Тричі втрачена книгозбірня Вінценза оселилася у Львові

Ярина Коваль
9 лютого, 2021 вiвторок
16:32

Виставка "Вінценз. Бібліотека" стала першою подією у відреставрованій трапезній палацу Корнякта.

Книга історичних нарисів Маколея з приватної книгозбірні, яку формувала для своїх нащадків ще прабабуся видатного польського письменника та філософа Станіслава Вінценза, відтепер буде зберігатися  у Львові в Українському католицькому університеті. Її й інші книги – як домашню бібліотеку одного з найцікавіших європейських гуманітаріїв – повернув до України меценат Микола Княжицький. Ця книга – поодинока з бібліотеки Вінцензів, що не згоріла в пожежі  1915 року і яку Станіслав Вінценз взяв зі собою, коли разом з родиною 1940 року за допомоги дорогих його серцю гуцулів тікав від переслідувань сталінської системи зі свого рідного села в Карпатах через Чорногору в Угорщину, інформує "Еспресо.Захід".

Тоді Станіслав Вінценз повівся доволі нетипово для біженців: він узяв із собою в похід (що не передбачав повернення у скорому часі) не матеріальне добро, а найцінніше для нього – книги (на жаль, далеко не всі) з домашньої бібліотеки та свою працю "На високій полонині" (яку з часом – як епічну тетралогію – порівняють з Гомеровими "Іліадою" та "Одісеєю"). Третій раз Станіслав Вінценз втратив бібліотеку, коли 1946 року змушений був емігрувати далі в Європу – спочатку у Францію, а тоді у Швейцарію.

"Людина – це ті книги, які вона читає", – наголосив у своєму вітальному слові на відкритті  виставки книг з домашньої бібліотеки Вінценза у просторі Львівського історичного музею відомий перекладач, історик та інтелектуал Андрій Павлишин, який свого часу був науковим редактором перекладу з польської біографії Вінценза авторства Мирослави Олдаковської-Куфель.

А Вінценз читав неймовірно багато. І не просто читав. Поставивши собі завдання вмістити гуцульську культуру ширше Гуцульських гір, він листувався з найвідомішими європейськими культурологами, наводячи  у своїх листах до них серйозні аргументи, чому вони мають із ним погодитися.

Відтак не дивно, що серед тисячі раритетних книжок, що їх Микола Княжицький переправив в Україну, – Гомер, Данте, Шекспір, Платон та інші. А ще – що неймовірно цікаво – книги з автографами та посвятами  сучасників і приятелів письменника – Єжи Ґедройця. Чеслава Мілоша, Юзефа Чапського, Ґустава Герлінґ-Ґрудзінського, численних французьких, німецьких, американських інтелектуалів. І не тільки. Виявляється, Станіслав Вінценз не просто читав книги, які опинялися в його домашній бібліотеці, а читав їх з олівцем, а подекуди вкладав чи вклеював до цих книг чи то фрагменти з листування з автором, чи то інші тематичні речі. 

До слова, коли одного разу іншому великому  польському гуманістові й інтелектуалові, лауреату Нобелівської премії Чеславу Мілошу сказали, що  він велика мудра людина, той заперечив: "Це не я мудра людина, я знаю одну мудру людину – це Станіслав Вінценз". І це не була бравада. Чоловік, що ввів у європейський культурний обіг українську Гуцульщину, який любив свій край і свою малу батьківщину, та – попри зміну епох, держав, ідеологій – зумів зберегти людське обличчя, став для своїх інтелектуальних сучасників свого роду гуру,  вчителем, на якого вони озиралися й на думку якого завжди зважали. Попри те, що Станіслав Вінценз  не практикував "тусуватися" в тих чи інших колах, а жив, де  "благословенна тиша" та де "переважала пастуша праця, близька до природи, без інших проблем, як пастуші…"

Як зізнався на урочистості з нагоди відкриття виставки книг з домашньої бібліотеки Вінценза Микола Княжицький (який, пізнавши  постать  автора "На високій полонині" ще в часи своєї юності, так нею захопився, що вже не вперше ініціює в Україні  події до її вшанування), наступним гучним кроком до вшанування Станіслава Вінценза в нашій державі, мав би стати чотирисерійний фільм, знятий за його книгою, яка тісно переплелася з його долею та долею її героїв. 

