Бізнес на ухилянтах: як суди карають за внесення у "Шлях" фейкових даних водіїв та волонтерів

Можна внести дані у "Шлях" майже про 60 фейкових водіїв, які не повернуться з-за кордону, і не сісти за ґрати. Як насправді суди карають тих, хто побудував бізнес на системі "Шлях"

Упродовж останнього року мало не щодня правоохоронці затримують посадовців, які заробляють на переправленні військовозобов'язаних чоловіків за кордон. Доступ до системи "Шлях" став справжнім клондайком для недобросовісних ділків. За внесення даних у систему про липових водіїв та волонтерів беруть до 10 000 доларів. Та що відбувається після гучних затримань? Чи справді наші гуманні суди готові відправляти за ґрати тих, хто налагодив незаконний бізнес на бажанні чоловіків виїхати чи навіть просто з'їздити за кордон? Детальніше в огляді "Еспресо.Захід"  вироків за внесення даних у систему "Шлях", які оприлюднені у Єдиному реєстрі судових рішень. 

Один логіст вніс дані у "Шлях" майже про 60 осіб

Наразі рекордсменом за кількістю випущених за кордон чоловіків є уродженець с. Нова Скварява, що на Львівщині. Чоловік, працюючи на посаді логіста у компанії "Смарт Вей Логістик", що має ліцензію на міжнародні перевезення вантажів, з квітня по грудень 2022 року вніс дані у систему "Шлях" про 56 липових водіїв. Чоловіки виїхали за кордон і більшість з них не повернулась в Україну.

За це Жовківський районний суд Львівської області призначив йому покарання у виді позбавлення волі строком на п`ять років з позбавленням права обіймати посади в галузі міжнародних перевезень вантажів вантажними автомобілями строком на два роки. Однак замість реального строку йому призначили випробувальний термін на 3 три роки. При цьому скільки саме заробив він на ухилянтах, у судовому рішенні не вказано. 

Цікаво, що до п’яти років ув’язнення з іспитовим терміном на рік цей же суд покарав чоловіка, який вкрав металевий бідон з-під молока вартістю 583 грн. Щоправда, дрібний злодій має ще сплатити 956 грн за проведення експертизи, тоді як логіст, який відправив за кордон майже шість десятків чоловіків, не платитиме нічого.

Наразі прокурор подав апеляційну скаргу на цей вирок суду. Львівський апеляційний суд відкрив апеляційне провадження.

Частина чоловіків, яких реєстрували у "Шляху", навіть не мали водійських посвідчень

Керівник ТОВ "Стар Транс ЛТД", яке володіє ліцензією на міжнародні перевезення пасажирів легковими автомобілями на замовлення, мав персональний  доступ до електронного кабінету перевізника у системі "Шлях", і за листопад та грудень вніс до системи дані про 16 осіб. Відповідно до рішення суду, частина так званих водіїв навіть не мали посвідчень водія належної категорії, а частина – взагалі не мали водійських прав. Скільки саме керівник цієї фірми брав за внесення даних у "Шлях", у рішенні суду не йдеться.  

Однак обвинувачений уклав з прокурором угоду про визнання винуватості, що дозволило йому уникнути суворого покарання. У результаті 6 жовтня Камінь-Каширський райсуд Волинської області призначив йому покарання у виді позбавлення волі на строк п`ять років з позбавленням права займатися діяльністю, пов`язаною з міжнародними пасажирськими перевезеннями, на строк один рік та два місяці. Однак позбавлення волі замінили іспитовим терміном на один рік. При цьому перевізнику повернули 2350 євро, вилучені слідством, та скасували арешт з майна. 

За внесення даних – 10 тис. доларів

Уродженець села Шоломиничі, що на Львівщині, який працював охоронцем на одному з львівських підприємств, запевнив військовозобов’язаного чоловіка, що може допомогти йому виїхати до Польщі, оформивши його як волонтера. Внесення даних до електронної бази "Шлях" він оцінив у 10 000 доларів, з яких половину треба заплатити авансом, а решта – коли все буде готово. Діяв чоловік не сам, а "залучив до своєї протиправної діяльності іншу особу та інших невстановлених осіб". Ймовірно, чоловік був лише посередником між клієнтом та особами, які вносили дані у "Шлях". Затримали його після того, як він показав ухилянту копію наказу Львівської обласної військової адміністрації № 190/22 від 12.09.2022 та витяг з вказаного наказу про включення його до електронної бази даних "Шлях". Під час затримання вилучили 5000 доларів, які знайшли в авто ділка. 

Читайте також: Ухилянти-невдахи: як суди карають чоловіків, що намагаються втекти за кордон

Шевченківський райсуд Львова присудив йому п’ять років позбавлення волі, однак звільнив від відбування призначеного покарання з випробуванням з іспитовим строком на три роки. Також він має сплатити 12081,28 грн за проведення експертиз. Натомість доля 5000 доларів, які вилучили під час затримання, невідома. У вироку суду не вказали, чи конфіскували їх в на користь держави, чи залишили як речові докази у рамках кримінального провадження... 

Частина чоловіків повертаються в Україну

По п’ять років позбавлення волі з іспитовим терміном в один рік Яворівський районний суд присудив директору та водію транспортної фірми "ЕМПОЛ-ТРАНСПОРТ". Обидва чоловіки з Самбірщини. У 2022 році вони допомогли чотирьом військовозобов’язаним чоловікам поїхати до Польщі. Директор вносив їхні дані у "Шлях" як про водіїв, і вони на вантажівці DAF перетинали кордон та залишались у Польщі. Що цікаво – усі четверо чоловіків у середньому за 40 днів повертались в Україну. Можна припустити, що чоловіки їздили до Польщі на тимчасові заробітки. Коли за такою ж схемою вони намагались вивезти до Польщі п’ятого "клієнта", поліція затримала на кордоні водія з фіктивним колегою, а директора фірми в офісі у Львові.  

Підприємиця з Яворова переказала заставу на ЗСУ

Натомість підприємиця з Яворова, яка також вирішила заробити на внесенні даних у "Шлях", позбулась кругленької суми. Вона пообіцяла за 2000 доларів внести дані про військовозобов'язаного чоловіка як про водія громадської організації "Справедливість та контроль". На Заправці у Яворові вона отримала від 1000 доларів авансу та дала вказівку перетинати кордон через пункт пропуску Грушів – Будомєж. Вона "у невстановлений досудовим розслідуванням час та у невстановлений досудовим розслідуванням спосіб забезпечила внесення інформації до інформаційної системи "Шлях". 

Чоловік з’їздив до Польщі, за кілька днів повернувся і передав підприємиці другу частину суму. Однак ця 1000 доларів виявилась фальшивою – це були ідентифіковані купюри номіналом по 100 доларів США кожна, які імітують автентичні грошові кошти. Після цього жінку затримали. Яворівський суд присудив їй 51 тис. грн штрафу, ще 15 101 вона мала сплатити за процесуальні витрати. Заставу у розмірі 148 860 грн, яку сплатили за обвинувачену, перерахували на спеціальний рахунок для збору коштів на підтримку Збройних Сил України. Це зробили на прохання підприємиці.

Реальний термін хіба що через Апеляційний суд  

Наразі чи не єдиним, хто може отримати реальний термін за ґратами за відправлення ухилянтів за кордон, є голова громадської організації "Корпус сприяння армії" зі Самбірщини. Він подавав документи до начальника Львівської обласної військової адміністрації про те, що чоловіки є водіями громадської організації. На підставі цих документів, їхні дані вносили у систему "Шлях" і дозволяли виїзд за кордон. За його сприяння виїхали за кордон та не повернулись понад два десятки псевдоволонтерів.

Самбірський міськрайонний суд присудив голові "Корпусу сприяння армії” 5 років позбавлення волі з іспитовим терміном на 3 роки. Однак Львівський апеляційний суд скасував іспитовий термін. Тепер голова ГО має провести за ґратами 5 років, сплатити 64 тис. грн штрафу, та три роки не зможе обіймати керівні посади у громадських організаціях. Вирок може бути оскаржений в касаційному порядку протягом трьох місяців з дня його проголошення.