Збереження надбань культури має бути навіть у найтемніші часи, - музейниця Марія Цимбаліста
У Національному музеї у Львові - попри війну - повністю на сучасне замінили обладнання найбільшого фонду - фонду графіки. Для музейництва України такі новини наразі рідкість
Про це інформує Еспресо.Захід
У Національному музеї у Львові оновили фонд графіки. Йдеться про нове спеціальне обладнання - металеві стелажі, покриті відповідною фарбою від корозії, жалюзі, які берегтимуть роботи від сонячного впливу і пилу, шухляди, зокрема шухляди-мапери для великоформатних робіт та інші вкрай важливі речі. Це перший фонд у стінах цієї музейної скарбниці, який відтепер може похвалитися новим сучасним обладнанням. А реалізували ініціативу за фінансування та підтримки ALIPH Foundation - міжнародної організації з центральним офісом в Женеві, що має за мету захист культурної спадщини в зоні конфліктів.
"Я працюю у фонді графіки Національного музею у Львові вже років зо п'ять, - розповіла заввідділом графіки Марія Цимбаліста. - Те обладнання фондів, яке побачила, коли сюди прийшла, було зібране в доволі складні часи - десь у 80-90 роках. Воно було зроблене з великою любов'ю, але на нинішній період, ясна річ, вже застаріле; масивні шухляди, які, щоб відкрити, треба було кликати когось на допомогу, немобільні стелажі тощо. Та ще й за тих кілька десятків років воно зазнало тих чи інших пошкоджень. Оновити обладнання фондів самостійно музей не міг - не було фінансів. А грантодавців, як правило, цікавили яскраві гучні проєкти із залученням широкого кола глядачів. Натомість фондова робота непоказна і непублічна. Коли ми всі відійшли від першого шоку через повномасштабне вторгнення, я - заручившись підтримкою керівництва музею, колег та друзів - написала проєкт. Звичайно, внутрішньо стояло питання, а чи до культури, коли міста розстрілюють ракетами. Однак проєкт зауважили. Збереження надбань культури має бути навіть у найтемніші. І його зауважили.
Фонд графіки є найбільшим серед інших фондів нашого музею. Це близько 45 тисяч одиниць збереження, починаючи від малесеньких екслібрисів і завершуючи велетенськими припорохами та картами. Крім того цей фонд постійно поповнюється Практично щороку нам хтось щось дарує чи передає до музею власні архіви. І надбання може бути дуже цінним. Приміром, з останніх наших надходжень - роботи Євгена Лисика, які передала нам його донька, відома художниця-керамістка Анна Лисик. Інакше кажучи, поповнення фондів передбачає нове місце для зберігання. Тепер воно у нас є. Завдяки новому обладнанню тепер маємо усі підстави почувати себе значно вільніше".
Марія Цимбаліста також розповіла, що Національний музей у Львові - не перший в Україні, якому від початку повномасштабного вторгнення Росії допомогла міжнародна фундація ALIPH Foundation. Зокрема у Львові допомогу від неї також отримав львівський скансен "Шевченківський гай".
- У Національному музеї у Львові киянин Димшиц показав небачені раніше твори львів'янина Сельського
- Актуальне
- Важливе