Еспресо. Захід

128-ма Закарпатська бригада: ті, які побували в пеклі та продовжують служити українському народові

Тетяна Яворська
6 жовтня, 2023 п'ятниця
17:16

У них смертоносне ремесло, займатись яким – шляхетно. Як добрі робінгуди, вони забирають життя в російських загарбників, аби дарувати своїй Батьківщині

Еспресо.Захід розповість про мужніх українських бійців 128-ї окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади та історію збройного формування, яка розпочалась ще після Першої світової війни.

Історія створення 128-ї окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади

Бригаду створили після переформування 128-ї механізованої дивізії, що вела свою історію від 128-ї гвардійської дивізії колишньої радянської армії. 128-ма гвардійська гірськострілецька Туркестанська дивізія – військове з'єднання Червоної армії, яке існувало у 1922-1956 роках. Офіційною датою його заснування вважається 12 липня 1922 року. Дивізія отримала статус гвардійської під час Другої світової війни, коли звільняла від нацистів Крим, Закарпаття та тодішню Чехословаччину. 

У 1956 році дивізія була переформована у 128-му гвардійську мотострілецьку дивізію. З того часу 128-ма окрема гірсько-штурмова Закарпатська бригада пройшла довгий шлях від рядової пострадянської механізованої дивізії до одного з найпотужніших з’єднань у Збройних Силах України.

У 1991 році командир 128-ї гвардійської мотострілецької дивізії генерал Віктор Гречанінов став першим комдивом, який оголосив про підтримку української державності. 19 січня 1992 р. особовий склад 128-ї дивізії склав присягу на вірність народу України. 

Фото: facebook.com/brigade128

 

128-ма бригада у складі ЗСУ

Історію 128-ї гірсько-штурмової бригади умовно можна поділити на два етапи – до війни з російсько-окупаційними військами та під час неї.

На першому етапі історії незалежної України (1991-2014) бригада взяла на себе удар природної стихії, коли на Закарпаття приходила "велика вода". Під час кількох повеней у 1990-х та на початку 2000-х років особовий склад з’єднання неодноразово залучався до ліквідації наслідків стихійних лих. Тоді бригада надавала різносторонню допомогу для порятунку рідного краю: забезпечення мешканців Закарпаття гарячою їжею, евакуація, розчищення завалів, налагодження понтонних переправ, ремонт доріг тощо.

У 2000 році указом президента бригада отримала почесне найменування "Закарпатська", яке залишається з нею і по цей час.

Нині ж 128-ма окрема гірсько-штурмова Закарпатська бригада – це з'єднання гірської піхоти Сухопутних військ України. Бригада перебуває у складі оперативного командування "Захід".

Фото: facebook.com/brigade128

 

Миротворчі місії в Іраку, Лівані та бойовий досвід в Україні

Бійці закарпатської бригади брали участь у миротворчих місіях в Іраку, Лівані, Сьєрра-Леоне та на території колишньої Югославії. Втім  справжній бойовий досвід бригада отримала 2014 року, на рідній землі. Тоді, в перші місяці проведення АТО, на схід вирушила перша батальйонно-тактична група, яка отримала хрещення вогнем на підходах в безпосередньо в боях за Луганський аеропорт. Там втратили свого першого побратима, коли 14 червня 2014 року на блокпосту "Сталінград" поблизу села Макарово був убитий солдат Роланд Попович, гранатометник 15-го окремого гірськопіхотного батальйону.

Кілька підрозділів 128-ї бригади були залучені до виконання завдань на "Дебальцівському плацдармі", який згодом став місцем прояву справжнього героїзму бійців 128-ї ОГШБр. У надлюдських умовах, часто в меншості, військовослужбовці давали рішучу відсіч ворогу.

"Артилеристи, йдучи всупереч рекомендаціям і правилам, які можна зустріти в підручниках з артилерії, вибудовували власні методи ведення війни. Це була вимушена норма, адже нерідко доводилося потрапляти в ситуації, про які в підручниках не сказано нічого", – розповідають бійці бригади.

Після повномасштабного вторгнення воїни 128-ї бригади виконували бойові завдання на Запоріжжі, про що для The New York Times кілька разів писали кореспонденти, лауреати Пулітцерівської премії.

Фото: facebook.com/brigade128

 

"Закарпатський легіон": українці, угорці, роми без вагань віддавали життя за Україну

Унікальності бригаді додає її родзинка - мультинаціональність і мультикультурність. З першими хвилями мобілізації ряди бойових підрозділів почали заповнювати жителі області, серед яких багато етнічних угорців, румунів, словаків. А закарпатський діалект декому здавався іноземною мовою.

