Еспресо. Захід

"Бути українцем – це не просто жити на цій території", - ровесник Незалежності 

31 серпня, 2021 вiвторок
16:57

Любомир Шимків народився за декілька днів до проголошення Незалежності України – 15 серпня 1991 року. Свідомо та несвідомо він став свідком різних  етапів формування незалежності й не лише української, а й своєї. Пів життя хлопець працює з молоддю – Любко і велика команда професіоналів допомагає їм усвідомлено вибрати професію. Все роблять для того, аби молоді люди могли розвивати свій талант, який на переконання хлопця, має кожен. 

Зміст

Зараз Любомир є менеджером Української академії лідерства, а попередньо він створив безліч проєктів неформальної освіти у Львові, Тернополі та Києві. 

Любко поділився з журналістами “Еспресо.Захід” історією про свою дорогу, яка впліталась у формування української незалежності. 

Батьки Любомира родом з Тернопільщини. На початку 90-х вони відроджували українські традиції та були співзасновниками товариства "Вертеп". Родина Шимківих збирала фольклор по селах та відновлювала український традиційний спів. У товаристві вони створили різдвяний вертеп та мандрували Україною. Тому Любко та його молодші сестри народились в атмосфері експедицій та народних пісень. Далі хлопець познайомився з Пластом. 


"Всі співали пісні з фільму "Бумер" чи з "Бригади", а ми з пластунами − "Старенький трамвай" "Піккардійської терції"

- З 14 років і до 21 я був активним членом Пласту. Там я сформувався як особистість. Окрім того, в Пласті я набув навичок самозарадності й розуміння, як працює світ, і, зрештою, знайшов своє оточення. В Пласті була молодь, яка хотіла від життя більшого, ніж просто "кайфанути". Інтуїтивно ми відчували, що в нас спільні цінності, хоч тоді так їх не називали, бо не знали такого слова. Однією з них стало бажання розвивати українське. Але таке бажання існувало у вузьких колах, - розповідає Любомир.
Коли я був дитиною та підлітком, в країні не було розуміння української чи радянської ідентичності. Ми жили серед суміші шароварщини, часток Радянського Союзу та того, що прилетіло з-за кордону. Не було ні запиту суспільства на формування культури, ні державної політики. Хоч пластунів на весь Тернопіль тоді було не так багато, але цього було достатньо, щоб по-своєму відроджувати українську культуру. Спершу ми були цікавими для однолітків активним відпочинком: ти йдеш в гори, показуєш класні фото однокласникам, а вони з цікавості приходять на зустріч пластунів. Якщо ж школа не надто допомагала нам ставати особистістю, то мандрівки безумовно це робили. По-перше, ми освоювали базові речі виживання на природі, по-друге, вчились приймати рішення і брати за них відповідальність, і, по-третє, у подорожах ми співали біля ватри пісні під гітару і тоді багато призабутих українських пісень воскресало. Тому поки більшість молоді захоплювалась піснями з серіалу "Бумер" чи "Бригада", то в нас не переставали грати "Тартак", "Пікардійська терція" та "Плач Єремії".


Далі були старші класи школи та університет, де Любомир зрозумів, що щось йде "не так". І це "не так" – освіта, яка хоч і давала знання, проте випускала у світ підлітка, який не знав, чого хоче від цього життя, і того, як про це дізнатися. 

- З підліткового віку я розумів, що школа не формує дитину як особистість. Підліток приходить в університет, і далі не до кінця має базове розуміння світу і як приймати рішення у своєму житті. Наприклад, коли я закінчив університет, то бачив, що кожен пішов працювати, куди міг, а не куди хотів. Тому я почав думати, як це можна змінити. Ця ідея мене драйвила: спершу ми створили Школу молодої еліти в Тернополі. Це були курси неформальної освіти для школярів 10-11-х класів. Проєкт допомагав їм зорієнтуватись, чого вони хочуть в житті, в якому напрямку їм рухатись, щоб 5 років навчання в університеті були інструментом, а не протиранням штанів. 

Далі було декілька схожих проєктів у Львові та Києві й зрештою я прийшов працювати в Українську академію лідерства. УАЛ – це 10-місячна освітня програма для молоді. Протягом року завдяки тренінгам, зустрічам з професіоналами з різних сфер, майстер-класам, подорожам молоді люди можуть зрозуміти, в якому напрямку вони хочуть розвиватись і в цей час вони набувають основних умінь, щоб базово сформуватись як зріла та відповідальна людина.

