Еспресо. Захід
Огляд

День Конституції: питання Криму, української мови та інші цікаві факти

28 червня, 2023 середа
09:18

Цьогоріч минає 27 років з дня ухвалення українським парламентом Конституції України. Цей день називають знаковим для становлення української державності

Зміст

"Еспресо.Захід" розповість, як відбувалася робота над текстом Основного закону, довкола чого точилися найбільші суперечки і якою була історична конституційна ніч.

Початок роботи

Комісію з розробки нової Конституції створила ще Верховна Рада УРСР у жовтні 1990-го. До робочих груп з підготовки окремих розділів доручили залучити вчених і фахівців з відповідних галузей. Після проголошення незалежності ухвалення Конституції стало ще нагальнішим питанням, адже потрібно було закріпити державний устрій, права і свободи громадян, організацію органів державної влади та місцевого самоврядування. 

Конституційна комісія підготувала перший проєкт Конституції, його всенародне обговорення відбулося в 1992-му, а 26 жовтня 1993-го вироблено остаточний варіант. Далі справа призупинилася майже на рік, аж поки в листопаді 1994 року, після дострокових президентських і парламентських виборів, нові народні обранці не створили ще одну Конституційну комісію.

8 червня 1995 року між президентом і Верховною Радою був підписаний конституційний договір про організацію державної влади та місцевого самоврядування на період підготовки Конституції України. Нова робоча група, до якої увійшли 4 представники парламенту, 4 представники Президента і 2 представники органів правосуддя, доопрацьовувала конституційний документ. У березні 1996 року він був винесений на обговорення Конституційної комісії і рекомендований до розгляду Верховною Радою. 

Розгляд Конституції

У результаті численних дискусій о 9 годині 18 хвилин 28 червня 1996 року 315 голосами депутати прийняли Конституцію України в цілому. Загалом нардепи працювали 23 години, із них останні 14 годин – без перерви. Під час голосування "За" висловилися 315 парламентарів, 36 депутатів проголосували проти, 12 утрималися, 30 не голосували взагалі.

У Конституції було закріплено правові основи держави, її суверенітет і територіальну цілісність, основні права і свободи українських громадян. Ключовим положеннням стала 5-та стаття Конституції, згідно з якою "носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ".

Як зазначено на сайті Українського інституту національної пам'яті, найбільше дискусій викликали питання мови, статус Криму та державні символи. 

Ліві категорично не погоджувалися на тризуб і синьо-жовтий прапор. Чимало суперечок викликало питання про статус Криму. Частина народних обранців (насамперед, праві) вважали, що достатньо обмежитися наданням півострову статусу звичайної області. Після неодноразових голосувань таки дійшли компромісу: ліві голосують за синьо-жовтий прапор, праві – за автономію Криму. Питання стосовно мови також було неоднозначним, але зрештою українська стала єдиною державною мовою.

До речі, тодішній президент України Леонід Кучма не був присутній на історичному засіданні парламенту, а прибув у Верховну Раду за кілька хвилин до прийняття Закону. 

Фото: Укрінформ

 

Спогади про історичну ніч

Як раніше пригадував нині покійний доктор біологічних наук, професор і народний депутат України 2-го скликання Валентин Яблонський здаватись вони не мали права, а тому мусили працювати понад власні сили, адже 27 червня до Верховної Ради просочилася інформація, що в адміністрації Президента підготовлено указ про розпуск Верховної Ради.

"Стрілка барометра зашкалила. О. Мороз, відкриваючи вранці засідання Ради, запропонував працювати без перерви аж до прийняття Конституції. Іншого виходу не було. Хто кого!, – пригадував Яблонський.

Він казав, що не пам'ятав більшої напруги у своїй роботі і більшої відповідальності за її результати. Обговорювалися не просто окремі положення Конституції, статті, фрази, а навіть крапки та коми. 

"Не влаштовували лівих згадка в преамбулі про Бога ("усвiдомлюючи вiдповiдальнiсть перед Богом, власною совiстю, попереднiми, нинiшнiм та прийдешнiми поколiннями"), про гімн України, державну символіку. Це для них були питання життя і смерті (тільки, чиєї?). А скільки емоцій було затрачено при прийнятті статті про державний статус української мови" – розповідав науковець.

Іван Заєць писав так: "Ліві ортодокси та проросійські найманці намагалися не допустити конституційного затвердження символів, які вже 5 років використовувалися як державні. Це – синьо-жовтий прапор, тризуб та гімн  "Ще не вмерла Україна". Оскільки комуністична символіка не проходила за жодних умов, то ліві наполегливо пропонували відкласти остаточне розв’язання цього питання ще на роки.  Така пропозиція цілком справедливо не сприймалася демократичною частиною парламенту".

Ігор Юхновський, народний депутат чотирьох скликань пригадував: "На диво, комуністи працювали конструктивно. Найбільше питання, яке було в тому ділі — про державну мову. Комуністи майже намертво стояли на тому, щоби були дві державні мови — українська та російська"

Представляв на трибуні Парламенту проект Конституції вже покійний Михайло Сирота. Він багато годин поспіль на ногах все витримав та буквально вистояв Основний закон країни.

Ярослав Кендзьор, народний депутат I – VI скликань розповідав: "Я не знаю у Верховній Раді із 450 депутатів хоч одного, крім Михайла Сироти, який би витримав весь той конституційний процес. Я бував на засіданнях Конституційної комісії, я бачив на власні очі, що витворяли там представники Компартії і Соцпартії як члени Конституційної комісії, які вони абсурдні речі пропонували, щоби спровокувати, щоби розбіглися всі. Але він все витримав до останнього".