"Мій товариш з Америки, який писав сценарій до фільму, зізнався мені, – розповів Микола Княжицький, – що коли почав читати тетралогію Вінценза, то не міг позбутися внутрішнього питання, чи цей чоловік божевільний, чи геніальний. І врешті, зрозумів, що – геніальний. Бо його твори – рівня Толкієна, неймовірна містерія, і просто дивно, що світ про неї не знає. А світ не знає про неї тому, що Вінценз  жив, на жаль, у час, коли два злочинні режими – комуністичний радянський і фашистський – нищили і Україну, і Польщу. Коли ці режими не дали змогу таким людям, як Станіслав Вінценз, відкритися".

До речі, недооціненим є Станіслав Вінценз не лише в Україні, а й у Польщі. Про це у своїх промовах акцентувало чимало спікерів, попри те, що цей чоловік від своїх початків належав двом культурам – і український (через всотану від дитинства любов до цієї землі і цих людей), і польській, бо народився в польській аристократичній родині та виховувався у римо-католицькій традиції з її строгою дисципліною – канонічною та духовною.

"Історична пам'ять об'єднує більше, ніж мова, –  наголосив директор Польського інституту у Києві Роберт Чижевський. – Приміром, чому ми дружимо з угорцями?  Бо забули про 17 століття. Не треба руйнувати пам'ять, але потрібно будувати спільну пам'ять. І особистість Станіслава Вінценза може стати в добрій пригоді". 

Адже, як ми вже писали раніше, Станіслав Вінценз зумівши піднятися над груповими інтересами, блискуче впорався із завданням показати не тільки неймовірно багату гуцульську традицію як "геніальний міт", а й також важливість різних культур та їхню єдність. Відчувши карпатську культуру як невід'ємну складову історії Європи, цей чоловік показав, що ця культура, її компоненти – не місцева екзотика, а модель, структура, інтерпретація світового загальнолюдського досвіду, своєрідний магніт, який тримає  навколишні культури. І зрештою, продемонстрував, як можна жити власним життям і водночас взаємодіяти з іншими. 

Варте уваги, що автором експозиції у вигляді зв'язаних стосів книг перед порожньою шафою, на якій височіє погруддя Гомера (сторінки з творів  якого, виданих різними мовами, Вінценз перечитував чи не щодня) є відомий львівський художник і мистецтвознавець  Влодко Костирко.

Цікаво також,  що свого часу Влодко Костирко відвідував лекції Андрія Вінценза – сина Станіслава Вінценза. Як і те, що можна віднаходити живі містки між автором "На високій полонині" та лауреатом Нобелівської премії, французом Роменом Ролланом, між Вінцензом і президентом Українського католицького університету Борисом Ґудзяком, зрештою, між Вінцензами та нашим сучасником Влодком Костирком. 

"Насправді ми так близько живемо один від одного, що навіть не можемо собі уявити, – підсумував Микола Княжицький. – І це свідчить тільки про те, що  живемо в одній об’єднаній Європі, родинній Європі, Європі різних народів, де всі кохають своє і шанують чуже, про яку писав Мілош і якою насправді жив Вінценз".

Нагадаємо, що виставка "Вінценз. Бібліотека" (яку організувала Громадська організація "Всеукраїнський демократичний форум" і  медійним партнером якої є телеканал "Еспресо") експонуватиметься  у Львівському історичному музеї від 8 до 21 лютого. Як наголосимо, що ця виставка стала першою подією у залах Львівського історичного музею після завершення там фахової реставрації.