На моє переконання, кожному дано талант. Хтось може розвинути його і зробити гігантським, а хтось - промарнувати. От ми й допомагаємо молоді робити все, щоб цей талант відкрити й згодом розвинути у найкращій для нього сфері. Окрім цього, для молодих людей важливий зворотній зв'язок – вони мають отримувати конструктивну оцінку та поради щодо своєї роботи від вчителів та наставників.

 

- Всі приватні проєкти з розвитку молоді – це чудово. Проте має бути централізована державна програма. Наприклад, якщо ми хочемо розвивати патріотичність, то школярі повинні їздити на екскурсії не лише у своїй області, а в експедиції в різні міста. Ти не можеш полюбити щось абстрактне з книжки, чи локацію на карті – ти маєш це побачити й відчути, а в ідеалі й знайти друзів. Наприклад, учень зі Львова в шкільній подорожі познайомився з хлопцями та дівчатами із Запоріжжя чи Харкова. Таким чином інша частина України стала для нього не ефемерною сторінкою книжки, а реальним знайомством. Також потрібно визначити місця сили в країні, де зможуть з'їжджатись всі школярі. Мандрівка до Хортиці, Софії Київської, підйом на Говерлу – ідей безліч.

Якщо ж ми хочемо, щоб молоді людини ставали успішними підприємцями, то це повинно розвиватись ще з початкової школи. Дітей варто вчити фінансової грамотності, у задачах мають розглядати не яблука і грушки, а планшети чи біткоїни – тобто те, що актуально. Якщо ми хочемо, щоб вони були не лише хорошими підприємцями, а державними службовцями, то починаючи з малого віку потрібно розповідати їм про те, що таке державні інституції, як вони функціонують, чому це важливо і, продовжуючи вже у свідомішому віці, залучати їх до спілкування з міністрами, політиками, держслужбовцями. 

Протягом своїх 30-ти років, які йшли паралельно з формування української незалежності, Любко знайшов для себе кілька правил, які допомагають йому бути не лише жителем, а й будівничим цієї країни.

Якщо з дитинства усвідомлення українця було "за замовчуванням", то після Революції Гідності я відчув його глибше. Якось відкрилось, що бути українцем повсякденно – це не просто жити на цій території своїм життям… Це означає робити конкретні дії для розвитку країни й нести за них відповідальність.

По-перше, ти маєш цікавитись державотворчими процесами та впливати на них. Якщо ж не можеш, тоді ти не стаєш диванним експертом, а як мінімум добре робиш свою роботу і платиш податки. Бо країна – це певна територія, яка має державні інституції, які живуть коштом цих податків. Якщо ж вони не дотримують коштів, то погано функціонують, або "ніяк". Чому раніше не розвивалась культура? Бо у неї не вкладали кошти. Якщо ж ти хочеш, щоб щось якісно розвивалось, то мусиш у це вкладати. Наприклад, коли ми їздимо зі студентами за кордон, спілкуємось з чиновниками й чуємо, які кошти виділяються на освіту та культуру, то розуміємо, що вони не до порівняння з нашими. Тому, якщо ми хочемо виховати еліту, то освіта має належно фінансуватись і ми всі маємо бути причетними до цього. Аналогічно з культурою.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.