Цікаві факти

За даними дослідників наша Конституція – одна із найкращих у світі. У ній, зокрема, йдеться про те, що ніхто не може узурпувати державну владу. Помаранчева революція, Революція Гідності довели дієвість статті.

 – Ніхто не може узурпувати державну владу.

 –  Кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань.

Перша українська Конституція написана Пилипом Орликом. 5 квітня 1710 року в місті  Бендери козацька рада ухвалила Договори і Постановлення Прав і вольностей Війська Запорозького, головним автором яких був Пилип Орлик – наступник Івана Мазепи й перший український гетьман в еміграції. Історики-дослідники цього документа стверджують, що він і став першою українською Конституцією.

Конституція складалась із преамбули, шістнадцяти розділів і присяги новообраного гетьмана. 

Скорочену електронну версію "Конституції Пилипа Орлика" опублікував Центральний державний історичний архів України до 300-ї річниці укладання документа.
 

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
22:52
зґвалтування
На Волині на 5 років засудили чоловіка, який чинив розпусні дії щодо 10-річної дитини
22:26
На хабарі викрили офіцерку Закарпатського ТЦК
21:53
ватра в пам'ять про Небесну Сотню у Львові
У Львові ватрою з українськими піснями вшанували пам'ять Героїв Небесної Сотні. Фото
21:30
На Тернопільщині селищна рада сплатить 4,7 млн грн через стихійні сміттєзвалища
21:09
дерева, дрова
На Прикарпатті чоловік за місяць незаконно зрубав лісу на 1 млн грн
21:09
Оновлено
Тетяна Крупа
Суд залишив під вартою очільницю Хмельницької МСЕК Крупу, але зменшив суму застави
20:50
Неналежний технічний стан: на Львівщині оштрафували автобусного перевізника
20:33
Облаштувати стоянки на проспекті Свободи: у Львові створили петицію на підтримку каретного бізнесу
20:17
У Львові знайшли тіло дівчини, яка зникла напередодні
20:14
Світлана Новицька
Адвокатка Новицька, яку судять за держзраду, раніше на нараді ОБСЄ поширювала російські наративи про Україну
20:05
Інтерв’ю
Олег Дуда
Олег Дуда - про масштабні ремонти у Львівському онкоцентрі, введення платних послуг та вплив війни кількість онкохворих
20:00
світло
До чотирьох годин без світла: графіки та групи відключень електроенергії на Львівщині 22 листопада
19:55
прощання
Львів 22 листопада попрощається з полеглим захисником Степаном Панасевичем
19:37
Огляд
Сніг
Сніг, а на дорогах ожеледиця: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 22 листопада
19:13
шахрай, шахрайство
На Рівненщині активізувались шахраї: виманюють гроші від імені ОВА
18:45
ДТП у Тернополі
У Тернополі під колеса вантажівки потрапила жінка
18:17
щеплення вакцинація
На Волині спалах вірусного гепатиту А 
18:02
Міськрада продала приміщення на 16,8 кв. м у центрі Львова за 2,9 млн грн
17:44
Орден за мужність
Двох захисників із Львівщини президент нагородив орденом "За мужність"
17:23
Рибарук
До Львова на "Відкритий діалог" їде харизматичний отець Іван Рибарук з Криворівні
16:50
Незаконно видобув підземні води на близько 5 млн грн: на Прикарпатті судитимуть посадовця
16:37
На вулиці у Залізничному районі Львова повністю перекриють рух транспорту через ремонт дороги 
16:36
Акція родин полонених десантників у Львові
У Львові родини полонених та зниклих безвісти воїнів 80-ки вийшли на мирну акцію
16:21
Турин став 31-м містом-побратимом Львова
16:03
На Рівненщині затримали нападника, який завдав ножових поранень зятю
15:43
Ексчиновник з Жовкви, якого підозрювали в хабарництві, відсудив у держави понад 700 тис. за незаконні дії правоохоронці
15:28
На Тернопільщині розшукують підозрюваного в тяжкому злочині
15:14
партія електронних цигарок
На Львівщині вилучили партію електронних сигарет на 24 млн грн, у складі яких були заборонені речовини
14:59
Ексклюзив
фото школярів у Львові, на яких заводили справи у радянські часи
Пройти шлях репресованого і побачити справи школярів: у музеї "Територія Терору" оновили експозицію
14:44
У Чернівцях затримали містянина, який носив у кишені гранату і запал
14:29
поліція
АМКУ викрив змовників, які брали участь у тендерах на поставку комп'ютерів у Львівській та Івано-Франківській областях
14:14
Фінальний етап VI Всеукраїнського фестивалю-премії "ГРА" стартує зі Львова
13:41
компенсації
На Львівщині підприємці, які працевлаштували переселенців, отримали 15,8 млн грн компенсацій
13:26
На Закарпатті біля кордону з Угорщиною упіймали трьох втікачів з України 
12:52
потяг на маршруті Рава-Руська – Варшава
Укрзалізниця анонсувала новий маршрут Чернівці – Варшава
12:27
Григорій Козловський
За час повномасштабної війни найбільше в Україні розрослась група компаній Григорія Козловського: дослідження YouControl
12:26
На Тернопільщині літня жінка отримала опіки під час готування їжі через спалах газу
12:09
Українське регбі отримує підтримку завдяки міжнародній співпраці
11:57
У Львові на вулиці Пасічній виявили тіло чоловіка
11:43
На Рівненщині правоохоронці затримали двох браконьєрів з 10 кг м'яса косулі
Більше новин