Усі фото: Віталій Грабар. Фотоагентство LUFA

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал

Читайте також:
Львів
+21°C
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 31.45
  Купівля 31.45
  Продаж 32.08
 • EUR
  Купівля 32.93
  Продаж 33.69
 • Актуальне
 • Важливе
2022, субота
21 травня
12:39
ДТП на Львівщині
На Львівщині Mercedes-Benz зіткнувся з Daewoo, четверо людей постраждали
12:14
регбі діти-переселенці
У Львові для вимушено переселених дітей влаштували гру в регбі
12:01
Леокарт
У Львові 89% пільговиків, які подали документи на Леокарт, вже отримали картку
11:31
Максим Козицький
На Львівщині минулої доби тричі була загроза повітряно-ракетних ударів, – Козицький
11:01
Роман Лев
У Львові звільнився керівник по запровадженню е-квитка, тепер за проєкт відповідає Власюк
10:45
Ігор Гулик
У путіна немає обличчя. Тож без сенсу дбати про нього. Блог Ігоря Гулика
10:12
ПТРК "Стугна"
Львівські десантники за добу знищили вісім одиниць російської бронетехніки
09:40
вибух у будинку на Закарпатті
На Закарпатті стався вибух у житловому будинку, є постраждалий
09:18
іващишин
Творець культурного простору України: минає третя річниця від смерті Маркіяна Іващишина
08:44
Львівелектротранс на перегонах
Команда Львівелектротрансу прибула до Німеччини, де позмагається у трамвайних перегонах
2022, п'ятниця
20 травня
22:56
У Франківську створили абетку цікавинок міста
22:40
Національна поліція
На Буковині поліцейські розкрили вбивство місцевого жителя, вчинене групою осіб
22:31
Понад 800 україномовних книг передадуть з Тернополя юним українцям, що мешкають у Польщі
22:18
У Чернівцях митці презентували новий міський мурал
21:59
У Луцькому СІЗО вперше провели вінчання
21:41
Ексклюзив
Сумують за домом: щодня через львівські пункти пропуску повертається від 16 до 22 тис. людей
21:14
У Брюховичах відбулося свято вишиванки для дітей зі шкіл-інтернатів Миколаївщини
20:53
Волинян Тарас Свистак ціною власного життя виніс з поля бою своїх поранених побратимів
20:30
ТОП-50 українських авторів, твори яких варто було прочитати перед війною
19:57
На Львівщину повертається енергетична компанія, яка планує збудувати нафтобазу
19:29
На Закарпатті затримали посадовицю, яка вимагала хабар за сприяння в укладенні договору на земельну ділянку
18:52
громадський транспорт у Львові
Львівські перевізники попередили про колапс у роботі громадського автотранспорту
18:37
тварини
Від початку повномасштабної війни Домівка врятованих тварин прийняла понад 3 тис. домашніх улюбленців
18:25
Виставка зброї
Зброя, від якої гинуть окупанти: в Івано-Франківську організували виставку сучасного українського озброєння
18:12
Анастасія Балог
Переможиця Yuna Junior 2020 Анастасія Балог записала пісню-маніфест незламності українців
17:52
львівський спортсмен
Львівський боксер став віцечемпіоном ХІХ Всесвітньої літньої Гімназіади
17:39
Сплетена вручну основа під маскувальну сітку від Тетяни Пирог
Художниця Тетяна Пирог сплела вручну основу для маскувальної сітки 3 на 3 метри
17:27
Укрзалізниця
Укрзалізниця призначила новий потяг, який з'єднає Суми та Чернігів з Івано-Франківськом
17:14
Благодійна вікторина "Я люблю Україну"
Участь у вікторині на тему видатних українців уможливить ще один коптер для бійців ЗСУ
16:53
стрільбище
Мешканців просять не панікувати: поблизу Радехова на Львівщині проходитимуть навчальні стрільби
16:40
гроші
На Рівненщині компенсацію за прихисток переселенців отримали 4,6 тис. жителів
16:28
Юнацька команда Руха
Львівський клуб виступить у футбольному єврокубковому турнірі
16:13
заборона ОПЗЖ
У Чернівецькій облраді, попри провокації, оголосили припинення діяльності фракції ОПЗЖ
15:56
Закарпатська бригада показала фото сучасної артилерії НАТО на передовій
15:42
ІТ-сфера
Львів запустив дослідження того, як впливає війна на ІТ-сферу
15:28
Закарпатська облрада попросила парламент та уряд обмежити джипінг на території дикої природи
15:13
Релоковані підприємства
На Львівщині створили 4 тисячі робочих місць у переміщених підприємствах, – Максим Козицький
15:00
Ексклюзив
біженці
Від туризму до евакуації біженців: у львівській турфірмі безкоштовно допомагають українцям втекти від війни
14:54
Товарообіг
Третина міжнародного товарообігу Львівщини припадає на Польщу, серед лідерів також Данія та Італія
14:41
"Вдале полювання", Олег Денисенко
Львів'яни на Мангеттені закликали світ подолати "варварського російського медведя"
Більше новин