Теги:
Читайте також:
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • Біла Церква
 • USD 41.27
  Купівля 41.27
  Продаж 41.82
 • EUR
  Купівля 44.94
  Продаж 45.72
 • Актуальне
 • Важливе
2024, понедiлок
22 липня
22:46
На Прикарпатті рятувальники допомогли туристу із Запоріжжя, який травмував ногу в горах
На Прикарпатті рятувальники допомогли туристу із Запоріжжя, який травмував ногу в горах
22:28
Убивця Фаріон був профі та місяць готувався до замаху, – джерела Еспресо
22:02
зерно, зернова угода
У Хмельницькому правоохоронці викрили схему підробки сертифікатів для експорту зерна
21:40
У Чернівцях ветеран війни відкрив студію яскравих емоцій "Фенікс"
У Чернівцях ветеран війни відкрив студію яскравих емоцій "Фенікс"
21:19
поліція ілюстративне
На Закарпатті чоловік напав на поліцейського під час вручення повістки
21:00
Львів 23 липня попрощається з трьома полеглими на війні бійцями
Львів 23 липня попрощається з трьома полеглими на війні бійцями
20:39
У Кам’янці-Подільському врятували 23-річного чоловіка, який двічі намагався вкоротити собі віку
У Кам’янці-Подільському врятували 23-річного чоловіка, який двічі намагався вкоротити собі віку
20:20
тюрма
Заманював цукерками: на Рівненщині засудили пенсіонера, який 7 років розбещував дитину
20:01
Скільки годин не буде світла 23 липня: графіки й групи вимкнень для Львівщини
19:42
На Буковині 17-річний водій в’їхав у будинок, загинула жінка
19:23
новини Тернопільщини
На Волині поліцейському повідомили про підозру у вимаганні $1 тис. за зняття автомобіля з розшуку
19:05
На Закарпатті у фонтані втопився чоловік
18:47
Софія Семчишин, донька Ірини Фаріон
"Ти завжди була сильною, а вдома танула від любові": донька Ірини Фаріон на похороні матері
18:38
Газмережі
На Львівщині 5 тис. абонентів будуть без газу. Адреси
18:20
На Тернопільщині підлітки викопали на городі дзвін зі срібла, якому 250 років
18:02
На Львівщині судитимуть банду, яка "вибивали" неіснуючі борги
17:45
У Львові трамваї №3 та №8 тимчасово змінять кінцеву зупинку
17:32
У Луцьку 23 липня перекриють вулицю через ремонтні роботи
17:31
Оновлено
похорон Ірини Фаріон у Львові
На Личаківському цвинтарі у Львові поховали Ірину Фаріон: провести мовознавицю в останню путь зібралися тисячі людей
17:19
хмари
Короткочасні дощі: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 23 липня
17:12
На Тернопільщині виявили 10 стихійних сміттєзвалищ: лише одне з них має площу 30 тис. м кв.
16:52
На Буковині тиждень не можуть знайти 17-річного хлопця, який зник на річці Дністер
16:50
"Своїм життям вона багатьох переродила і створила українцями": Руслан Кошулинський на похороні Ірини Фаріон
16:38
На Тернопільщину на оздоровлення приїхали 16 дітей з інвалідністю
16:29
Львівська лікарка Христина Погранична вперше в Україні стала волонтеркою медичної місії у джунглях Перу
16:14
У Центрі ментального здоров'я Рівного половина звернень до психолога - від підлітків
15:59
Городоцька, 290
Ще одне підприємство родини Козака у Львові арештували і передали АРМА 
15:45
У Львові повідомили про підозру власниці еротичних салонів, яка намагалася дати хабар начальнику управління Нацполіції
15:38
У Львові прооперували 17-річну дівчину з рідкісною патологією
15:29
пістолет
Військовому, який у Тернополі застрелив прикордонника через ревнощі, повідомили про підозру
15:25
дитина_плач
У Львові патрульні визволили дитину, яка була замкнена в спеку в автомобілі
15:08
На Говерлі розмістили прапор 50-го полку Нацгвардії з іменами загиблих і зниклих безвісти воїнів
14:54
Знайшли пізньопалеолітичні стоянки і курганні могильники: на Франківщині науковці досліджують скельно-печерний монастир
Знайшли пізньопалеолітичні стоянки і курганні могильники: на Франківщині науковці досліджують скельно-печерний монастир
14:37
Під час похорону Ірини Фаріон у Львові перекриватимуть вулиці за маршрутом поховальної процесії
14:35
Минулого тижня на Львівщину евакуювалися 203 людини з прифронтових регіонів
14:21
У Львові п'яний водій скоїв ДТП та намагався скинути провину на свою дівчину
13:58
Іван Матіко
"Був справжнім патріотом": на війні загинув воїн із Закарпаття Іван Матіко
13:34
Наталія Гусак
Голова НСЗУ Наталія Гусак повідомила, що з неї зняли підозру у службовій недбалості
13:16
На околиці Ужгорода затримали закарпатців, які за винагороду переправляли чоловіка за кордон
На околиці Ужгорода затримали закарпатців, які за винагороду переправляли чоловіка за кордон
12:55
На Волині маршрутка влетіла у вантажівку, троє людей отримали травми
На Волині маршрутка влетіла у вантажівку, троє людей отримали травми
Більше новин