Знижки та бонуси: у Львові створили мапу з екодружніми закладами

Львів’ян та гостей міста закликають користуватися багаторазовим посудом, щоб зменшити кількість відходів та витрат на утилізацію.

Мапу створила організація Zero waste Lviv, передає "Еспресо.Захід".

Голова громадської організації Zero waste Lviv Ірина Миронова розповідає, що гості міста та львів’яни зможуть побачити 12 мереж та 89 кав'ярень, які надають знижки та бонуси за те, що їхні клієнти користуються багаторазовими горнятками й тим самим зменшують кількість відходів. Мапу можна переглянути за покликанням.

Загалом, знижка коливається від 5% до 20%. Творці проєкту сподіваються, кількість кав'ярень-позначок на карті збільшуватиметься, як і кількість охочих пити каву зі своїх горнят. Також не відкидають можливість реалізації проєкту й в інших містах.

Тему багаторазового використання вирішили порушити у час карантину недарма. Ірина пояснює: коли клієнт приходить зі своїм посудом, який можна знезаразити одним миттям, то так зменшується ризик заразитися коронавірусною хворобою. Крім того, Zero waste Lviv провели дослідження, як вплинула пандемія на генерування відходів у Львові, Полтаві, Миргороді та Трускавці, і побачили, що, попри зменшення туристів, кількість відходів не змінилася, навіть зросла в об’ємі. Це пов’язано з використанням одноразового посуду. Також, 2019 року, організація аналізувала склад вуличних смітників на вулиці Січових Стрільців. Побачили, що одну п'яту сміття становлять саме одноразові горнятка, пластикові трубочки, кришки.

"Місто платить за поводження з цими відходами. Кошти можна скеровувати на інше, корисне. Закликаємо містян бути екодружніми і приходити до кав'ярень зі своїм посудом. Я користуюсь таким, його можна заховати у сумку-бананку. У посудині вміщається 300 мілілітрів рідини. Через два тижні запрезентуємо інший проєкт, пов'язаний із заставною багаторазовою тарою. Тобто в такому горнятку можна буде купити каву й піти гуляти, але потім повернутися до кав’ярні", – розповідає Ірина Миронова.

Головою Галицької районної адміністрації Андрій Зозуля каже, що така практика зменшить навантаження на бюджет. Оскільки в Галицькому районі продукують багато саме вуличного сміття. Воно легке, але об’ємне. За рік тут збирають понад 700 тонн відходів із трьох сотень локацій. За кошти, витрачені на утилізацію, можна було побудувати майданчик для дітей, відремонтувати дорогу, облаштувати громадський простір. Андрій Зозуля зазначає, що за рік можна зекономити близько мільйона гривень.

Попри все, така опція в кав’ярнях не є надто популярною. Представниця однієї з мереж Наталія Чирич розповідає, що їхня компанія налічує 250 точок по всій Україні та 20 у Львові. Знижку на 2 гривні за свій посуд запустили ще 2017. Проте за статистикою зі своїми горнятками в день приходять лише 250 людей.

У кав’ярню, що на проспекті Свободи, бариста Олена каже, що у них є постійні клієнти, які підтримують багаторазове використання посуду: "Вони приходять тільки зі своїми чашками. Вже знаємо, яку каву люблять. Зазвичай, саме на цій точці, з 50-60 замовлень на день 10 робимо у горнята клієнтів. Зараз стає тепліше, людей більше і якщо це вихідний, то рахувати важко".

Фото:Андрій Яриш

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.