
Глемпінг, або гламурний кемпінг: що це таке і для чого він українцям
Тренд комфортного відпочинку на природі добрався до України.
У нас вже працює близько десятка глемпінгів, крім того, новий масштабний проєкт анонсували на Івано-Франківщині – глемпінг планують збудувати у Дністровському каньйоні.
Глемпінг – це поєднання двох слів: гламурний і кемпінг. Це відповідь на запит ринку на більш комфортний відпочинок на природі. Відхід від звичайного намету-спальника і перехід до більш цікавого формату", – розповідає співзасновник GlampingUA Андрій Родкін. Компанія Андрія виробляє шатри-глемпи. Детальніше про цей напрям відпочинку він розповів у рамках форуму "Екотуризм в Україні та ЄС", передає "Еспресо.Захід".
У світі цей напрям розвивається вже майже 10 років. Перші комфортні кемпінги почали з'являтися на британських масштабних фестивалях опенейрах, тепер же глемпінг – це про комфортний відпочинок на природі.
"Глемпінг – це не просто шатро. Це місце сили для людей, це можуть бути різні типи конструкцій – eco-bubles, геокуполи, тіпі, будинки на деревах. Насамперед це місце розташування вашого туриста, вашого гостя на конкретній локації, на конкретній природній атракції", – зазначає Андрій Родкін.
Глемпінги мають бути екологічними – тобто їх встановлення та подальша діяльність не шкодять природі, а навпаки органічно вписуються в місцевий ландшафт.
Фото: ecobubblecolumbia. Готель-бульбашка або ecobubble в Колумбії
Андрій Родкін додає, що люди не їдуть кудись заради ліжка. Глемпінг обирають заради того, щоб отримати нові емоції.
За даними сайту glamping.com, у світі є близько 5 тисяч глемпінгів і 8 мільйонів прихильників.
Перспективи глемпінгу в Україні
В Україні є величезний потенціал у цій сфері. Перш за все – це велике розмаїття цікавих природних місць та національних парків.
"Два роки тому це був абсолютно пустий ринок, а на сьогодні вже є майже 10 проєктів по всій Україні. Якісь з них більші, якісь менші, але вони є глемпінгами в повноцінному форматі. Так, нещодавно в Яблуниці відкрився ecobubble у форматі геокуполів. Це формат, який дуже добре підходить для гір, для зимового відпочинку. Цікавий проєкт реалізується біля Львова, в селі Шкло. Проєкт "Мандра" під Одесою. Вони відпрацювали буквально два місяці, анонсували запуск франшизи по Україні", – розповідає Андрій Родкін.
Глемпінг Мандра, Затока. Фото з booking.com
Усе це, всі ці проєкти говорять про те, що ця сфера буде розвиватися, й раніше чи пізніше ми прийдемо до тих показників, які є в Європі.
Два роки експерти оцінювали кількість потенційних клієнтів глемпінгу в Україні в 1,7 млн осіб.
"Станом на 2020 рік ми побачили як мінімум двократний ріст зацікавленості до цієї сфери. Звідки ми взяли ці цифри? Ми попросили наших маркетологів, таргетологів витягнути цю інформацію з Facebook, і на той момент було 1,7 млн потенційних клієнтів. Тобто це люди, які за своїм певними характеристиками, певними якостями могли б чи хотіли б відпочивати в глемпінгах", – зазначає Андрій Родкін.
Серед перспективних регіонів з точки зору розвитку глемпінгу він називає насамперед Полісся.
"З моєї точки зору, це один з регіонів, де глемпінг буде розвиватись. Там справді класна, дика природа. Там є незаймані місця, віддалені від сіл, але при цьому є доступ до електромереж", – каже Андрій Родкін.
Він також наголошує на привабливості глемпінгу для бізнесу. За його підрахунками, створення глемпінгу займає близько 10 тижнів, термін окупності інвестицій – 2-3 роки. Для готельного бізнесу це дуже швидкі інвестиції.
Глемпінг у Шотландії. Фото: delnyglamping.co.uk
Які проблеми для глемпінгу в Україні
Основна проблема – це новизна поняття як для законодавства (глемпінг просто відсутній у будь-яких нормативних актах), так і для самих українців, які не до кінця розуміють, що їм пропонують.
"У нас слова глемпінг, глемп взагалі відсутні в нормативній базі. І, як наслідок, створюється якась корупційна складова при прийнятті рішень контролюючими органами", – зазначає експерт.
Як наслідок GlampingUA при отриманні сертифікату відповідності сертифікували свої шатри-глемпи як намети. Це призводить до непорозуміння з контролюючими органами.
"У нас є сертифікат відповідності і ми його сертифікували як намет, як туристичне спорядження – іншого варіанту у нас нема. І коли людина, що перевіряє, бачить, що вказано намет, а насправді це повноцінна споруда, хоч і легка, але досить велика порівняно з наметом, – виникає якийсь дисонанс", – каже він.
Ще одна проблема – люди не розуміли, що це шатро, додає експерт. Так, на фотографії глемп зсередини виглядає як стандартний готельний номер, тож гості очікують такого ж рівня комфорту.
"Потенційний гість не відрізняє – це повноцінний будинок чи глемп шатро, якщо ми не говоримо про якісь унікальні архітектурні споруди. Гість очікує комфорту готельного номеру, але насправді це неможливо. В готельному номері у тебе все-таки є 30 см стіни, яка захищає від природних та погодних явищ, таких як дощ", – зазначає Андрій Родкін.
Глемпінг у Фінляндії. Фото: finnair.com
Гламурний кемпінг у Дністровському каньйоні
На заході України вже є конкретні плани з розвитку нового виду відпочинку. Так, в Івано-Франківській області представили проєкт "Глемпінги – створення ексклюзивного туристичного продукту в природоохоронних територіях", який подали на програму секторальної бюджетної підтримки ЄС.
"Проєкт передбачає створення мережі глемпінгів у Івано-Франківській, Закарпатській і Львівській областях. Визначені відповідні місця в національних природних парках. Це один із найбільш якісних і прогресивних проєктів, поданих на секторальну підтримку", – зазначив голова Туристичної ради Івано-Франківської області Андрій Матійчик.
Очікується, що кожна область у рамках проєкту отримає близько 5-6 млн. грн. На Івано-Франківщині глемпи планують, зокрема, встановити в Дністровському каньйоні. Ще по одному містечку мають намір збудувати на Львівщині та Закарпатті.
Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.
- Актуальне
- Важливе
