Восьминіжки замість мами

Волонтери в’яжуть спеціальні іграшки для недоношених дітей, аби замінити їм зв’язок із мамою.

Замість мами – поруч медузка-восьминіжка. Саме так минають перші дні від народження у деяких недоношених діток, які змушені перші свої дні лежати у реанімації для найменших. Поспішайки – так про них кажуть і медики, і самі батьки.

Дитяча інтенсивна терапія – це місце, де все лікує, навіть іграшки. Не вірите? Просто ви ще не знаєте про восьминіжки – іграшки, які допомагають поспішайкам одужувати швидше. Щоб недоношені дітки рефлекторно не висмикували катетерів і зондів, волонтери в усьому світі пропонують їм іграшку, яка нагадує про маму. Маленькі щупальця медузки нагадують пуповину – зв'язок з мамою, до якого так звикли маленькі. Є такі вже майже в усіх великих містах України.

Вже зовсім незабаром, у листопаді, стартує місяць інформування про передчасно народжених дітей. І що можна зробити в листопаді? Звісно, сплести чарівного восьминіжка, який підтримуватиме немовлят під час виходжування.

Від Луки – іншим поспішайкам

Львів'янка Юля Миколишин вперше побачила такі іграшки, коли прийшла провідати свого недоношеного синочка у відділенні інтенсивної терапії на Чернігівській. Юлин синочок народився з вагою всього один кілограм. Йому допомагала одужувати велика команда – і медики, і батьки, і волонтерки.

"Я приходила до синочка і бачила, як інші мами недоношених діток залишають своїм малюкам в’язані іграшки. Їх медсестри клали діткам у кювез. Я думала спочатку, що це просто сентиментальні милі дрібнички. Вже згодом дізналася, що такі іграшки допомагають маленьким швидше одужувати", – розповідає Юля.

Юлю з Лукасиком скоро виписали, і вони поїхали додому набиратися сил. І вже на домашню адресу київські волонтерки відправили їм першу восьминіжку Луки. Там мам організувала така ж мама передчасно народженої дитинки Олександра Балясна – авторка проєктів підтримки батьків таких же діток, співзасновниця БФ "Велвет Хартс".

А через якийсь час Юля організувала волонтерок у рідному Львові. У 2015-му вона організувала перший майстер-клас із в’язання восьминіжок. Вона розповідає і показує усім охочим, як плести корисний девайс для малечі.

Починали все Юля і ще троє дівчат, яких активістка знайшла на форумі, створивши тему про восьминіжки. У вільний час дівчата в’яжуть іграшки і раз на місяць відносять готові в обласну клінічну лікарню, що на Чернігівській, де свого часу виходжували синочка Юлі. Тамтешній персонал знає її і приймає чергову партію восьминіжок. Юля віддає іграшки лікарці, яка займалася виходжуванням Лукасика, адже у відділення чужих не пускають – це дитяча реанімація. А вже медики розподіляють восьминіжок між мамами діток, які потребують такої підтримки.

Згідно зі строгими правилами спільноти, львівські волонтерки використовують тільки котонові нитки і холофайбер як наповнювач – він гіпоалергенний, що дуже важливо для дітей.

Юля зізнається, що до передчасних пологів не в’язала взагалі. Вона – економістка за освітою, має старшу донечку і синочка, якому уже 6 рочків. Лукасик росте і розвивається, не відрізняється від своїх однолітків. Мама каже, що Лукасикова восьминіжка у нього досі є. Він ще довго нею грався, коли був маленький. А ще він надихає маму на створення таких іграшок для інших діток, які дуже потребують зв’язку з мамою хоча б у такий спосіб.

До ініціативи "Чудо-восьминіжки" у різних містах долучаються чимало майстринь, які прагнуть допомогти передчасно народженим діткам. Вони пересилають такі іграшки кожній дитинці, яка має потребу у ній, і чиї батьки звернулися на сторінку спільноти у фейсбуці.

Іграшка, яка лікує

Ольга Децик, головний неонатолог Львівщини, каже, що чула про таку практику, що за кордоном вона популярна в багатьох лікарнях. Неонатолог не заперечує терапевтичного впливу, адже восьминіжка справді допомагає дитинці психологічно, тому процес набирання ваги може поліпшитися.

Недоношені дітки перші дні свого життя проводять у кювезі (інкубаторі, де до них під’єднують різні трубочки для забезпечення життєдіяльності). Дуже часто дітки звільняються від життєво необхідних зондів і катетерів, ці рухи у них рефлекторні, несвідомі. А тримаючи у крихітній ручці восьминіжку, дитинка заспокоюється і відчуває себе захищеною. Лікарі схиляються до думки, що малечі звично мати біля себе пуповину і тримання щупалець восьминіжок нагадує їм про це відчуття спокою у маминому животику.

Підгузки і ліки можна купити у будь-якому магазині, а восьминіжки ніде не купиш. Її собівартість низька, але користь – неоціненна. У тих, хто бачив восьминіжки у роботі, немає сумнівів у їх користі. Як ще можна заспокоїти дитину, яка народилася передчасно? Скажете "не можна чіпати зонд, забери ручку"? Восьминіжки мають цікаве застосування – їх використовують як позиціонер, коли треба зафіксувати ручку або ніжку. Психологічного аспекту допомоги і дітям, і батькам ніхто не відміняв.

Історія восьминіжки не менш цікава. Усе почалося у січні 2013-го, коли одна данка зробила цікаве відкриття – коли у неї з'явилася дитина-поспішайко, жінка коротала довгі лікарняні будні, в’яжучи маленького блакитного восьминога. Коли іграшка була закінчена, мама поклала іграшку біля малюка. Ефект був більшим, ніж можна було передбачити – малюк перестав виривати зонди і катетери, став набагато спокійнішим! Цей випадок зацікавив лікарів, і мами поспішайок у Данії, Швеції, Голландії та Бельгії почали в'язати своїм крихіткам такі іграшки.

Мама недоношеної дитини Рія Кнулст була першою, хто приніс цю ідею в Голландію. Сьогодні у цій країні волонтери створили окрему благодійну програму, за якою всі охочі можуть долучитися до в’язання восьминіжок для недоношених дітей. Усі готові іграшки проходять сувору перевірку волонтерами та лікарнями на відповідність нормам захисту здоров’я. Ті іграшки, що не пройшли відбір, віддають старшим діткам.

Цікаво, перша леді Литви стала амбасадором проекту гачкування для передчасно народжених малюків. І ще чимало публічних осіб виявляють свою підтримку цій ініціативі у такий спосіб.

З Голландії – до Києва

В Україні проєкт "Чудо-восьминіжки" стартував офіційно з листопада 2014-го, коли голландські колеги безплатно передали для наших діток 139 восьминіжок і пряжу.

Голландська куратора Юдит, яка має крамничку з пряжею у невеличкому містечку неподалік Амстердама, сказала тоді, що дуже вірить, що проєкт буде жити і в нас.

Так воно і сталося! Майстрині з Києва, Чернівців, Івано-Франківська, Хмельницького, Черкас і Львова активно просувають проєкт у своїх містах. Про чудо-восьминіжок уже тричі розповідали навіть на неонатологічних конференціях. Тому лікарі теж знають про вплив в’язаної іграшки на процес виходжування поспішайок.

Якось волонтерки під час візиту до перинатального центру в Рівному побачили, що там в кожному (!) кювезику – по восьминіжці. А в’яжуть їх не хто-небудь, а самі медсестри й лікарі! Тобто апробацію восьминіжки пройшли й отримали найвище визнання.

"Моїй шестимісячній дюймовочці лікарка сказала купити махрову шкарпеточку 33 розміру і обрізати кінчик – ото була її перша шапочка… Памперс був їй по шию. Я вишукувала для своєї донечки все, що тільки пропонував інтернет. Проте це були тільки товари, які спрощують життя. Але реально допомагає саме восьминіжка. Моя доня стала спокійно спати і швидко одужувала, міцно стискаючи в’язану іграшку, яку мені запропонувала лікарка. Я не вірила, але в мене на очах відбувалося чудо", – зі сльозами на очах згадує мама чотиримісячної дівчинки Аня.

Таких відгуків у групі "Чудо-восьминіжки" – сотні. Саме в цьому таємниця їх популярності – у тому, що їх обирають і творять мами.

Якщо ваша дитинка народилася передчасно і ви хочете отримати таку іграшку для неї, то можете написати Юлі Миколишин, оформити замовлення на сайті ranenko.com чи написати повідомлення на сторінку у Facebook “Чудо-восьминіжки”. Восьминіжку вам надішлють безплатно. Також можна долучитися до волонтерок і в’язати корисні девайси для поспішайок разом з волонтерками у вашому місті (всі необхідні інструкції у групі). А може, саме ваш клубок ниток, який лежить без діла, може стати для когось клубочком щастя?..

Фото: facebook/squidsforkids

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал