Ресурсність особистості: що це та як її здобути? Блог Марії Дубиніної
У сьогоденні зберігати власний психологічний ресурс є надзвичайно важливо. Тому розгляньмо, що таке ресурсність особистості та як ми можемо її підвищувати
Найперше, розберемось, що таке психологічний ресурс. По суті, це наявні життєві сили, які ми застосовуємо для того, щоб адаптовуватись до навколишнього світу та рухатись до власної мети, якою б вона не була. Відповідно, якщо особистісні ресурси низькі, то і долати труднощі сьогодення стає надзвичайно складно. При цьому може виникати відчуття неспроможності, апатії, зневіри тощо.
Почнемо з того, що може бути "пожирачем" нашого внутрішнього ресурсу. Наведемо декілька прикладів:
- емоційні гойдалки щодо ситуацій, на розвиток яких ми не маємо жодного впливу;
- бажання бути постійно ідеальним та "хорошим" для всіх;
- труднощі із встановленням особистісних кордонів.
Насправді причин, чому зменшується внутрішній ресурс, може бути чимало. Кожен має бути уважним до свого способу життя, відстежувати свій стан та вчасно відновлюватись.
А що ж стосовно способів відновлення? Звісно, у кожного є свої варіанти, як набратись сил та відпочити, але, думаю, декілька ідей можу підказати:
- Не забувайте про базові потреби. Тут мова про сон, здорове харчування та хоча б мінімальні фізичні навантаження у вигляді прогулянок.
- Влаштуйте собі "детокс" від стресу. Якщо є можливість, то хоча б на короткий час варто зменшити рівень стресу та опинитись якнайдалі від того, що розбалансовує. Якщо це зробити неможливо, то хоча б на короткий проміжок часу намагайтесь зменшити вплив факторів, які вас тригерять (розмови з людьми, які напружують, або перегляд новин)
- Не ігноруйте світ навколо. Озирайтесь по сторонах, намагайтесь бачити красу в дрібницях. Усвідомлено помічайте щось приємне та затримуйтесь хоча б на декілька секунд на цих відчуттях.
- Створіть список того, що надихає та виконуйте щось з нього. Це можуть бути маленькі речі чи активності, які змушують вас посміхатись.
- Підтримуйте спілкування з приємними для вас людьми. Це може бути всього декілька фраз на день, але головне, щоб це спілкування було теплим та підтримуючим для вас.
І ще одне… Памʼятайте, що вигорання трапляється, і після нього складно відновитись. Нам завжди здається, що ми можемо ще трішки, а потім ще трішки, і потім ще трішки сили є… Але в якийсь момент ресурс повністю завершуються, і можна залишитись зовсім без сил на тривалий проміжок часу!
Тому дбайте про себе, памʼятайте про свої потреби та обовʼязково турбуйтесь про своє фізичне та ментальне здоров'я!
Про авторку. Марія Дубиніна, психотерапевтка хабу ментального здоров’я "ДіяТи".
Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.
- Актуальне
- Важливе