"Часто вже з перших днів війни таке різноманіття мов породжувало чутки про іноземних найманців, які воюють за Україну. Подекуди місцеві мешканці пошепки говорили між собою, що це, скоріше за все, французькі легіонери. "Легіонери" виявилися звичайними закарпатцями й без вагань віддавали життя за Україну, хоч і були інших національностей", – зазначають воїни. Але назва бригади "Закарпатський легіон" прижилася.

Також у бригаді воювали й воюють роми. До речі, в ромів є неписаний закон – не воювати, але кажуть, не в цьому випадку, адже стоять на захисті країни. Серед воїнів був і ромський барон. 

З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну військовослужбовці 128-ї бригади боронять країну в різних точках зони бойових дій. За цей час п’ятеро бійців "Закарпатського легіону" відзначені найвищою державною нагородою – звання Герой України з врученням або удостоєнням ордена "Золота Зірка". Двоє з них – посмертно.

Герої 128-ї бригади – її воїни

Кожен з воїнів цієї бригади заслуговує на цілий окремий розділ. Мужні, непередбачувані, сміливі й талановиті люди, яким жодні перепони не стоять на заваді. Навіть втрата обох ніг не зупиняє на шляху до знищення ворога. 

Еспресо.Захід спілкувався з бійцями, які перебували безпосередньо на передових позиціях, бойовими медиками та бійцями на протезах, а також з не менш мужніми вдовами загиблих Героїв. Про багатьох захисників писали світові видання, їх цитували президенти.

Так, до прикладу, про Олександра Петлінського, світового рекордсмена зі знищення броньованої техніки з "джавеліна" за день, писав The Wall Street Journal. Тоді він збив 6 цілей окупантів. 

Олександр Петлінський

Фото: особистий архів Олександра Петлінського

 

"Це був перший бойовий досвід в реалі, до того – лише тренажери. Я побачив, як полетіла ракета і поцілила просто в танк. Спостерігав за ракетою впродовж усього польоту, мені були цікаві всі деталі, не міг відірвати погляду. Сталося кілька вибухів, танк згорів. Крикнув своєму помічникові, аби подав наступну ракету, хоч командир давав наказ відходити. Помічник приніс іншу ракету, якою я збив БМП-3", – з захватом розповідає Олександр.

Інший воїн-феномен у лавах Закарпатського легіону –  Василь Штефко, який став прикладом для багатьох побратимів. Чоловік на заробітках у Росії втратив обидві ноги. Тоді його сильно побили, після чого отримав обмороження всього тіла. Привезли побитого відразу до моргу.

"У військкоматі не взяли, в добровольчі батальйони ходив – теж не взяли. Вони як чули, що я у протезах, то відразу відправляли чи на волонтерку, чи просто водієм. Наш військком лише пропонував роботу на телефоні, але така робота мене не влаштовувала. А зараз я вже просто не міг втриматись. Возив багато хлопців у військкомат, і вже тоді, як нікого там не було з нашого села, хто мене знав, прийшов до дівчат і записався у 128-му бригаду. Переконав, що маю авто, можу їздити й точно стану в пригоді. От, працюю для своєї Батьківщини", – розповідав Василь Штефко. 

Підполковник, командир 1-го гірсько-штурмового батальйону 128-ї Закарпатської бригади Андрій Літун з позивним Знаток став на захист України ще 2014 року. У перші дні повномасштабного вторгнення Росії відбивав атаки ворога на передових позиціях. 6 березня під час бою з більшими щонайменше вчетверо силами росіян, прикриваючи відхід свого підрозділу, загинув. Дружина Марина Літун пригадала одну з останніх розмов з чоловіком.

Андрій Літун

Фото: mukachevo.net

 

"Якось Андрій приїжджав перед новим роком на ротацію, я пожартувала, кажу: ти такий хоробрий, може, колись отримаєш Героя України. А він мені відповів, що це дуже висока нагорода і її здебільшого дають посмертно. Я тоді сказала, що нам тоді такої нагороди не потрібно в сім'ї. Останні роки він мені завжди говорив одні слова: "Марино, усміхнись, життя прекрасне. Нема в житті проблем".

Марина Літун розповідає, що бути дружиною військового – шлях особливо важкий: "Мені й досі здається, що він приїде.Так сталось, що я хоронила свого чоловіка на свій день народження".

Медик 128-ї закарпатської бригади Ерік Глеба, або ж Фреді, з 2014 року знав, що таке війна, як пересічний українець. А 2015-го побачив її на власні очі, коли вперше прибув на передову. Воїна-медика відзначено нагородою "За врятоване життя" та орденом "За мужність" ІІІ ступеня. Він врятував на полі бою понад сотню воїнів.

