Борщ заради життя

Українки з Данії організували приготування понад 500 літрів борщу, щоб зібрати гроші для хворих дітей

Щоб зібрати благодійні кошти для хворих дітей, минулої суботи борщ варили 120 представниць Данії та інших країн світу, в яких живуть українки. У такий спосіб дівчата намагаються об'єднати українську діаспору, популяризувати національну кухню і зібрати гроші на лікування дітей, якими опікується їх благодійна організація, передає "Еспресо.Захід".

Українці, які в різний час і з різних причин емігрували до Данії, об'єдналися навколо ідеї допомоги важкохворим дітям. Для цього вони зареєстрували благодійну організацію. Кулінарно-благодійний батл - одна з їх акцій.

Фото: Алла Заболотчук

"Ми існуємо уже 5 років. За цей час допомагали хворим дітям з різних країн - з Грузії, Вірменії, але найчастіше з України. Тут така річ, що треба придумувати завжди щось нове і цікаве. От ми і придумали таку акцію з борщем. Вона має допомогти українцям збиратися довкола наших традицій - це важливо для нашої діаспори насправді, люди дуже гарно відгукуються. І просто посиденьки з борщем перетворюються у добру справу - після них ми зберемо гроші для лікування дітей, які потребують дорогого лікування", - розповіла "Еспресо.Захід" авторка ідеї Ольга Волкова.

Дорогою до Копенгагена Оля встигає розповісти про неймовірних українок, які вміють об’єднувати інших українок у різних частинах планети. Бо не встигли дівчата з Данії розповісти у мережі про свою ініціативу, як її уже підхопили українці у Німеччині - підключилися волонтери з Німеччини з відомого благодійного фонду, їх підтримали львів'янки. Тому минула субота - день борщу і добрих справ для хворих дітей на різних кінцях світу.

Фото: Ірина Бут

"І ось ми розвіємо усі сумніви наших друзів і родичів - українці в Данії варитимуть борщ  з метою популяризувати цю українську страву, а також на підтримку хворих дітей. До події вже долучилось багато дівчат з різних куточків Данії. Ми підрахуємо, скільки літрів борщу ми зварили, скількох людей пригостили і скільки грошей зберемо хворим діткам. До нашої акції також долучаються дівчата з Німеччини, Фінляндії і, можливо, Австралії. Хто ще хоче варити в суботу борщ? Місце проживання не має значення", - такий клич кинули волонтерки у соцмережах.

Концепція акції проста: ви варите борщ вдома, пригощаєте сім‘ю, друзів, колег по роботі чи стареньку сусідку, а потім переводите добровільну пожертву з поміткою Gavebidrag Borsch.


Фото: Олена Яневич

Читайте також: Благодійний борщ: 100 українок у Данії варять борщ, щоб зібрати гроші для хворих дітей

А починалося все дещо прозаїчно.

"Одного разу моя тітка з України запитала мене, чи в Данії є буряк. "Звичайно", - відповіла я тоді, усміхаючись. "То що? Ти вариш там борщ?", - знову запитала мене тітка. "Аякже!" - відповіла я голосом баби Нюсі. А якщо серйозно, я думала про цю акцію і раніше, але зараз є кілька звернень до нашої благодійної організації від батьків, які мають хворих дітей і потребують великих сум на лікування і часу на збори маємо не дуже. Тому ідея з благодійним борщем дуже на часі", - пояснює Оля.

Допомагали дівчата і онкохворій Даринці, підопічній благодійного фонду "Із янголом на плечі" зі Львова. З українськими волонтерами дівчата на тісному зв’язку, допомагають одне одному, залучають українських музикантів.

"Просто подивіться, прочитайте, що придумали ці неймовірні дівчата з Данії! Щоб зібрати благодійні кошти для дітей, борщ будуть варити  близько 100 представниць Данії та інших країн світу! Хто бажає - долучайтеся! Пишіть Олі,і нехай ваш борщ врятує дитяче життя!", - такий заклик розмістили волонтери благодійного фонду "Із янголом на плечі" зі Львова.


Фото: Ольга Піскун

А доки українки чистили овочі на борщ, Оля встигла зробити найкращу рекламу українському стратегічному продукту. Збираючись до подруг на дійство, вона встигла занести баночку справжнього українського борщу своїй данській сусідці і ще чотирьом данцям. Інна Якуменко з Німеччини рознесла борщ у горщечках, але, оскільки сусіди не вакциновані, лишила на порозі. Оксана Лобась з Данії на кемпінгу встигла пригостити борщем аж 40 іноземців!

"Каже мені сусідка перед виїздом: "Оля, ти так гарно завжди печеш, все в тебе щось цікаве є. А що то в тебе так нині пахне?". То, вилітаючи з хати, я їй залишила баночку борщу, щоб і данці посмакували українським борщем. Ще одну таку баночку залишила данській подрузі. Але про враження їх ще не чула - хай подовше смакують борщем, потім спитаю", - каже Оля Волкова.


Фото: Тетяна Пелих

Серед тих діток, хто допомагав мамі готувати борщик, волонтерки розіграли три дитячі книжечки. Українська письменниця Галина Вдовиченко спеціально підписала "Містельфи" для маленьких читачів в Данії.

 У суботу українки з різних країн наготували понад 500 літрів борщу!

"Ми зварили 512 літрів борщу, з них 19 л - дівчата з Німеччини, 10л - з України і 483л - з Данії. Всього у нашій акції взяли участь близько 120 дівчат з 43 муніципалітетів (у Данії їх 98). До нас долучилось п’ять сімей з Німеччини і три з України. Разом ми пригостили 483 людей, з них 109 - іноземці. Для допомоги хворим дітям ми зібрали 12880 крон (це 1726 євро)", - каже Оля Волкова.

Кошти від борщового збору планують витратити на лікування дитини з України.

А тим часом акцію дівчат із Данії помітив знаний кулінар Євген Клопотенко. "Вау! Оце рівень! Ви круті". - написав він.

Фото: Юлія Троян

Анжела, волонтер організації, лікар, мама двох донечок:

Одного разу, у Львові, наші данські друзі в перший же вечір смакували  борщ. Споглядали на частування спершу дуже підозріло і скептично, думаю, що спробували через вихованість. Але до сьогодні згадуть борщ як страву, яка найбільше здивувала. Кажуть, що, незважаючи на підозрілий червоний колір, борщ є дуже вишуканим на смак.

Наш день готування борщу був дуже зворушливий. Від раннього ранку надихали неймовірні фото українських господинь. Мої чотирирічні донечки із завзяттям і щирим захопленням допомагали від самого початку приготування, а потім з радістю бігли пригощати борщиком наших любих сусідів. Які, до слова,були в захопленні і щиро вихваляли українську кухню.

Сьогодні згадалось, як заскучила за маминим борщем, як добре смакував борщ моєї прабабці, який смачнющий пиріг з бульби з гречкою,  і як колись в дитинстві дідо вчив мене варити і ще, багато багато теплих спогадів. Задумалась, наскільки це насправді  важливо для наших дітей - пізнати, відчути і полюбити український борщик, а ще прожити цю мить разом  з нами і зберегти її для наступних поколінь.

Казала нині наша Софія: "Мамо, я думаю, що наш борщик найкращий!". І це найтепліше відчуття напередодні дня Матері. Ми зварили наш перший спільний борщик, який дійсно вдався дуже смачним.

Оля, біоаналітик, мама двох діток:

Розкажу і я про свій борщик, він якраз вже готовий. Не знаю, чи є в ньому щось особливе у рецепті. Мама вчила щоб добрий був борщ, то треба дати добру кісточку з м'ясом чи сала. Ще у нас на Поліссі дають квасолю, трохи підсолоджують, а так ніби і звичайний борщик. Незвичайне те, як його сьогодні подаю і фотографую: я вийняла все дороге, що привезла з України і використовую тільки на свята. Мамин вишиваний рушник, домоткане полотно чоловікової бабусі, сервіз з липовим цвітом, який багато років стояв у чоловікових батьків у серванті, а тепер ми його привезли в Данію і я тішуся ним, як мале дитя. Глечики мені подарувала подруга. Все своє, рідне, вертає в думках до дому, до сім'ї, як і наші традиційні страви. Ми всі тут в Данії стараємося їх берегти, хоч вже і діти просять данських страв.А крім того, сьогодні це ще і добре діло для хворих діток. Смачного всім хто долучився!

Tаміла Кучинська:

Сьогодні День пам’яті і примирення. В цей день я по-особливому згадую своє дитинство разом з моїми бабусею та дідусем. Бабуся - учасник бойових дій. Цього дня ми завжди з захопленням слухали її історію боротьби за визволення. Бабусі вже немає, а пам’ять завжди зі мною. День приготування борщу по-особливому пройшов у мене. У цей день я з добрими згадками готувала борщ за бабусиними порадами. Борщ вийшов не таким, як завжди. Сьогодні я добавила сушені білі грибочки та декілька штучок чорносливу. Борщ дитинства - так я його сьогодні оцінила.


Фото: Таміла Кучинська

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.