Журналіст і музикант Роман Чайка: Свою Незалежність ми виборюємо ціною найкращих представників народу. Спецпроєкт "Україна: Ціна Свободи".

Роман Чайка – відомий український журналіст, ведучий, політичний сатирик, музикант та учасник легендарного гурту "Мертвий Півень", який ніколи не оминає складних тем та багато років тому говорив про війну

"Еспресо.Захід" запитав журналіста про те, чи змінила його уявлення Незалежності велика війна, а також якою він бачить Україну через кілька років – наприклад, у 2030 році.

"Війна ніяк не змінила цього уявлення. Тому що ми належали до того кола людей, яких завжди вважали міськими божевільними і які говорили, що рано чи пізно буде велика війна з Московією. Бо сам факт існування нас як народу, як держави 300 останніх років ніяк їх не влаштовував. То чому б це мало змінитися після всього, що вони витворяли в Криму? І що вони витворяли всередині країни: фактично колонізація і м'яка окупація, як вони називали це, Soft Power, не дала їм бажаного результату", – нагадує Роман Чайка.

На його думку, питання початку війни було лише питанням часу, зважаючи на українську історію та на агресивність нашого сусіда.

"Коли почався Майдан, я от власне напевно належав до тих людей, які і тоді вже казали, що так російсько-українська війна почалася. Коли ще беркути бігали і ще не було розстрілів, але вже це було очевидно, що російська агентура і їхні передові сили вже працюють в Україні, – каже журналіст. – Тому, скажімо так, я мав уявлення про те, що це дароване Богом відновлення Незалежності у 91-му році ще доведеться окропити кров'ю. Просто не думав, що у таких масштабах, які переплюнуть Другу Світову".

То якою ж буде Україна за роки? Якою її бачить Роман Чайка у 2030, він переконаний: динамічною і проблемною

"Такий собі мікс між корупційною Румунією і динамічною Польщею. І також бачу як країну, в якій доведеться долати величезну кількість викликів саме гуманітарного людського виміру, бо ми фактично за цю війну втратили найбільш креативний клас. На жаль, так воно завжди на війні є, – із жалем констатує він. – Ми свою Незалежність виборюємо ціною найкращих представників народу. Тому це буде довгий процес, він зокрема буде і процесом творення якоїсь нової еліти".

Розповів відомий українець і про свою мрію й бачення майбутнього.

"Я собі бачу Україну саме такою динамічною частиною простору міжмор'я. Я мрію, щоб це був, власне, ось той простір між Балтикою і Чорним морем: динамічний, на всіх історичних і культурних зв'язках, які століттями напрацьовувалися. Тобто ми будемо вібрувати напевно десь спільно передовсім з нашими братами полякам й литовцями. Якщо, дай Боже, до того часу залишки білоруського народу звільнять свою територію від кацапів і від своїх колаборантів, то можливо це взагалі буде відновлення оцього історичного простору", – ділиться Чайка.

Разом із тим бачить він і Україну як невід'ємну частинку Європи, Європейського Союзу

"Дуже б цього хотілося, тому що є держави і народи, які значно менше зробили для своєї євроінтеграції, а вже давно в Євросоюзі. Тому вважаю, що той перехід і наші проблеми політичного класу й інші не повинні заважати стати частиною Євросоюзу. Я думаю, як кажуть в Кривому Розі, що все відносно, все тимчасово", – підсумовує музикант.

Матеріал створено в межах спецпроєкту "Україна: Ціна Свободи", який виходить на всіх платформах Еспресо і присвячений Дню Незалежності. У спецпроєкті ми аналізуємо різні аспекти шляху України, від проголошення Незалежності до сьогодення, роздивляємось майбутні перспективи та сценарії розвитку після перемоги, показуємо обличчя незалежної України та розповідаємо про ціну, яку доводиться платити нашій країні за свободу та незалежність.