Фото: facebook.com/brigade128

 

На знак вшанування в Ужгороді та Мукачеві є вулиці 128-ї Бригади. А в Запоріжжі вулицю Комарова перейменували на вулицю Закарпатського Легіону.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.93
  • EUR
    Купівля 42.24
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 квітня
15:38
винесення стягів військових та оборонних структур України у Львові
У Львові день міста відзначили винесенням стягів військових та оборонних структур України. Фото
15:15
ухилянти
На Буковині затримали чоловіків, які намагалися виїхати до Румунії на старій "буханці" за 9 тис. євро
14:50
ЗСУ генштаб війна з Росією
На сході України волинські бійці підрозділу ударних безпілотників атакували ворожу бойову машину піхоти
14:21
фортифікації на Волині
Прем'єр-міністр Шмигаль перевірив зведення фортифікаційних споруд на Волині
13:51
пошук пенсіонера
Прочісують ліси та сусідні села: на Рівненщині розшукують пенсіонера
13:17
mini EdCamp Lviv
У Львові зібрались понад 200 українських педагогів на освітні обговорення
12:44
На Львівщині унаслідок потрійної аварії постраждали троє людей
На Львівщині унаслідок потрійної аварії постраждали троє людей
12:18
Скандал із затриманням харківського волонтера на Львівщині. Що кажуть у ТЦК та ГО
Скандал із затриманням харківського волонтера на Львівщині. Що кажуть у ТЦК та ГО
12:05
Оновлено
Львів, архтектура та скульптура
Куди піти у Львові із 22 по 28 квітня: Lviv Gallery Weekend
11:31
Оновлено
ДТП зі швидкою ша Прикарпатті
На Франківщині у ДТП перевернулась швидка: постраждали лікар та фельдшер
11:09
прикордонний контроль, перетин кордону
Скільки людей перетнули західний кордон України 26 квітня
10:29
ДТП
Біля Львова сталася ДТП з потерпілими
10:17
кордон, черги
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 27 квітня
10:08
блокпост
На Львівщині працівники ТЦК чергуватимуть на блокпостах
09:38
Осінь, дощ
Погода на Львівщині та в інших західних областях України: прогноз синоптиків на сьогодні, 27 квітня, і завтра
09:21
ракета Х-59
РФ атакувала енергетичні об’єкти у двох районах Львівщини, є руйнування
08:52
Росіяни атакували об’єкт критичної інфраструктури на Прикарпатті, пожежу загасили
Росіяни атакували об’єкт критичної інфраструктури на Прикарпатті, пожежу загасили
08:51
Ексклюзив
новини Львова
Евакуювалася з протезом під час війни: історія харків'янки, яка мешкає в модульному містечку у Львові
08:33
Огляд
Пструг, хліб та вино
Ресторани та кав'ярні Львова з атмосферними літніми майданчиками
07:00
Огляд
блокада кордону
Кордон розблоковано, та чи надовго: все що варто знати про блокування польського кордону
2024, п'ятниця
26 квітня
22:55
Як в Мукачеві виглядатиме нова автостанція. Фото
22:33
Булінг
Булінг у франківському ліцеї: директорка постане перед судом
22:14
У Рівному демонтували монумент радянським солдатам
У Рівному демонтували монумент Вічної слави
21:53
Франківчанка Вероніка Вельч, дружина Сенцова, очолила український офіс Amnesty International
21:35
"Поверніть, як було": у Львові створили петицію, щоб змінити ОДР на вул. Кубійовича
21:18
Передвеликодня толока: у Луцьку дві тисячі людей взялися прибирати місто
20:45
Бути корисними: у Франківську художники за донати для ЗСУ малюють портрети людей
20:28
допомога військовим
Громада Львова передала військовим системи РЕБ, квадроцикли та акумулятори
20:13
Зникла безвісти: на Тернопільщині розшукують 33-річну жінку, яка має проблеми зі слухом
19:55
Банківська картка
Загрожує до 8 років тюрми: тернополянка знайшла чужу картку та пішла на шопінг
19:38
На Львівщині мобільний центр забору крові за рік роботи врятував 16 тис. людей
19:29
бурштин
На Волині з'ясували, скільки бурштину пропустили за кордон українські митники за три роки 
19:15
онкохірург Олег Дуда
Львівський обласний онкоцентр отримав нового керівника
18:57
новини Рівненщини
На Рівненщині патрульні відшукали 80-річного чоловіка з проблемами з пам'яттю
18:44
новини Львова
У Львові до Великодня планують завершити ремонт центру з працевлаштування людей з інвалідністю
18:31
Оновлено
У Луцьку хлопця вдарило струмом на даху залізничного вагона
У Луцьку помер 14-річний хлопець, якого уразило струмом на даху вантажного вагона
18:27
Огляд
Сонце
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 26 квітня, завтра, тиждень
18:12
новини Львова
У Львові на місяць закриють на ремонт частину вул. Уласа Самчука
17:55
новини Волині
На Волині судитимуть водія, який п'яним скоїв смертельну ДТП
17:38
новини Закарпаття
В Ужгороді коштом благодійників встановлять пам’ятник князю Корятовичу на однойменній площі
Більше новин