Еспресо. Захід

"Бути українцем – це не просто жити на цій території", - ровесник Незалежності 

Юлія Кизик
31 серпня, 2021 вiвторок
16:57

Любомир Шимків народився за декілька днів до проголошення Незалежності України – 15 серпня 1991 року. Свідомо та несвідомо він став свідком різних  етапів формування незалежності й не лише української, а й своєї. Пів життя хлопець працює з молоддю – Любко і велика команда професіоналів допомагає їм усвідомлено вибрати професію. Все роблять для того, аби молоді люди могли розвивати свій талант, який на переконання хлопця, має кожен. 

Зараз Любомир є менеджером Української академії лідерства, а попередньо він створив безліч проєктів неформальної освіти у Львові, Тернополі та Києві. 

Любко поділився з журналістами “Еспресо.Захід” історією про свою дорогу, яка впліталась у формування української незалежності. 

Батьки Любомира родом з Тернопільщини. На початку 90-х вони відроджували українські традиції та були співзасновниками товариства "Вертеп". Родина Шимківих збирала фольклор по селах та відновлювала український традиційний спів. У товаристві вони створили різдвяний вертеп та мандрували Україною. Тому Любко та його молодші сестри народились в атмосфері експедицій та народних пісень. Далі хлопець познайомився з Пластом. 


"Всі співали пісні з фільму "Бумер" чи з "Бригади", а ми з пластунами − "Старенький трамвай" "Піккардійської терції"

- З 14 років і до 21 я був активним членом Пласту. Там я сформувався як особистість. Окрім того, в Пласті я набув навичок самозарадності й розуміння, як працює світ, і, зрештою, знайшов своє оточення. В Пласті була молодь, яка хотіла від життя більшого, ніж просто "кайфанути". Інтуїтивно ми відчували, що в нас спільні цінності, хоч тоді так їх не називали, бо не знали такого слова. Однією з них стало бажання розвивати українське. Але таке бажання існувало у вузьких колах, - розповідає Любомир.
Коли я був дитиною та підлітком, в країні не було розуміння української чи радянської ідентичності. Ми жили серед суміші шароварщини, часток Радянського Союзу та того, що прилетіло з-за кордону. Не було ні запиту суспільства на формування культури, ні державної політики. Хоч пластунів на весь Тернопіль тоді було не так багато, але цього було достатньо, щоб по-своєму відроджувати українську культуру. Спершу ми були цікавими для однолітків активним відпочинком: ти йдеш в гори, показуєш класні фото однокласникам, а вони з цікавості приходять на зустріч пластунів. Якщо ж школа не надто допомагала нам ставати особистістю, то мандрівки безумовно це робили. По-перше, ми освоювали базові речі виживання на природі, по-друге, вчились приймати рішення і брати за них відповідальність, і, по-третє, у подорожах ми співали біля ватри пісні під гітару і тоді багато призабутих українських пісень воскресало. Тому поки більшість молоді захоплювалась піснями з серіалу "Бумер" чи "Бригада", то в нас не переставали грати "Тартак", "Пікардійська терція" та "Плач Єремії".


Далі були старші класи школи та університет, де Любомир зрозумів, що щось йде "не так". І це "не так" – освіта, яка хоч і давала знання, проте випускала у світ підлітка, який не знав, чого хоче від цього життя, і того, як про це дізнатися. 

- З підліткового віку я розумів, що школа не формує дитину як особистість. Підліток приходить в університет, і далі не до кінця має базове розуміння світу і як приймати рішення у своєму житті. Наприклад, коли я закінчив університет, то бачив, що кожен пішов працювати, куди міг, а не куди хотів. Тому я почав думати, як це можна змінити. Ця ідея мене драйвила: спершу ми створили Школу молодої еліти в Тернополі. Це були курси неформальної освіти для школярів 10-11-х класів. Проєкт допомагав їм зорієнтуватись, чого вони хочуть в житті, в якому напрямку їм рухатись, щоб 5 років навчання в університеті були інструментом, а не протиранням штанів. 

Далі було декілька схожих проєктів у Львові та Києві й зрештою я прийшов працювати в Українську академію лідерства. УАЛ – це 10-місячна освітня програма для молоді. Протягом року завдяки тренінгам, зустрічам з професіоналами з різних сфер, майстер-класам, подорожам молоді люди можуть зрозуміти, в якому напрямку вони хочуть розвиватись і в цей час вони набувають основних умінь, щоб базово сформуватись як зріла та відповідальна людина.

