Буковинські віряни скаржаться, що ОВА блокує їм перехід від УПЦ до ПЦУ

Громади Буковини, які вирішили змінити конфесійну приналежність з московського патріархату на ПЦУ, не можуть здійснити перехід, бо Чернівецька ОВА його блокує. У цьому переконаний громадський активіст села Юрківці Григорій Довгий

У коментарі для "Еспресо.Захід" він каже, що зараз процес переходу блокують саме в обласній військовій адміністрації.

"Місцевій владі на Буковині не вигідно реєструвати релігійні громади, які перейшли від УПЦ до ПЦУ. Таким чином чиновники зволікають, аби люди зневірились і продовжували ходити в церкви московського патріархату", – розповідає чоловік. 

Григорій Довгий, Іван Благун, Васль Благун, Степан та Анна Віщуки, Іван Кушнярик, одні з тих, хто ініціював зміну церковної юрисдикції громади в селі Юрківці ще у жовтні. Документи про перехід до ПЦУ отримали наприкінці грудня минулого року, а в храм потрапити не можуть і досі.

"Офіційно нас ще не перереєстрували, бо нема державного реєстратора в ОВА. Він на фронті. Ми звертались до поліції, СБУ і нам пояснили, що повноваження попередників втратили чинність, ані земля, ані приміщення церкви їм не належить. Церква перебуває на балансі села, а земля – на балансі громади. За документами, вони перебувають там незаконно і їхній статут втратив чинність. Але наша громада не є зареєстрована у Єдиному державному реєстрі, хоч і має статут. А в УПЦ МП навпаки – вони втратили статут, хоча все одно перебувають у реєстрі. Згідно з процедурою, поліція мусить стояти на їхньому захисті, а не на нашому", – пояснюють громадські активісти. 

У Чернівецькій обласній адміністрації громаді села Юрківці надали письмову відповідь, у якій йдеться, що в селі зареєстрована лише нова релігійна громада ПЦУ, тоді як УПЦ МП немає. Втім служити службу у храмі віряни Православної церкви України досі так і не можуть. 

Окрім парафіян села Юрківці, на Буковині є ще декілька громад, які також не можуть повноцінно здійснити перехід від УПЦ до ПЦУ. Процес переходу неможливо оформити через відсутність державного реєстратора, якого мобілізували – зміну в реєстр банально нікому внести. Тому такі громади як Юрківецька, Рингач, Бабино, Хрещатик мають нові зареєстровані статути, але відправляти служби у своїх церквах досі не можуть. 

В Юрківцях припускають, що, якщо нічого не зміниться, то незручної ситуації у майбутньому не уникнути. Припускають, можуть розпочатись реальні конфлікти, бо парафіяни не хочуть ходити у промосковську церкву, де престол благословляв митрополит, випускник московської семінарії Мелетій, що його президент Володимир Зеленський у січні позбавив громадянства України.

У Чернівецькій ОВА наразі ситуацію, що склалася не коментують, мовляв, немає людини, яка відповідає за це питання, вона перебуває на лікарняному.  Натомість порекомендували громаді не допускати протистоянь при здійсненні релігійної діяльності у час воєнного стану, оскільки це може негативно вплинути на ситуацію в регіоні.

"Еспресо.Захід" надіслав офіційний запит на управління культури Чернівецької ОВА, аби дізнатись, чи призначено державного реєстратора на місце мобілізованого, а також коли саме громади Буковини зможуть офіційно внести зміни до Держреєстру і відповідно — проводити богослужіння у своїх храмах. Як тільки отримаємо відповідь, оприлюднимо її на нашому сайті.