У львівському "Охматдиті" вперше видалили легеню 8-місячному хлопчику торакоскопічно

Дитині діагностували складну вроджену патологію.

Дитячі торакальні хірурги вперше у Львові видалили недорозвинений орган не через традиційний відкритий доступ через грудну клітку, а через невеличкий отвір 2,5 см. Маленькому пацієнтові – лише вісім місяців. Дитина почувається добре, передає "Еспресо.Захід".

Після народження малюк із Миколаївського району на Львівщині не поїхав додому, до щасливих родичів, а потрапив у відділення інтенсивної терапії лікарні "Охматдит". Львівські медики діагностували у нього секвестрацію легені – складну вроджену патологію. Лікарі кажуть, що варіантів такої патології є кілька, у цього хлопчика легеня не брала участі в газообміні.

"Патологію легені у хлопчика ми діагностували за допомогою УЗД і КТ. Особливістю цієї патології є те, що легеня маленьких розмірів, кров до неї постачається неправильно і з часом проблема тільки поглиблюється. Ми повідомили батьків, що рано чи пізно недорозвинену легеню доведеться видалити. Порадили їм зачекати якийсь час, щоб дитинка окріпла, і лише тоді оперувати. Батьки вирішили почути думку київських лікарів і поїхали до столиці. Там їм підтвердили наш діагноз", – розповів "Еспресо.Захід" торакальний хірург "Охматдиту" Роман Ковальський.

Коли малюкові виповнилося 8 місяців, у нього посилилися проблеми з диханням – з'явилася легенева недостатність, тож відкладати втручання не було сенсу. І вже вчора, 6 жовтня, у Львівській обласній дитячій лікарні "Охматдит" вперше у Львові 8-місячному малюкові видалили праву легеню не традиційно, через велику рану у грудній клітці, а торакоскопічно, тобто через невеликий розріз (схоже, як видаляють жовчевий міхур).

До операційної бригади увійшли хірурги "Охматдиту" Андрій Дворакевич, Роман Ковальський, Олег Ленів та анестезіолог Володимир Міщук. Операція тривала чотири години. Через ендоскопічний доступ легеню вдалося відділити у плевральній порожнині від судин та інших органів. Усі дії хірурги проводили під спостереженням високоточної оптики.

"Прошу розуміти, що з боку лікарів це в жодному випадку не був експеримент. У нас є досвід проведення таких втручань. Треба було багато вчитися, щоб проводити такі операції. Наші хірурги відвідали багато майстер-класів, конференцій, чимало клінік за кордоном і багато вчилися самі. Такі операції – це поєднання майстерності хірурга і знання ендоскопічної техніки. За кордоном їх роблять уже давно, а в Україні вони все ще були недоступні. Дорослим їх уже роблять у Львівській лікарні швидкої допомоги, а з дітками все складніше – через вік, особливість інструментів, та й ризик великий. Але торакоскопічна операція – це сучасна операція, загальноприйнята в усьому світі. Так, хірургічне поле обмежене, але треба розуміти, що росте дитина і росте шрам. У нашому випадку такого не відбудеться", – каже Андрій Дворакевич, завідувач Центру малоінвазивної хірургії "Охматдиту".

Для малюка така операція – це, без сумніву, щасливий квиток у майбутнє. Він зможе повноцінно рости й розвиватися.

"Головною і найбільшою перевагою такої операції є те, що в дитини після операції не виникатиме деформацій грудної клітки, як після традиційної відкритої операції з видалення легені. Часто буває, що після таких втручань у дітей розвиваються сколіози й інші викривлення хребта у грудному відділі. Завдяки маленьким проколам розміром 2, 5 см ми убезпечили дитину від цього. Так, це складніше для хірургів, бо треба скрупульозніше попрацювати, щоб не зачепити магістральних судин, але ефект від такої операції виправданий. Та й операційна рана менша, дитина одужує швидше. Втім, якби у процесі втручання щось пішло не так, то перейшли б на відкриту операцію. Тому не було питання "або" – "або", – каже Андрій Дворакевич.

Торакальний хірург Роман Ковальський додає, що хлопчик уже на ранок почувався добре. Понад те, після таких операцій діти повноцінно живуть, їм навіть дозволяють займатися спортом.

"Така операція є однією з найскладніших у торакальній хірургії, її можна порівняти до операцій на серці. Ми першими почали робити такі операції серед дитячих торакальних хірургів в Україні", – каже Роман Ковальський.

Лікарі додають, що секвестрація легенів у дітей зустрічається нечасто. В "Охматдиті" роблять лише кілька операцій на рік.

"Досі в нас оперували таких дітей через відкритий доступ. Тепер сподіваємося, що почнемо новий етап – оперуватимемо торакоскопічно, через невеликі проколи. Річ у тому, що такі операції дорогі, тут досить коштовні одноразові витратні матеріали. Але батьки були не проти, і ми це зробили", – підсумовує Андрій Дворакевич.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал