Жертви Північної об'їзної. ЛОДА змушує жителів Запитова продати житло за ціною "євробляхи"

Людей попередили, що їхні будинки знесуть, але досі не виплатили ні копійки, щоб можна було знайти новий дах над головою.

Леся Арбузова з великою родиною живе у Запитові більшу частину свого життя. У них невелика хата недалеко від озера та 25 соток землі. Є все, що треба для життя: електрика, газ, вода. От тільки незабаром родина може залишитись без даху над головою. Їх будиночок разом з земельною ділянкою опинися на шляху майбутньої Північної об'їзної дороги Львова. Відтак його, а також шість інших мають знести. Компенсацію, за яку люди могли б підшукати собі нове житло, ЛОДА досі не виплатила, а будівництво об'їзної обіцяють розпочати уже цього року.

"Наш будинок оцінили у 158 тисяч гривень"

Нас фактично змусили погодитись з запропонованою ціною. Сказали, що дорога – це об'єкт соціального значення, тому нас все одно виселять навіть через суд".

   - У 2018 році, коли лише планували цей проект, сюди приїжджала спеціальна комісія. Нам обіцяли, що сільрада виділить землю і нам відбудуть житло "під ключ". Потім порахували, що то їм за дорого, і вирішили виплатити гроші. Приїхали оцінювачі, які порахували, що наш будинок коштує 158 тисяч гривень, – каже Леся Арбузова. – Наш будинок збудований у 50-х роках. От вони взяли рік будівництва і від цього порахували відсоток зносу будинку. Оцінювачам не важливо, що ми зробили ремонт, обложили будинок. Ми ще маємо прибудову з блоків, у якій зробили ванну та туалет, але при оцінці це не врахували, бо його нема у документах. Ми почали будувати літню кухню: звели цегляні стіни, зробили дах. Але далі не добудовули, бо дізнались, що то все і так піде під знос. Цю недобудову теж не врахували, хоч ми туди теж вклади і кошти, і працю. Нас фактично змусили погодитись з запропонованою ціною. Сказали, що дорога – це об'єкт соціального значення, тому нас все одно виселять навіть через суд".

Жінка каже, вони змирились з тим, що будинок, де вони стільки років жили просто знесуть, бо він опинився не в тому місці на карті, але сподівалась, що їх забезпечать житлом у цьому ж селі.

"Тим, хто має більші ділянки землі, пропонують більші суми, бо землю оцінили краще, ніж будинки. У нас тут всього 25 соток землі. Її оцінили у 532 800 грн. Разом з будинком буде майже 690 тисяч гривень. То 24 тисячі доларів. За такі гроші купити житло, у яке можна відразу переїхати і жити нереально, – каже пані Леся. – Львів чи Жовкву ми навіть не розглядаємо – не вистачить грошей.  У нас в селі за такі гроші можна купити хату, але в такому стані, що треба ще стільки ж вкласти, аби вона була придатна до життя.  Нові будинки в Запитові коштують по 2-3 мільйона гривень".

Жінка каже, вони сподівались, що їм сільська рада виділить земельну ділянку, а вже за ті кошти, які  дадуть за викуп цього подвір'я з городом, власними силами збудуть хоч невеличкий будиночок. "Дорогу будуватимуть не один рік, то ми би помаленьку будували собі будинок, хоча з такими грошима - то тяжко. Але й того поки що не заплатили! Якщо нам завтра перерахують гроші, і дадуть кілька тижнів н виселення, ми просто не матимемо куди йти".

Власне, через те, що Запитів розташований неподалік Львова (тепер це Львівська МТГ), за останні кілька років земля і нерухомість тут суттєво подорожчала. Натомість ЛОДА вирішила заплатити людям за будинки, як за вживані іномарки. Відповідно до розпорядження голови ЛОДА Максима Козицького № 1220/0/5-20 від 21 грудня 2020 року, п'ять з семи житлових будинків з господарськими спорудами, які мають знести у Запитові, оцінили у межах 200-300 тисяч гривень. За таку суму можна купити хіба що вживане авто. Лише один будинок оцінили у 499,9 тисячі. 

Щодо викупної вартості земельних ділянок, то вона дуже відрізняється, залежно від населеного пункту. У Запитові та Зашкові землю оцінили дешевше, ніж у Гряді чи Бірках. Скажімо, у Зашкові викуповують 14 ділянок площею 17 соток, по 29,3 тис. грн кожну. Натомість за 19,9 соток у Бірках уже заплатять 362 тисячі. Найдорожче викуплять ділянку у Бірках: 1,6 млн грн за 32 сотки.

"Наше майно оцінили, але звіт відмовились надати, бо це конфіденційна інформація!"

"У ЛОДА тішились, що виділили 16 млн на викуп землі та будинків, а вони вклались у 12 млн. Але вони ще у ніщо не вклались. Вони вимагали, щоб люди підписали викупну ціну, бо до кінця року все викуплять. Але уже березень, у нас нічого не викупили, – каже львів'янин Марко Тарасюк, мати якого досі мешкає у будинку, який мають знести. – На етапі переговорів нам обіцяли, що порахують усе, що є на подвір'ї та на ділянці, заплатять за кожне дерево. Але в результаті нам тільки дали висновок оцінки. Але звіт, з якого можна було б зрозуміти, що саме оцінювати так і не надали. Заявили, що це конфіденційна інформація. Тобто до нас прийшли, оцінили наше майно, але ми не маємо права знати як?".

Терміни виселення нікому не повідомили. Люди не розуміють, що їм робити. Ще місяць, і треба садити городи. То садити їх ще цього року, чи ні?

За словами Марка Тарасюка, чиновники, які займались викупом, скористались тим, що багато власників не знають своїх прав. Тож деякі ділянки викуповували не повністю, але лише ту частину, яка потрапила у санітарну зону, залишаючи людям "обрізки". "Ми на це не погодились, але багато хто підписав документи. А що робити з тим шматком, що залишився? Вирощувати городину? Можна лише уявити, яка у тих овочах буде концентрація свинцю, коли дорогою буде їздити транспорт. Але найгірше, що там є одна старенька хата, яка не потрапила у санітарну зону. Тобто у них викупляють частину землі, а хату лишають. Боюсь, що коли почнеться будівництво, та хата просто розсиплеться, – каже Марко Тарасюк. – У мене таке враження, що працюють дилетанти! Розпорядження голови ЛОДА про викуп було ще 24 квітня минулого року. Тобто ще рік, і воно втратить чинність. Оцінка вартості також втрачає чинність за півроку. Уже і так курс змінився, а всі забудовники прив'язують ціни на нерухомість до долара. Терміни виселення нікому не повідомили. Люди не розуміють, що їм робити. Ще місяць, і треба садити городи. То садити їх ще цього року, чи ні? Дійшло до того, що нам телефонували з Жовківської РДА, хоча ми уже не належимо до Жовківського району, і пропонували сплатити послуги нотаріуса! А чому ми маємо це оплачувати? Ми і так не зможемо придбати за ті гроші аналогічну ділянку. Як можна будинок оцінити у 300 тисяч гривень? Та за такі гроші навіть "кавалєрку" не купиш. Але з тієї суми, яку нам виплатять, ще треба сплатити комісії банку, податок. Ніхто ж цих втрат відшкодовувати не збирається".

Читайте також: "За будинки, які знесуть для будівництва Північної об'їзної дороги, досі не розрахувались з усіма власниками", – Володимир Марусяк

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал