Орендувати – краще, ніж купувати…

Як спричинена пандемією криза вплинула на ринок нерухомості?

COVID-19 і спричинена ним криза суттєво вплинула на всі сфери життя та бізнесу. Режим самоізоляції знизив також кількість угод на ринку нерухомості. Наразі економічна ситуація залишає бажати кращого. До того ж прогнозують повторення сценарію жорсткого карантину. Як ці зміни та прогнози впливають на ринок нерухомості?

Криза кризою, а житло необхідне завжди. Хтось потребує помешкання, інші люди прагнуть забезпечити собі пасивний дохід. Багато хто в умовах кризи продає помешкання тому, що гроші наразі – необхідніші.

Експерт з нерухомості Андрій Смолинець каже, що на ринку нерухомості тепер спостерігається певний занепад. "Ще починаючи з минулого року угод стало значно менше. Разом з економічним падінням зменшилася купівельна спроможність громадян. Відповідно, скоротився й попит на нерухомість. Очікували падіння цін. Натомість забудовники собівартість будівництва не знижують, адже ціна матеріалів – висока, треба платити зарплати, а ще – прагнуть отримати прибуток. Тож житло у ціні не падає," – пояснює пан Андрій. На його думку, найближчим часом житло дешевшим однозначно не стане. І взагалі очікувати падіння цін на ринку нерухомості найближчими роками не варто.

Експерти припускають, що забудовники починатимуть меншу кількість проєктів. Проблема в тому, що наявні "заморожують" через кризу, оскільки бракує коштів, щоб закінчити їх найближчим часом. Продовжувати будівництво у теперішніх умовах можуть собі дозволити лише ті фірми, які мають власні обігові кошти. А ті, що залежать від покупців, можуть відкладати будівництво "у довгий ящик". Як наслідок, клієнти отримають своє житло значно пізніше обумовленого раніше терміну. У кращому випадку – на рік-два. У гіршому – на шість-сім років.

Неприємна ситуація склалася в одному з житлових комплексів Львова. Будинок звели понад шість років тому. Заселитися сюди досі неможливо. Всередині, як і на території комплексу, не проводили жодних ремонтних робіт. Немає газу, а в під’їзді – світла. За останні десять місяців тут поклали лише бруківку. На це нарікають Ольга та Василь, які придбали тут житло. Пара виховує двох маленьких дітей, тому досі змушена орендувати квартиру, а паралельно – сплачувати розтермінування за квартиру, в яку невідомо коли заселяться. Пані Оля каже, що молоді сім'ї без дітей все ж таки живуть у таких умовах, адже іншого виходу не мають.

"Ми купили тут квартиру на початку цього року. Нам пообіцяли, що до літа проведуть усі комунікації. Буде газ, стоянка та шлагбаум. Тож сподівалися, що восени вже точно заселимося, – розповідає пан Василь. – Коли запитуємо забудовників, вони лише руками розводять. Аргументують ситуацію тим, що не мають коштів. Мовляв, багато боржників".

Виправити ситуацію майже неможливо. Андрій Смолинець пояснює, що ринок нерухомості наразі – неконтрольований державою, тож покупці завжди ризикують. "Усе відбувається на "чесному слові", – зазначає експерт. – Якщо забудовник виявиться аферистом, отримати гроші назад надто мало шансів. У суді ви фактично нічого не доб'єтеся. Адже до такого повороту подій забудовники часто готові. Схема судової практики їм знайома".

Іпотека на житло пожвавила би попит для покупців і забудовників. Але на сьогодні вигідніше орендувати квартиру. Внаслідок зменшення туризму подобова оренда квартир втратила актуальність. Як наслідок, є можливість орендувати хорошу квартиру за нижчою ціною. Саме так відбувається у більшості країн Європи та Америки. Більшість працюючих громадян воліють жити на орендованих квартирах. В Україні ця практика набуває все більшої популярності. Багато хто здає свої власні квартири, щоб орендувати для великої сім'ї просторіше помешкання, доплачуючи різницю в ціні. Інший варіант – люди старшого віку здають житло та орендують компактніше. Таким чином не лише економлять кошти на комунальних послугах, а ще й заробляють на оренді власного житла.

Хоча, за словами ріелтора Олесі Гаврик, вторинне житло наразі невигідно продавати, зате купувати, навпаки, доцільно. "Той, хто хоче продати квартиру, змушений суттєво знижувати ціну. А все тому, що сьогодні – надто низький попит," – зазначає пані Олеся. Вона наголошує, що порівняно з минулим роком вартість вторинного житла впала на 15-20 відсотків. Тож радить тим, хто шукає для себе затишне гніздечко, відмовитися від варіанту новобудов, а звернути увагу саме на "вторинку". Ціна зростає лише у разі якщо у помешканні зроблений дорогий ремонт протягом останніх чотирьох років. Має значення район – інфраструктура, зручне розташування, транспортна розв'язка. Натомість купувати вторинне житло для здачі в оренду не надто вигідно. Зазвичай орендарі прагнуть жити в новому, чистому помешканні, з територіальною охороною та свіжим ремонтом.

А от тим, хто планує продати квартиру, краще зачекати найближчі кілька років. Прогнозують тривалу кризу, тож будь-які операції на ринку нерухомості поки що варто відкласти.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал