8 найскандальніших "сміттєвих інцидентів". Куди мандрував львівський непотріб упродовж року

Під час передвиборчої кампанії Андрій Садовий щоразу називав неприємні знахідки на стихійних сміттєзвалищах країни провокаціями проти нього. Але процес триває й досі.

Нещодавно правоохоронці повідомили, що представників двох із п’яти компаній-перевізників, які надавали послуги з вивезення сміття у Львові, звинувачують у зловживанні бюджетними коштами під час вивезення твердих побутових відходів. За даними прокуратури, така схема дозволила фірмам заволодіти понад 2 мільйонами гривень із місцевого бюджету. Правоохоронці затримали автомобіль 25 травня вночі під час відвантаження сміття. У водія були відсутні документи на вивантаження та захоронення відходів.

"Еспресо.Захід" уклав підбірку найгучніших випадків останнього року, коли львівські відходи потрапляли "не за адресою".

22 квітня 2020 року на міжпольовій дорозі Новоборівської громада Житомирської області було виявлено близько 100 тонн львівського сміття.

Спочатку Андрій Садовий заявляв, що це провокації проти влади Львова. Та вкотре виявилось, що це наслідок дії схеми, за участю одного з перевізників – ДВ "Ековей Вейст Менеджмент". Згодом це підтвердив заступник міського голови Сергій Бабак.

Вже у травні правоохоронці викрили масштабну схему розкрадання коштів у вивезенні сміття, за якою відходи за документами мали вивантажуватись на Киїівщині та Житомирщині, а насправді закопувались у Жидачівському районі. За цим фактом депутати ЛМР ініціювали створення ТСК, яка розслідуватиме розкрадання коштів з бюджету Львова, виділених на вивезення ТПВ з міста.

У червні виявлено три автівки, навантажені сміттям зі Львова, без дозволів та документів на звалищі поблизу с. Великі Єрчики на Київщині.

Уночі, 30 липня, поблизу полігону з утилізації побутових відходів неподалік села Грозиного Коростенського району правоохоронці Житомирщини затримали три вантажівки, які перевозили львівське сміття без належної документації.

9 серпня на території приватної земельної ділянки у Вінницькій області правоохоронці виявили факти незаконного скидання та захоронення сміття, вивезеного зі Львова. Поліція вилучила п’ять вантажних автомобілів, якими перевозилось сміття та трактор, за допомогою якого проводилось його захоронення.

У 2021 році львівське сміття продовжує свої нелегальні подорожі Україною. 22 березня поблизу села Будичанів на Житомирщині поліцейські Житомирщини зафіксували наявність понад 40 т побутового та промислового сміття, серед якого виявили й платіжні документи зі Львова.

У Строконстянтинові, що на Хмельниччині, станом на 14 травня громада встановила блокпост і подала в суд за те, що на їхнє сміттєзвалище незаконно завозять сміття зі Львова. Їх підтримали також депутати місцевої ради.

У квітні журналісти "Еспресо" виявили факти незаконного захоронення сміття вже у самому Львові поблизу Білогорщі. Після виходу програми директор департаменту з питань поводження з твердими побутовими відходами Львівської міськради Роман Олійник відмовився продовжувати контракт з ЛМР на цій посаді та звільнився.Нагадаємо, вивезенням сміття зі Львова займаються шість компаній: "Львівспецкомунтранс", "Грінера Україна", "Спецавтотранс-Львів", "Санком-Львів", "Ековей Вейст Менеджмент", ТзОВ "АВЕ-Львів". У міському бюджеті Львова на 2021 рік на вивезення сміття заклали 200 млн грн.

Відзначимо, що проблеми з вивезенням сміття зі Львова почалися відразу після трагедії на місцевому звалищі у Грибовичах, яка трапилась 30 травня 2016 року. Тоді, внаслідок пожежі та зсуву ґрунту, загинули троє рятувальників та еколог. З того часу влада міста так і не спромоглася збудувати нового полігону для ТПВ, а продовжує вивозити сміття по звалищах України.

На оплату додаткових кілометрів для перевізників, а також на субвенції для звалищ, що приймають відходи, щороку з бюджету виділяють сотні мільйонів гривень. Нерідко кошти за ці послуги стають приводом для зловживань, для чого придумуються не надто хитромудрі схеми. Проте про успіхи у боротьбі з ними чуємо, нажаль, переважно лише напередодні річниці трагедії. А про результати ще рідше.

Проте вже на початку травня Андрій Садовий у коментарі для "Еспресо.Захід" запевнив, що питання зрушило з мертвої точки і вже восени місто може отримати ділянку під новий полігон, площею не менше 50 га.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.