"Ковбойки: Український Дикий Захід". Нестандартний туристичний кластер на Старосамбірщині
Із звичайного села – до унікального туристичного проєкту.
Неподалік польського кордону, на річці Вирві, розкинулось невеличке село – Нове місто. Відсутність історичних пам’яток та нормального сполучення з обласними містами, нестача робочих місць та поганий стан інфраструктури – ось так воно виглядало ще донедавна. Місцеві не могли повірити, що й тут можна створити настільки масштабний туристичний осередок.
Уже третій рік поспіль у селі Нове місто розвивається цілком новий проект, якому немає аналогів в Україні. Його назва –"Ковбойки: Український Дикий Захід". Він – для тих, кому набрид стандартний відпочинок, та шукачів і цінителів чогось справжнього та автентичного. Бо Ковбойки поєднують,здається, непоєднуване: бойківську особливість та культуру Дикого Заходу.
На території Новоміської об’єднаної територіальної громади та її околицях (Самбірський, Старосамбірський, Турківський райони) створено крафтову сироварню, пасіку, тепличне господарство. Тут туристи та й місцеві жителі можуть придбати натуральну продукцію власного виробництва. А ще працює Школа економічного розвитку, проводяться тематичні фестивалі, квести та кулінарні майстер-класи. На реалізацію цих та інших туристичних об’єктів і розваг ЄС виділив майже мільйон євро.
Серед запланованих проєктів уже діє тепличне господарство, що носить назву "Полуничні пагорби".
Це – сімейний бізнес пані Світлани. Як і більшість тутешніх жителів, раніше власниця працювала на багатьох роботах, зокрема й за кордоном. Та зі створенням проєкту Ковбойки вирішила вступити у Школу економічного розвитку. І не шкодує. З плином часу у її сім’ї з’явилися три теплиці, де вирощують п’ять сортів італійської полуниці. У сезон ягоду можна самостійно вибрати і придбати. Крім полуниці, пані Світлана займається продажем пастили, над виробництвом якої навіть експериментує. Поєднує у пастилі різні фрукти, ягоди та горіхи, і це дуже смачно, а головне – корисно. Також ґаздиня сушить фрукти та овочі, до прикладу, цибулю чи томати з травами.
"Молочне Ранчо" – це ще одна сімейна справа, але уже пана Василя. Реалізації цього проекту також посприяли Ковбойки. Вони купили для сироварні усе необхідне обладнання. Пан Василь разом з родиною та ще кількома односельцями виготовляють сир, молоко, вершки на продаж. Планують взятися за гауду, моцарелу, тверді сири з травами та сири до піци. "Молочне Ранчо" вже цікавить і місцевих мешканців, і туристів.
Ще одна успішно реалізована частина проекту Ковбойки – Школа економічного розвитку. До запровадження карантину тут провели різноманітні навчання для майбутніх підприємців, пекарів, садівників та інших виробників сільськогосподарської продукції. Як створити зелену садибу, організувати квест чи перетворити свою ферму в успішний бізнес – відповіді на ці та інші запитання можна дізнатися у школі.
Вчитися тут може кожен, незалежно від віку чи фаху. Тепер школа активно проводить онлайн-навчання з різними спікерами, серед яких тренери з бізнес-планування, консультанти з агрономії, експерти в сфері туризму… Також у рамках навчання студенти (коли дозволяли умови) побували на двох десятках місцевих виробництв західного регіону, переймаючи досвід у майбутніх колег.
У теплий сезон у селі Нове місто створюють справжній парк розваг з назвою "Ковбойківські вікенди". Тут хороші можливості відпочити з сім’єю та друзями, спробувати смачних страв на фудкорті та придбати тутешню продукцію. Серед розваг – поїздка на стилізованій ковбойківській бричці, тир, де можна відчути себе справжнім ковбоєм, пострілявши з рушниці, танці, караоке та майстер-класи для дітей.
На початку створення проекту планували ще й запуск ретро-потягу та будівництво готелю. Але через зрозумілі проблеми наразі поставили втілення цих цікавих задумок на паузу. Зате нині у Новоміській ОТГ вже створено шість зелених садиб, які зможуть прийняти 20 туристів одночасно. Це маленькі приватні готелі, туристи зупиняються в оселі господаря або в окремому гостьовому будиночку. А хто, як не місцевий мешканець, цікаво розповість та покаже культуру свого регіону?
У планах Ковбойків – відновлення тутешньої ратуші та облаштування на її другому поверсі міні-готелю.
Отже, проект Ковбойки вже успішний. Люди, які раніше не вірили у можливість для заробітку вдома, тепер активно хочуть долучитися й створити власний бізнес, не виїжджаючи закордон чи в інше місто. Команда проєкту та місцеві мешканці наочно побачили свої перспективи. А це вже більш ніж половина справи…
Фото: зі сторінки у facebook Ковбойки
Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.
- Актуальне
- Важливе