На моє переконання, кожному дано талант. Хтось може розвинути його і зробити гігантським, а хтось - промарнувати. От ми й допомагаємо молоді робити все, щоб цей талант відкрити й згодом розвинути у найкращій для нього сфері. Окрім цього, для молодих людей важливий зворотній зв'язок – вони мають отримувати конструктивну оцінку та поради щодо своєї роботи від вчителів та наставників.

 

- Всі приватні проєкти з розвитку молоді – це чудово. Проте має бути централізована державна програма. Наприклад, якщо ми хочемо розвивати патріотичність, то школярі повинні їздити на екскурсії не лише у своїй області, а в експедиції в різні міста. Ти не можеш полюбити щось абстрактне з книжки, чи локацію на карті – ти маєш це побачити й відчути, а в ідеалі й знайти друзів. Наприклад, учень зі Львова в шкільній подорожі познайомився з хлопцями та дівчатами із Запоріжжя чи Харкова. Таким чином інша частина України стала для нього не ефемерною сторінкою книжки, а реальним знайомством. Також потрібно визначити місця сили в країні, де зможуть з'їжджатись всі школярі. Мандрівка до Хортиці, Софії Київської, підйом на Говерлу – ідей безліч.

Якщо ж ми хочемо, щоб молоді людини ставали успішними підприємцями, то це повинно розвиватись ще з початкової школи. Дітей варто вчити фінансової грамотності, у задачах мають розглядати не яблука і грушки, а планшети чи біткоїни – тобто те, що актуально. Якщо ми хочемо, щоб вони були не лише хорошими підприємцями, а державними службовцями, то починаючи з малого віку потрібно розповідати їм про те, що таке державні інституції, як вони функціонують, чому це важливо і, продовжуючи вже у свідомішому віці, залучати їх до спілкування з міністрами, політиками, держслужбовцями. 

Протягом своїх 30-ти років, які йшли паралельно з формування української незалежності, Любко знайшов для себе кілька правил, які допомагають йому бути не лише жителем, а й будівничим цієї країни.

Якщо з дитинства усвідомлення українця було "за замовчуванням", то після Революції Гідності я відчув його глибше. Якось відкрилось, що бути українцем повсякденно – це не просто жити на цій території своїм життям… Це означає робити конкретні дії для розвитку країни й нести за них відповідальність.

