Понад 500 днів без Віталія Скакуна: історія сапера, який сповільнив наступ окупантів ціною власного життя

Україна не лише героїчно бореться уже понад 500 днів після повномасштабного вторгнення, а й увесь цей час оплакує своїх загиблих Героїв, які боронять батьківщину з небес. Більш ніж 500 днів немає відважного воїна, сапера інженерно-саперного відділення окремої 35-ї бригади морської піхоти імені контрадмірала Михайла Остроградського Віталія Скакуна, який одним із перших давав відсіч ворогу на Кримському перешийку. 24 лютого Скакун підірвав разом із собою Генічеський автомобільний міст, аби сповільнити наступ окупантів

"Еспресо.Захід" розповість про життя і останні години воїна у бою. 

Уже за місяць Віталій Скакун міг би святкувати своє 27-річчя, але вже минув рік від його загибелі.

Народився воїн у місті Бережани на Тернопільщині 19 серпня 1996 року. Там закінчив школу, а згодом вступив у вище професійне училище у Львові за професією "Електрогазозварник".

Як пригадувала мама Віталія, Орися Качмарик, ще в пологовому на сина казали, що це справжній козак, писала Армія.Інформ.

"Велика родина увесь день до вечора з нетерпінням чекала біля пологового. І увечері, коли народила, тітка залізла на велике дерево і, побачивши у вікні породіллю зі немовлям, сповістила родину: "Козак, козак народився!" – розповідала мама.

У юному віці Віталій дуже любив читати пригодницькі та історичні книжки, й не підозрюючи, що всього за декілька років сам стане частиною історії України. Бабуся часто сварила його, заставши із книгою в руках серед ночі.

"Прекрасна дитина, хороший учень, усім цікавився, мені дуже важко про нього говорити саме зараз і саме так, в минулому часі. Це учень нашої мами, яка вчителювала у нас… Він вирішив, що його доля – армія. І пішов служити", – згадував Віталія директор його школи Володимир Гринкевич.

Віталій мав улюблене хобі – колекціонування маленьких моделей автівок. Неймовірно радів, коли була нагода поповнити колекцію новою моделькою.

Одружуватися планував після війни

Після навчання у Львові поїхав до Польщі на роботу, там працював за спеціальністю на виробництві. Але коли дізнався, що його товариш пішов служити у морську піхоту, то й собі захотів, хоч мама була проти.

Одружуватись під час війни не мав наміру, бо вважав, що не зможе обманювати майбутню дружину про те, що відбувається на війні, а розповісти всього теж не міг би. 

"Дружина – то найближча людина, яку не можна обманювати, а розповідати їй про війну я не зможу й не схочу. Тому поки я служу, поки триває війна, одружуватися не збираюся!.." – казав він і знову їхав на війну.

Останній бій

Свій останній бій 25-річний Віталій Скакун прийняв як найвідважніший воїн, дивлячись смерті просто в обличчя. Викликався добровольцем, аби замінувати та підірвати стратегічний об'єкт – автомобільний міст Генічеськ – Арабатська Стрілка. 

За свідченнями побратимів, Віталій вийшов на зв’язок і повідомив про те, що підриває міст.

"Одразу ж пролунав вибух, унаслідок якого морпіх загинув. Ця самопожертва не була марною: героїчний вчинок Віталія значно сповільнив просування ворога, що дало підрозділу змогу передислокуватися та організувати оборону", – розповідали військові.

Фото: armyinform.com.ua

 

Уже на третій день повномасштабного вторгнення, 26 лютого 2022 року, указом президента України № 2022/74 Віталію Скакуну надано звання Героя України з удостоєнням ордена "Золота Зірка" (посмертно) – за визначну особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету й територіальної цілісності України, та вірність Військовій присязі.

"Розумієте, людина практично свідомо йшла на смерть! Військовий, давав присягу, виконав її сповна. У нього не було зарплати ні в 100 тисяч, ні в 65 тисяч. Може, десятка в нього була в той час. Війни ж не мало бути. То західні розвідки "блефували" й нам "розвалювали економіку", – писала про подвиг Віталія журналістка Зоя Казанжи.

Про героїчний вчинок Скакуна говорили чи не в усьому світі. Після смерті Віталій став почесним громадянином міста Лешно у Польщі. У столиці Чехії іменем героя назвали міст. В Україні декілька міст переназвали вулиці на честь загиблого воїна, в тому числі вулиця Скакуна з'явилася і в столиці. 1 лютого 2023 року у Вищому професійному училищі № 20 м. Львова, де навчався Віталій, відбулося відкриття меморіальної дошки.