"За півтора місяця я уже зекономив 1000 гривень на оплаті газу"

Історії львів'ян, які уже замінили постачальника газу.

Ще з 1 серпня 2020 року в Україні запрацював так званий ринок газу. Це означає, що українці вперше отримали можливість обирати, у кого купувати газ. І хоча процедура заміни постачальника газу максимально проста, українці не поспішали "тікати" від облгазів. Однак на початку зими, коли тарифи стрімко зросли, люди так активно почали замінювати постачальників, що електронні сервіси, які дозволяли це зробити, почали зависати.

Про це повідомляє "Еспресо.Захід".

"Я чула, що облгази тим, хто хоче перейти до іншого постачальника, виставляють температурні борги за попередні роки, тож навіть не намагалась переходити. Тим більше, що у мене лише плита газова. Використовую в середньому 4-5 кубів на місяць, – каже львів'янка Галина  Мулова. –  Але коли побачила тарифи на січень, то вирішила, що "Львівгаз" вже зовсім знахабнів. Спробувала перейти через Приват24, але система підвисала. "Пробилась" посеред ночі. Потім ще кілька днів чекала   підтвердження від "Нафтогазу". І от не встигла я потішитись, що платитиму за газ по 7,2 грн, а не 9,9, як встановили ціну 6,99 грн".

Мешканець Білогорщі Остап Малашняк переконаний, через рішення уряду про граничну ціну на газ люди не переходитимуть до інших постачальників. Тобто фактично облгази зможуть зберегти клієнтську базу, яка почала стрімко танути.

"Це чистої води популізм, який знищує щойно створений ринок газу, – каже Остап Малашняк. – Я замінив постачальника ще півтора місяці тому. Через Приват 24 це робиться в кілька кліків. Довгенько, щоправда, чекав на відповідь, але тоді вони тільки стартували з тією системою. Недавно  допомагав сусідові, то півтора дня – і все працює. Щодо температурних боргів, то мені нічого такого не виставляли. Лише зателефонували з "Львівгаз збуту" і запитали, чи я точно переходжу і чому. Я сказав, що причина у ціні. Подякували за користування послугами і сказали, якщо передумаю, то щоб переходив до них назад".

Остап Малашняк каже, що заміна постачальника йому уже дозволила заощадити майже тисячу гривень. Він мешкає у приватному будинку, і у зимовий період використовує приблизно 500 кубометрів. "Мене більше турбує вартість доставки газу. Тепер той самий "Львівгаз" бере понад дві гривні за кубометр, і таким чином заробляє сотні тисяч з повітря. Адже труби я, наприклад, прокладав за свій рахунок, аварійна бригада жодного разу не виїжджала і нічого не ремонтували. То за що ми платимо ті дві гривні за куб?".

Утім, заміна постачальника може перетворитись на справжній квест, якщо власником помешкання є людина літнього віку, яка не дружить з інтернетом.

"Наша бабуся живе у колишньому Перемишлянському районі. Опалює хату газовими конвекторами. Хата невелика, але 200-300 кубів за місяць взимку набігає. Крім того, у неї постійно виникають проблеми з показниками. Часом дописують більше ста зайвих кубів, – каже Мар'яна Душпастир. – Я пробувала замінити постачальника ще у вересні. Але через додаток не могла це зробити, оскільки я не власник. Тоді довелось заповнювати документи у паперовому вигляді. Була проблема з кодом. У заяві треба вказати 14-значний код, який вказаний у рахунку. Але на одному рахунку він нечітко надрукований, на іншому якраз на лінії відриву".

За словами Мар'яни, вона дізналась про заміну постачальника з соцмереж. Хтось з друзів поширив новину з покроковими інструкціями від Національної комісії з регулювання енергетики. Зразки заяв вона скасувала з сайту "Нафтогазу", роздруковувала, а вже з бабусею заповнювала ручкою.

"В інтернеті достатньо інформації. Але, схоже, у владі не розуміють, що є багато людей, які не мають доступу до інтернету. Гадаю, що уряд міг би ще перед опалювальним сезоном розіслати літнім людям листи з роз'ясненнями, як можна перейти до іншого постачальника, – каже Мар'яна. – Якби ми швидше оформили заміну постачальника, то платили б 5,24 грн за кубометр цілий рік. А так бабуся уже платить по 6,45 грн за кубометр за річним тарифом. Це все одно менше, ніж граничний тариф від уряду. Як на мене, річний тариф зручний ще й тим, що дозволяє сплачувати рівними частинами цілий рік".

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.