101-ша бригада: "закарпатські ведмеді", які знищують росіян за натовськими стандартами 

101-шу окрему бригаду територіальної оборони створили у 2018 році. Це формування Сил територіальної оборони України у Закарпатській області, яке перебуває у складі Регіонального управління "Захід" Сил ТрО

"Еспресо.Захід" розповість про 101-шу Закарпатську бригаду ТрО, зокрема її створення і людей, які захищають Україну в її складі.

Структура 101 Закарпатської бригади ТрО

У складі 101-ї ОБр ТрО є сім батальйонів, рота матеріально-технічного забезпечення, вузол зв’язку та зенітний взвод. Від моменту створення воїни бригади збиралися на навчальні збори, аби тренуватись і ділитися досвідом. Понад дві тисячі резервістів вчилися, як вести бій, діяти в критичних ситуаціях, надавати першу медичну допомогу тощо, розповідав тоді полковник, командир 101-ї окремої бригади територіальної оборони Віктор Нагайко.

У 2022 році командування перейшло до полковника Дмитра Заворотнюка, який донині продовжує керувати бригадою.

101-ша ОБр ТрО має свою символіку, яка вирізняється з-поміж інших – червоний ведмідь, що стоїть на задніх лапах атакуючи й дивиться ліворуч. Символ уособлює відвагу та готовність бригади захищати незалежність і безпеку України. Нарукавний знак бригади має вигляд геральдичного щита срібного кольору з блакитною зубчатою главою та оздоблений блакитним кантом. Центральним елементом емблеми власне є зображення червоного ведмедя.

У грудні минулого року 101-ша Закарпатська бригада Територіальної оборони отримала з рук генерала Валерія Залужного бойовий прапор. 

Фото: facebook.com/101tro.Zakarpattya

 

Досягнення бригади у війні з росіянами

Нині бійці 101-ї Закарпатської ТрО служать українському народові, борючись із ворогом на небезпечних напрямках під Бахмутом, Кліщіївкою на Харківщині. Серед воїнів є видатні спортсмени, колишні чиновники й просто молоді хлопці та дівчата, для яких на першому місці Батьківщина. Як розповідав  командир окремого батальйону тероборони Закарпаття підполковник Олександр Жарський,  90% особового складу – це ті, хто раніше був цивільними людьми.

Уже навіть після служби деякі воїни відгукуються про 101-шу Закарпатську бригаду найкращими спогадами.

"Рік був у 101-й бригаді, 68-й батальйон. Це були найкращі моменти з моїми побратимами. Але трохи засмучує той факт, що й досі майже ніхто не отримав ніякої подяки-нагороди за Хрестище та рубіж незламності "Долина – Богородичне". Слава Україні!" – написав у соцмережі один з бійців.

Власне люди і є визначальними у 101-й бригаді. Вони нищать ворогів на землі й у небі, збиваючи дрони та підриваючи їхні вантажівки й БТРи.

Так, нещодавно бійці 101-ї бригади знищили російську військову вантажівку та її кермувальника на території Росії. Це результат роботи взводу БПАК розвідувальної роти. Розвідники виявили російський вантажний автомобіль і його водія та влучно відпрацювали FPV-дроном.

Чотири "шахеди" декілька місяців тому збили воїни бригади над Сумщиною. 

А у вересні відмінусували  комплекс автономного мобільного відеотепловізійного спостереження "Муром-П". Це була відмінна робота взводу БПАК розвідувальної роти, які виявили та влучно відпрацювали коптером.

Фото: facebook.com/101tro.Zakarpattya

Незламні воїни 101-ї Закарпатської ТрО

Бійці 101-ї Закарпатської бригади вмотивовані та підготовлені. Деякі з них проходили підготовку у Великій Британії. Навчальний курс на Альбіоні та британських  інструкторів згадує боєць 101-ї ТрО Закарпаття Віктор Леспух на псевдо Лексус.

"Побудова та керівництво натовської армії і нашої різниться, але ми на шляху змін і це не може не радувати. Ми швидко опановували закордонну техніку, що сильно дивувало іноземних інструкторів", – розповідав Віктор Леспух.

