"Працюй або втратиш соцвиплати"
2/3 одиноких матерів на Львівщині вже не мають допомоги від держави.
Кабмін змінив із 1 липня цього року порядок виплати державної допомоги одиноким матерям. Зміни передбачені постановою КМУ № 632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги». Тепер при визначенні права на призначення такої допомоги враховується рівень доходів сім’ї, факт працевлаштування, а також майновий стан сім’ї. І на сьогодні вже можна говорити про перші наслідки таких нововведень.
Кому не світить допомога
Отож, як роз’яснили у Мінсоцполітики, соціальні виплати на дітей одиноким матерям (чи батькам) не призначаються, якщо у складі сім’ї є працездатні особи, які не працюють, не проходять військову службу, не провадять підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобувають освіту на денній формі навчання, не зареєстровані в Центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більш ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи.
Винятками є ті випадки, коли ці люди доглядають за дітьми до трьох років, за дітьми з важкими захворюваннями чи з інвалідністю, а також за особами, які досягли 80-річного віку.
Допомога не призначається і тоді, якщо сім'я протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям купила земельну ділянку, квартиру чи будинок, автомобіль, будматеріали чи інші товари довгострокового вжитку на суму понад 50 тис. гривень.
Ще однією перешкодою для отримання допомоги буде той факт, якщо у власності сім’ї є друга квартира чи будинок (крім житла, яке розташоване на тимчасово окупованій території чи на лінії зіткнення і є непридатним для життя), а також якщо є більш ніж один автомобіль, не старіший 15 років. При цьому не враховуються транспортні засоби, отримані безоплатно чи придбані на пільгових умовах через органи соцзахисту.
Якщо непрацюючі одинокі матері (або батьки), які перебувають на обліку в центрі зайнятості більш ніж 12 місяців станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, та в шестимісячному періоді отримання допомоги на дітей не працевлаштувалися, розмір такої допомоги під час наступного звернення зменшується на 50%, на наступний період – на 75%. Така допомога під час наступного звернення призначається не раніше як через шість місяців після завершення її виплати.
Питання, що турбують матерів
Львів'янка пані Юлія, яка сама виховує двох дітей, розповіла "Еспресо.Захід", що втратила соцдопомогу (а це близько 3,5 тис. грн на місяць) через те, що не має зараз роботи.
"З одного боку, я розумію, що це правильно, що це питання треба якось контролювати, бо є мами, які тратять ці гроші зовсім не на дітей. Але моїм малим шість і вісім років, їх треба водити до школи і забирати звідти. Я не маю, на кого їх лишити. А з цими карантинними обмеженнями сина я веду до школи на 8:40, а доньку на 9:40. Забираю теж у різний час – 12:30 і 13:40. Хто мене візьме на роботу з таким графіком? А якщо знову введуть строгий карантин і закриють школи, що тоді? Моя мама ще не пенсіонерка, вона працює щодня, крім неділі. Тобто лишати дітей на неї я не можу", – пояснює пані Юлія.
У Центрі зайнятості жінка ще не реєструвалася. Каже, хвилюється через те, що змушена буде відмовлятися від всіх робіт, які їй там пропонуватимуть, і, відповідно, знову втратить допомогу.
На сайті президента навіть зареєстрована електронна петиція з вимогою скасувати або внести корективи у зміни при призначенні допомоги одиноким матерям, передбачені постановою р. № 632.
"Міністерство соціальної політики залишає дітей без фінансової допомоги, яка одиноким матерям вкрай необхідна, в такий для них нелегкий час. Дітям не буде можливості купувати їжу та речі першої необхідності. Так, є матері, які використовували дитячі кошти на себе, але є й такі, що піклуються про своїх дітей, і ви їх позбавляєте останніх коштів до існування", – зазначається в тексті петиції.
Однак варто зазначити, що наразі вона назбирала менш як 300 голосів, а до завершення збору підписів залишилось всього лиш кілька днів.
Шукати роботу чи сподіватись на державу?
Станом на 1 липня цього року у Львівській області такий вид соціальної допомоги отримувало 9 463 людини. Станом на 1 жовтня – 3 271. Тобто кількість зменшилась втричі, повідомив у коментарі "Еспресо.Захід" начальник відділу житлових субсидій, соціальних виплат та допомог департаменту соціального захисту населення Львівської ОДА Василь Гельбич. Він розповів, що для одиноких матерів є ще один варіант отримати тимчасову фінансову підтримку від держави, але шукати роботу їм все ж таки доведеться.
"До нас, звичайно, надходять звернення і скарги, найбільше було у серпні-вересні, зараз уже трохи спокійніше. Якщо людина все життя не працювала і отримувала допомогу, а тут з 1 липня все – допомога припиняється. Але, в принципі, це логічно, тому що в нас уже фактично всі допомоги, які розраховуються з урахуванням майнового стану, призначаються тільки в тому випадку, якщо людина зайнята. Тобто або працює, або здійснює догляд за дитиною до трьох років, за особою з інвалідністю чи за престарілою особою, або перебуває в Центрі зайнятості на обліку, тобто шукає роботу. Принцип такий: працюєш і платиш податки – маєш право на підтримку держави.
Зараз якщо матері не працюють і ще в пошуку роботи, ми рекомендуємо їм звертатися до органу соцзахисту за місцем проживання і оформляти допомогу як малозабезпечена сім'я. Така можливість є ще до кінця 2020 р. Тоді ще півроку вони будуть отримувати таку допомогу – в середньому це близько 5,5 тис. грн на місяць.
Після закінчення цього терміну їм уже треба буде задуматись над пошуком роботи або стати на облік у Центр зайнятості. Категорії різні бувають. Є такі, що їм краще отримувати допомогу і не працювати, не шукати роботу. Але у нас наразі школи і садочки працюють. І, наскільки я знаю, садочки будуть працювати, навіть якщо буде червона зона карантину. У школах тепер канікули, але такого тотального закриття шкіл, думаю, не буде. Так наразі виглядає. Варто розуміти, не йдеться про те, що мама має виходити на роботу на цілий день. Це може бути на півдня, кілька днів на тиждень чи дистанційна робота. Тобто є різні варіанти, але шукати роботу однозначно треба, тому що це, по-перше, офіційний дохід і, зрештою, стаж до майбутньої пенсії", – зазначив Василь Гельбич.
Отож держава вирішила навести лад у сфері соцвиплат, зекономити бюджетні кошти і стимулювати зайнятість населення. Але наскільки доцільно це робити у розпал пандемії, економічної кризи, що з самого початку супроводжується ростом безробіття, і ще й за рахунок однієї з найбільш вразливих верств населення?
- Актуальне
- Важливе