-дослідники цього документа стверджують, що він і став першою українською Конституцією.

Конституція складалась із преамбули, шістнадцяти розділів і присяги новообраного гетьмана. 

Скорочену електронну версію "Конституції Пилипа Орлика" опублікував Центральний державний історичний архів України до 300-ї річниці укладання документа.
 

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.38
    Купівля 39.38
    Продаж 39.88
  • EUR
    Купівля 42.19
    Продаж 42.88
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
3 травня
07:15
Ексклюзив
Алла Сенченко
Про мобілізацію жінок, роботу ТЦК та російський полон. Розмова з військовою Аллою Сенченко
2024, четвер
2 травня
22:50
Зі Львівщини на передову відправили 700 безпілотників для бійців 125-ї бригади ТрО
Зі Львівщини на передову відправили 700 безпілотників для бійців 125-ї бригади ТрО
22:17
На Буковині до 9 років за ґратами засудили "смотрящого" за місцевою колонією
На Буковині до 9 років за ґратами засудили "смотрящого" за місцевою колонією
21:56
Оновлено
пункт пропуску
У двох пунктах пропуску на Закарпатті провели обшуки: журналіст Глагола назвав причину
21:52
На Рівненщині затримали лікаря, який за хабар обіцяв зробити чоловіку групу інвалідності
21:33
У Львові 29-річна мешканка Ужгорода намагалася скоїти суїцид
У Львові 29-річна мешканка Ужгорода намагалася скоїти суїцид
21:18
злодій
Лише у квітні вчинив п’ять крадіжок: на Тернопільщині спіймали серійного крадія
21:00
Місцева влада не реагує: на Закарпатті виявили незаконне сміттєзвалище
20:39
У великодню ніч волинянам дозволили бути в церкві під час комендантської години
У великодню ніч волинянам дозволили бути в церкві під час комендантської години
20:20
Закарпатську облраду оштрафували за відмову поновити директора аеропорту "Ужгород" на посаді
20:02
Британське графство Норфолк і Львівщина підписали меморандум про співпрацю
19:44
Плащаниця
Молитва у Страсну п'ятницю: як просити про прощення гріхів
19:30
На Прикарпатті чоловік врятував дитину з палаючого будинку
19:15
Огляд
Зарплата 1,2 млн грн та $45 тис. готівки: що задекларував керівник Другого ТМО Львова Андрій Миськів
19:00
Стало відомо, скільки львів’ян користуються ЛеоКарт у міському транспорті
18:46
паводок
На Закарпатті весняні паводки пошкодили 29 дамб та берегоукріплень: область просить кошти з резервного фонду
18:32
Ексклюзив
волонтерка Уляна Дідич
Щомісяця везу на фронт до чотирьох автівок, – волонтерка Уляна Дідич
18:17
Максим Козицький
Більше лише в Миколаївського голови: стало відомо, скільки радників у Максима Козицького
18:02
Дрогобицька міська рада
У Дрогобичі жінка зірвала засідання сесії міськради
18:00
Оновлено
У Чернівцях попрощалися з 16 воїнами, які загинули у 2022 році на Київщині. Фото
17:49
півмарафон "Не зупиняйся!"
У Львові відбудеться півмарафон "Не зупиняйся": громадський транспорт курсуватиме зі змінами
17:36
Ексклюзив
Шувар
По ковбасу та шинку черги аж до виходу з термінала. Великодні закупи у Львові
17:27
Сонячно і без дощу: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 3 травня
17:20
ЗСУ, мобілізація
Прикарпатець отримав 3 роки тюрми за ухилення від мобілізації
17:05
На Закарпатті виявили авто з 10 тис. пачок сигарет
16:58
Оновлено
Великодні гаївки у Львівському скансені
Куди піти у Львові із 29 квітня і по Великдень: на свято до Гаю
16:48
новини Закарпаття
У центрі соцобслуговування на Закарпатті виявили факти порушення прав людини
16:47
У Львові судли ексберкутівця
Ексберкутівцю, який у 2014 організував вибух на базі у Львові, винесли вирок
16:45
У храмі в Рівному чоловік револьвером погрожував священнику
16:33
генератор
Підприємець із Тернопільщини привласнив гроші, виділені на закупівлю генератора для медзакладу
16:30
Огляд
Паска
Паски, які завжди вдаються: рецепти від галицьких господинь
16:20
На Рівненщині за 4 місяці з незаконного обігу вилучили 10 гранатометів і 144 гранати
16:06
новини Львова
У Львові біля храмів, де освячуватимуть паски, патрулюватимуть поліцейські та кінологи
15:53
заборона відвідування лісів
У Яворівському районі на Львівщині заборонили відвідувати ліси і зупинки транспортних засобів
15:37
новини Закарпаття
На фронті загинув військовий із Закарпаття Михайло Світлик
15:24
Хмельницький
Смерть чоловіка після затримання ТЦК на Хмельниччині: поліція відкрила провадження, справа на контролі омбудсмена
15:09
У Франківську відкрили пам'ятні дошки героям Остапу Бринському та Юрку Стецику 
14:59
Ексклюзив
У 47-й бригаді розповіли, як у них працює рекрутинг і кого зараз шукають
14:55
новини Львова
Утік з місця ДТП, коли не вдалося "залагодити": у Львові патрульні відшукали водія, який п'яним спричинив аварію
14:40
На Хмельниччині конфіскували землі, які належали громадянину РФ
На Хмельниччині конфіскували землі, які належали громадянину РФ
Більше новин