По-перше, ти маєш цікавитись державотворчими процесами та впливати на них. Якщо ж не можеш, тоді ти не стаєш диванним експертом, а як мінімум добре робиш свою роботу і платиш податки. Бо країна – це певна територія, яка має державні інституції, які живуть коштом цих податків. Якщо ж вони не дотримують коштів, то погано функціонують, або "ніяк". Чому раніше не розвивалась культура? Бо у неї не вкладали кошти. Якщо ж ти хочеш, щоб щось якісно розвивалось, то мусиш у це вкладати. Наприклад, коли ми їздимо зі студентами за кордон, спілкуємось з чиновниками й чуємо, які кошти виділяються на освіту та культуру, то розуміємо, що вони не до порівняння з нашими. Тому, якщо ми хочемо виховати еліту, то освіта має належно фінансуватись і ми всі маємо бути причетними до цього. Аналогічно з культурою.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.42
    Купівля 39.42
    Продаж 39.9
  • EUR
    Купівля 42.16
    Продаж 42.92
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
25 квітня
16:32
Прикордонники викрили "бізнесмена", який за 8 тис. євро організував ухилянтам трансфер у країни ЄС
Прикордонники викрили "бізнесмена", який за 8 тис. євро організував ухилянтам трансфер у країни ЄС
16:26
обшук на шахті
На Львівщині викрили керівників шахти, яким підлеглі будували і ремонтували дачі
16:17
Двоє мешканців Донеччини у Львові організували збут наркотиків поштою
16:06
нелегальний гральний бізнес
Організували нелегальні гральні заклади: на Закарпатті судитимуть 5 мешканців
15:53
Львів цитадель
У Львові на Цитаделі планують зрізати 191 дерево
15:51
Оновлено
Львів, архтектура та скульптура
Куди піти у Львові із 22 по 28 квітня: "Атомна русалка", Stabat Mater та Вечір прем’єр 3.0
15:48
Правоохоронці проводять обшуки у мерії Мукачева,
Правоохоронці проводять обшуки у мерії Мукачева, - депутат Глагола
15:40
суд, гроші, штраф
Обікрав людей на понад 107 тис. грн: на Стрийщині до 10 років засудили шахрая
15:30
Ексклюзив
В Україні вийшла унікальна повість, яку написали 36 авторів
15:08
український безпілотник Punisher
Мукачівська міська рада виділила 12,4 млн грн на безпілотники для ЗСУ
14:52
новини Хмельниччини
На Хмельниччині затримали браконьєрів, які незаконно виловлювали рибу в притоці Дністра
14:39
новини Рівного
У центрі Рівного до Великодня встановлять Писанковий сад
14:22
Юрій Набит
Без батька залишилося двоє дітей: біля Роботиного загинув воїн зі Львівщини
14:08
новини Рівненщини
На Рівненщину приїхали ще 33 людини з Донецької області
13:55
Жительку Каховки підозрюють у пособництві окупантам
Жительку Каховки підозрюють у пособництві окупантам: схиляла жителів до отримання російських паспортів
13:43
писанки на деревах у центральному сквері Франківська
У Франківську прикрасили писанками дерева в центральному сквері
13:37
новини Львівщини
На Львівщині за невиконання обов’язків притягнули до відповідальності 75 батьків
13:20
земля
На Хмельниччині в росіянки конфіскували земельну ділянку, яку вона успадкувала
13:05
новини Львова
Біля львівського Будинку воїна невідомий зрізав усі тюльпани
12:48
майстер-клас із писанкарства для дітей військових
У Львові діти захисників створили писанки для поранених військових
12:31
Радослав Сікорський
"Львів - це Україна": Сікорський відреагував на закиди Кремля про плани Польщі нібито анексувати частину України
12:04
Унаслідок вибуху на Львівщині двоє людей загинуло і одна постраждала
11:47
На Волині викрили нову схему для ухилянтів: надувними човнами до ЄС
Надувними човнами до ЄС: на Волині викрили схему незаконного перетину кордону для ухилянтів
11:30
На Хмельниччині п'яний чоловік стріляв у поліцейських із рушниці, його затримали
На Хмельниччині п'яний чоловік стріляв у поліцейських із рушниці, його затримали
11:14
прикордонний контроль, перетин кордону
Скільки людей перетнули західний кордон України 24 квітня
11:00
шахрай, шахрайство
Здавав вигадане житло різним людям: судитимуть жителя Рівненщини
10:46
Тернополянин намагався незаконно відправити з України поштою скам'янілих ракоскорпіонів віком 443 млн років
Тернополянин намагався незаконно відправити з України поштою скам'янілих ракоскорпіонів віком понад 400 млн років
10:23
Львівські лікарі видалили 15-сантиметрову пухлину з плеча підлітка
10:09
Валентин Міц
Під Новомихайлівкою загинув стрілець зі Львівщини Валентин Міц
09:52
кордон, черги
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 25 квітня
09:35
Біля Львова на пожежі виявили тіло чоловіка
09:18
Намагався незаконно легалізуватись через службу у війську: з України видворили громадянина Іраку
Намагався незаконно легалізуватись через службу у війську: з України видворили громадянина Іраку
09:01
Українець намагався вивезти до Великої Британії старовинні монети 5 ст. до н.е. – 4 ст. н.е.
08:46
Іван Войчук
Під час виконання бойового завдання на Донеччині загинув боєць з Волині Іван Войчук
08:30
На Львівщині погодили генеральні плани трьох населених пунктів
08:10
пункт пропуску
На Волині двох прикордонників підозрюють у переправленні понад 200 ухилянтів до Польщі
07:49
Осінь, дощ
Погода на Львівщині та в інших західних областях України: прогноз синоптиків на сьогодні, 25 квітня, і завтра
2024, середа
24 квітня
22:58
На Буковині митники вилучили понад 1000 заборонених ароматизованих е-сигарет
22:40
Через змову фірм медзаклад Тернополя переплатив 1 млн грн за телевізійні послуги
22:21
У селі біля Львова незаконно зрубали понад сотню дерев
На Хмельниччині судитимуть чоловіка, який незаконно зрізав 31 дерево на 450 тис. грн
Більше новин