Стадіон "Україна": нове життя чи занепад легендарної львівської арени

Після самоліквідації "Карпат" серця футбольних вболівальників сколихнули страшні чутки про те, що колись найкращий в нашій державі стадіон заростає бур’янами.

Інформацію про те, що стадіон "Україна" зараз перебуває у "не в найкращому стані" напередодні поширило авторитетне спортивне видання "UaФутбол", інформує "Еспресо.Захід".

У повідомленні йшлося, що Українська асоціація футболу має намір попросити "Рух" і "Львів" не проводити березневі поєдинки на "Арені Львів". Це пов'язано з тим, що Асоціація хоче поберегти газон перед матчами збірної України проти Фінляндії (28 березня) і Казахстану (31 березня) у відборі на ЧС-2022.

"Таким чином, ймовірно, львівським клубам доведеться шукати варіанти за межами міста, оскільки газон стадіону "Україна", на якому грають "Карпати", знаходиться не в найкращому стані", - зазначають журналісти "UaФутбол".

Що таке твердження мало б означати, і чи справді футбольне поле стадіону занедбане і не зможе навесні приймати матчі, пояснив виконавчий директор клубу Ростислав Ящишин. Він заспокоїв, що газон зараз законсервований на зиму, а з весни буде готовий приймати ігри. Та поки львівські клуби не звертались з таким проханням:

"Газон законсервований. Зараз немає жодних підстав включати підігрів, оскільки наша команда перший матч буде проводити тут у середині квітня. Якщо будуть домовленості про матчі скоріше цієї дати, ми за два тижні до того ввімкнемо підігрів і підготуємо поле до експлуатації.

Всі знають, що газон нашого стадіону один з найкращих в Україні. І у нас ніколи не було проблем з тим, щоби підготувати його до матчів ранньою весною.

Зараз у нас є лист лише від рівненського "Вереса" про те, що вони хочуть грати на початку березня кубковий матч на стадіоні "Україна". Ми їм пояснили, що для цього потрібно, і чекаємо підтвердження їхнього наміру. Інші клуби поки не звертались до нас".

Слід зауважити, що це повідомлення лише підкинуло хмизу у багаття багатого на скандали навколо стадіону року. Адже ситуація з "Україною" була однією з найгарячіших тем у спортивному та політичному середовищі Львова 2020-го.

Ще 23 січня депутати Львівської міської ради відмовились підтримати рішення про надання футбольному клубу "Карпати" в оренду землі під стадіоном та навколо нього.

Керівництво клубу звинуватило у цьому Григорія Козловського, депутата ЛМР та власника іншої команди зі Львова – "Руху". Григорій Козловський відразу ж відреагував на ці звинувачення у притаманній йому емоційній формі.

Зрештою, 13 лютого депутати таки проголосували за надання стадіону та землі навколо нього в оренду "Карпатам". Та конфлікт між керівництвом клубу та депутатом продовжувався і надалі. Григорій Козловський вимагав рівний доступ до стадіону усіх львівських команд, а "Карпати" звинувачували депутата у намірі розірвати угоду.

Читайте також: "Якщо "Торпедо" потрапить у приватні руки, вихованці ДЮСШ там займатись не зможуть"

Інший депутат Львівської міської ради, який теж займається розвитком спорту у Львові та опікується одним зі стадіонів – Петро Адамик у коментарі для "Еспресо.Захід" зазначив, що наразі нічого не змінилось, і стадіон "Україна" надалі залишився в оренді у ФК "Карпати", проте не відомо, чи клуб виконує усі зобов’язання, які брав на себе, отримуючи оренду від міста:

"Ми забрали їхню дитячо-юнацьку школу і на цей рік передбачили фінансування на рівні 14-16 млн грн. Стадіон же ж залишився у "Карпат", і, може бути, що у них бракує коштів на догляд за газоном. Ще у період виборів я бачив працівників стадіону, які під офісом клубу чекали на аудієнцію керівництва, яке заборгувало їм велику суму за обслуговування поля. Зараз не готовий сказати, як ця ситуація вирішилась. Та наскільки мені відомо, місто готове забрати його собі. І у структурі ЛМР є підрозділ "Львівспортресурс", який має фахівців, що могли б доглядати за газоном".

Стадіон цілком може перейти у комунальну власність і продовжувати працювати за призначенням.

Довідка

Стадіону "Україна", або, як він колись називався, "Дружба", уже майже 60 років. Його збудували у 1963 році на місці старого глиняного кар’єру. Ця локація значно здешевила і пришвидшила будівництво. Його вартість становила всього 100 тисяч радянських карбованців, а на спорудження пішло менше п'яти місяців, хоч підготовчі роботи тривали декілька років.

Керував будівництвом третій секретар міськкому партії Василь Мазур, а до робіт долучилися практично усі підприємства Львова з їх технікою та робітниками, військові, а також студенти, старшокласники та охочі мешканці міста. Навіть ув'язнені. І усі, звісно ж, на громадських засадах. Це було фактично народне будівництво, відтак і назва арени – "Дружба".

Фото: Фотографії старого Львова

На той час він був одним з найбільших в УРСР, вміщаючи понад 40 тисяч глядачів. Стадіон передали на баланс львівського промислового гіганта – заводу "Електрон", що виготовляв телевізори. Навколо споруди заклали також однойменний парк, що зараз називається Снопківський.

Перший матч на новому стадіоні відбувся 18 серпня 1967 році, і у ньому львівські "Карпати" поступились вільнюському "Жальгірісу".

У 1967 році на стадіоні виступали "зірки радянської космонавтики": перший космонавт Юрій Гагарін, перша жінка-космонавт Валентина Терешкова та перша людина, яка побувала у відкритому космосі, – Олексій Леонов.

У 1970 році тут відбулася гра зі знаменитим бразильським клубом "Палмейрас".

У 1992 році на стадіоні, який уже перейменували на "Україну", відбувся перший фінал чемпіонату України, де київське "Динамо" поступилось сімферопольській "Таврії".

Упродовж своєї історії стадіон був не лише спортивною ареною, але й місцем дискусій та політичних баталій, а після матчу багатотисячна громада вболівальників нерідко проводила велелюдні ходи вулицями міста, де лунали антирадянські гасла.

Більше про історію стадіону читайте тут.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.