Також за стандартами НАТО солдати, сержанти й офіцери 101-ї ТрО пройшли навчання в одній із сусідніх держав. Там підготували більш ніж сотню воїнів зі складу Закарпатської бригади.

Чимало закарпатців з ТрО були дотичні до війська ще до повномасштабного вторгнення. Один з таких – підполковник і комбат Олександр Жарський. 

Його фах  – штурман тактичної авіації. У 1998-му звільнився зі Збройних Сил у званні майора. Здобув педагогічну освіту, викладав іспанську й англійську у приватних мовних школах, Луганському національному університеті імені Тараса Шевченка і Мукачівському військовому ліцеї. Після довгої перерви знову став до лав ЗСУ напередодні широкомасштабного вторгнення. Тоді ж узимку закарпатські тероборонівці почали виконувати бойові завдання на Бахмутському напрямку. Зокрема у складі зведеної тактичної групи "Адам" у районі Кліщіївки. 

Фото: facebook.com/101tro.Zakarpattya

 

Генеральний штаб на своїй фейсбук-сторінці опублікував одну з його цитат, яка звучала так: "Я б’юся за тебе, а ти б’єшся за мене".

"Так ми в батальйоні говорили один одному, утримуючи позиції під Бахмутом, щоб витримати фізично і психологічно "м’ясні штурми" російських загарбників і фактично безперервні обстріли наших позицій. І така психологічна установка допомогла нам вистояти та втримати позиції в умовах безперервних атак ворожої піхоти", – пригадував Жарський.

Він додавав, що ця фраза була суто тактичним елементом. 

"Коли тебе не можуть взяти, тебе завжди будуть намагатися обійти праворуч чи ліворуч. І з людини в цей момент ніби знімається навантаження, бо воно йде на сусіда справа або зліва. Якщо в цей момент піддатися слабкості та сказати собі, що в мене нема проблем – тоді ворог продавить сусіда праворуч чи ліворуч, тебе обійдуть і гарантовано вб’ють. Це просто тактичний елемент – обійти з флангу. Я казав цю фразу, щоб заохотити своїх бійців битися не тоді, коли проблема в тебе, а коли проблема в сусіда", – казав він.

Сила бригади – в її бійцях 

Фото: facebook.com/101tro.Zakarpattya

 

До речі, в закарпатській ТрО служить також знаменитий в усьому світі професор Федір Шандор, який з окопу на передовій читав лекцію для своїх студентів. У перший день війни науковець прийшов у військкомат і несе службу в батальйоні тероборони. Зараз він – на сході України.

У лавах 101-ї Закарпатської ТрО воює 34-річний заступник міського голови Іршави з позивним Тигр. Він також став автором однієї з фраз, яка стала символом підрозділу. Слова "До завтра" набули нового значення і сенсів. Згодом з'явилася на шевронах роти. Коли збирав воїнів на шикування, по закінченні завжди казав: "До завтра". Пригадує, якось несподівано ця фраза всім припала до душі і стала своєрідним гаслом роти.

"Як виходили на якісь бойові задачі, також гарно звучить – "До завтра, ми ще обов'язково всі зустрінемось", – розповідав Тигр. 

Фото: facebook.com/101tro.Zakarpattya

 

25 лютого 2022 року його призначили командувати ротою. А після тривалого часу участі підрозділу в боях поблизу Бахмута Тигру запропонували очолити батальйон.

Інший боєць 101-ї Закарпатської ТрО, з позивним Дед, до війни готувався 10 років. У цивільному житті працював столяром.

"Якщо всі українці об’єднаються і будуть разом працювати на єдину національну ідею, нас ніхто ніколи не переможе", – наголосив 58-річний кулеметник одного з батальйонів 101-ї бригади Закарпаття. Я знав, що росіяни після Грузії точно прийдуть до нас", – зауважив боєць.

Він у складі свого підрозділу пройшов найзапекліші ділянки на Бахмутському та Слов’янському напрямках. Каже, що найстрашніше на війні для нього – зганьбитися перед своїми побратимами, не надати їм потрібну допомогу.