Різдвяна вишита сорочка українців: яка вона? (фото, відео)

Напередодні Різдвяних свят львівська колекціонерка вишитого одягу Роксоляна Шимчук демонструє шедеври української вишивки у своїй колекції.

Журналістка "Еспресо.Захід" відвідала галерею Роксоляни Шимчук.

Класична біла чи розшита кольорова? Стилістичні вподобання українців у давнину дуже різнилися. Жінки, чоловіки, діти, вдови: різновидів українських строїв було чимало в українській культурі. Усі надбання з давнини нині представляє львівська колекціонерка українського автентичного одягу Роксоляна Шимчук.

За тридцять років жінці вдалося зібрати понад тисячу екземплярів різноманітного українського автентичного вбрання. Колекціонує строї, які показують, як вбиралися українці в різних регіонах України.

"Першу сорочку я купила на першому фестивалі "Червона рута" 1989 року. Страшно подумати – минулого тисячоліття, – дивується Роксоляна Шимчук. – Це не завжди була активна фаза колекціонування. Інколи експонати просто зберігалися, а пізніше знову накрило новою хвилею, яка триває досі".

В основі колекції Роксоляни Шимчук — одяг часів до Другої світової війни. Колекціонує українські строї, які містять чимало елементів. Роксоляна Шимчук переконана: правдива українська сорочка розкривається, коли поєднана з головним убором та прикрасами.

Нині може похизуватися величезним спектром українського вбрання. До прикладу, розповідає про Гуцульщину.

"То називалася сорочка з ружами. Тут домінує фіолетовий орнамент. Ця сорочка вишита бісером, але дрібнесеньким, як мак. Навіть зблизька не дуже видно, що вона з бісером. Це радянська весільна сорочка. І тут добре видно, що вкладено символіку синьо-жовті пасочки, синьо жовті кутасики. Це не випадково. Люди під загрозою життя, під загрозою втрати свободи вкладали оцю символіку у свої сорочки".

А ось збоку видніється барвиста, кольорова орнаментована сорочка. На ній яскраво проглядаються різдвяні орнаменти. Це різдвяна сорочка із Франківщини.

"Є у мене кілька таких сорочок з одного села. Видно, що вони витримані в одному кольорі й подібними нитками, крої, але насправді тут домінують різдвяний характер, зорі, а ось на іншій сорочці – вже квіткова орнаментика. Одразу видно, що квітчаста була на Великдень чи Зелені свята, а геометрична – на Різдво. Окрім цього, помітно, що на сорочці з літнім орнаментом більш зашитий перед, а зимова – менше вишита по шиї. Бо все це прикривалося великою кількістю прикрас", – розповідає Роксоляна Шимчук.

Нині до галереї Роксоляни Шимчук з’їжджаються звідусіль. Їдуть не лише українці, але й з-за кордону. Леся Некрасова - продавчиня в галереї, каже, що туристи, особливо українці, ніколи не бачили такої краси.

"Люди такого ніколи не бачили. От у нас були туристи з Києва, для них цей одяг був дивний. Саме українських туристів вражає все те, що вони тут бачать", - зазначає Леся Некрасова.

На цьому Роксоляна Шимчук не зупиняється. Ще має на меті зібрати головні убори, прикраси та деякі рідкісні сорочки. Втім, найбільша мрія — поповнити колекцію одягом з Лемківщини та Донеччини повних строїв, яких ще не має. Але переконана, з часом зможе дістати ці шедевральні костюми. 

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал