Завдяки Франку Львів опинився "Поза межами можливого"

Яскравий артпроєкт актуального мистецтва "Franko Laboratorium. 3.0" продовжить низка перформансів.

Про це інформує "Еспресо.Захід".

Художники з Франції Бріс Маре та Колумбії  Ернан Замбрано, які, попри карантинні обмеження, особисто взяли участь в артпроєкті "Franko Laboratorium. 3.0", відкритому 24 вересня в межах "ФРАNKO.RE:VOLUTION" в Домі Франка, надали дійству статусу міжнародного. Це вже втретє у Львові Дім Франка спільно зі Львівською нацакадемією мистецтв організовують артпроєкт, спрямований на розвиток актуального мистецтва в Україні (й зокрема Львові) та залучення творчої молоді до переосмислення української культурної спадщини. Цього разу його тему дала Франкова стаття "Поза межами можливого". Ініціатива інтригує ще й тим, що ставить на ідею лабораторії, тобто командну роботу кураторів особисто з кожним митцем для реалізації мети проєкту.

Як наголосив на відкритті ректор ЛНАМ Василь Косів, сьогодні ні його, ні багатьох львів'ян уже не здивуєш окресленням, що в нашому місті щось відбувається вперше (часто-густо – вперше в Україні). Адже Львів щедрий на таланти  та ініціативних людей.  А дивує, коли ініціатива втілюється втретє-вп'яте, бо для цього організаторам треба мати особливу силу й відвагу. 

"У сучасному мистецтві найважливішим є критичне мислення, – наголосив Василь Косів. – Інколи – пошук нових тем. Але коли теми й питання відомі, але з'являються нові відповіді, це означає розширення меж. Класика тому і класика, що тих інтерпретацій може назбируватися в часі, і це робить її шалено притягальною".

"Грецькі філософи елеати рядом субтельних розумувань доказували неможливість усього руху, – писав свого часу в праці "Поза межами можливого" Іван Франко. – Французький історик і політик Тьєр доказував неможливість руху парової машини. Католицька церков часів гуманізму і реформації в'язницею, тортурами і кострами боронила погляду на неможливість кулястої форми землі, існування антиподів і існування інших світів, заселених розумними істотами. А проте досвід показав і показує щодень, що всі ті неможливості – фальшиві, фікційні, виплоди чи то старої на віру повторюваної традиції, чи то суб'єктивного стану даного чоловіка, чи вкінці недотепности та недосконалости наших змислів, доки їх не окрилює критичний розум, опертий на детальнім вивченні і порівнянні фактів і явищ".

Учасники проєкту (а це, крім зарубіжних гостей, студенти чи в минулому випускники ЛНАМ) не  злякалися вивчити і порівняти певні факти чи явища. Отож Ярина Шумська, Володимир Когут, Роксолана Табака, Олексій Коношенко, Назар Симотюк, Петро Грицюк, Руслан Лучко, Оксана Федчишин, Ксенія Будейчук, Микола Курилюк, Борис Гаврилюк, Анастасія Прозора, Софія Козлова, Христина Сілівон, Габріела Даренська, Вікторія Романчук, Юлія Єрьоміна, Іванна Багрійчук  та Софія Мельник взялися за теми, на яких, можливо, в буденному житті пересічний українець зосереджується менше, але без яких саме життя неуявне. 

"Це справді дуже цікаво, – зазначив куратор арт-проєкту Василь Одрехівський. – Усі ті проблеми, які художники спробували зараз підняти. Хтось досліджував шлях, який людина здолала від освоєння вогню до освоєння Всесвіту. Інший – забобони й міфи і як вони впливають на наше життя. Ще інший – межі образів чи просто межі… І всім цим творчим дослідженням дав поштовх Франко, його думки та візії, які кожен з митців відчитав уже з власного досвіду чи погляду власного часу та за допомогою сучасних аудіовізуальних виражальних засобів спробував донести до світу".

"Перш ніж приїхати в Україну, я багато прочитав з Франка, – ділиться враженнями колумбієць Ернан Замбрано. – Я був вражений як обсягами написаного, так і тим, яким цікавим мистецьким експерементатором він був. Це мені дуже заімпонувало і вплинуло на рішення побачити Україну й показати, як я розумію вашого Франка. Так з'явилася  моя "Алетея" – спроба простежити шлях, що його подолала людина у її стосунках зі світлом і те, що стається, коли ми рвемо кайдани та в гармонії з природою прокладаємо нові шляхи до розширення меж свідомості суспільства".Цікаво, що в перспективі артпроєкт "Franko Laboratorium" (який цього року підтримав Український культурний фонд) організатори бачать як всеукраїнський артфестиваль, знову ж таки, з постаттю Франка в основі.

Сьогодні ж дійство продовжиться низкою перформенсів від митців уже не в просторі Дому Франка, а в Науковій бібліотеці Львівського національного університету ім. Івана Франка.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.