Заважали дерева: у Львові на території церкви викорчували усі зелені насадження

На місце завезли бетонні блоки. Свідками стали мешканці, які намагалися зупинити процес

Про це розповідає "Еспресо.Захід"

В одному із нових районів Львова мешканці боряться із незаконною вирубкою дерев. На території церкви, яка нещодавно з’явилася навпроти будинків на вулиці Пасічній, викорчовувати усі дерева.

"Під вікнами мого будинку є невеликий острівець зелені, - розповідає мешканець одного із будинків Ігор. - Серед паркінгів і складів, це майже єдине озеленене місце. Дерева в основному самосійні, але ростуть вже багато років і досягли вражаючих розмірів. Кілька років тому ділянку начебто довірили церкві. Мабуть, сподівалися, що територію приведуть до ладу. Втім нещодавно я помітив з вікна, як бензопилою обрізають гілки дерев, що ростуть над дорогою. Спочатку зрадів, подумав, що церква почала весняне прибирання і, якби то був вихідний, мабуть, і сам би долучився. Але, коли наступного разу виглянув у вікно, побачив, як падають не гілки, а стовбур дерева".

Коли приїхала поліція, дерева вже були звалені, а пеньки прикидані землею

Чоловік зробив фото і одразу скинув у групу масиву з питанням до мешканців, що відбувається. Адже, зазвичай, про подібні заходи попереджали заздалегідь. Втім ніхто про вирубку дерев не знав. Мешканці один за одним почали подавати звернення на гарячу лінію міста. Хтось навіть викликав поліцію.

"Поліція прибула швидко, проте перші стовбури вже були звалені, а пеньки прикидані землею, - додає Ігор. - Вирубка призупинилась. Коли приїхала слідча група, я спустився поговорити з учасниками. На той час протоколи вже склали і підписали. Їх я не бачив, але зі слів правоохоронців – ні священник, ні ті, хто зрізали дерева, своєї причетності не заперечували. Не встигли поїхати слідчі, як присутні, які організували вирубку дерев, накинулись на мене та всіх жителів масиву з критикою. Мовляв, як прийти сміття прибрати – то нікого, а як не дати дерева попиляти – то всі одразу. Знадобився час, щоб пояснити, що дерева охороняються Законом і має бути дозвіл на їх зрубування. А, якщо вони хотіли щоб люди допомогли чи принаймні не були проти – треба було спочатку всіх оповістити, опублікувати дозвільні документи і вже тоді починати. Зараз, якщо люди підозрюють, що у них під вікнами діється беззаконня, не будуть просто спокійно сидіти і дивитись".

Оперативне викорчовування пнів було продуманим ходом, щоб приховати сліди злочину

За словами Ігора, у церкві його запевнили, що наразі дозвіл оформляють і далі все буде згідно Закону. На тому й розійшлись. Але через годину роботи відновилися. Прихав екскаватор, камаз і працівники продовжили пиляти дерева.

"Я був трохи здивований, як так швидко вдалося оформити дозвіл, але особисто вже не виходив, - зазначає мешканець. - У підсумку зникли кілька багаторічних дерев вздовж дороги. Викорчували навіть пеньки. Розуміючи, що вони росли не менше 20 - ти років, бачити як мало не єдиний видимий острівець зелені перетворюється на пустир, було не пособі".

Через численні звернення на гарячу лінію міста, наступного дня оглянути територію приїхала екологічна комісія та представник Сихівської районної адміністрації.

"Уявіть мій шок, коли вони сказали, що дозвіл на вирубку не давали і навіть запиту такого не було,- підсумовує Ігор. - Стояв і усвідомлював, що мене нахабно ошукали. Та ще й хто? Представник духовенства та його парафіяни. Як пояснив один з представників комісії, таке оперативне корчування пнів було продуманим ходом, щоб приховати сліди злочину. Адже вони тепер не мають змоги провести заміри і скласти протокол. І ті численні фото, що робили люди, на жаль, не підходять. Навіть, якби люди самі встигли заміряти місця зрізу – також би не допомогло".

Під благоустроєм настоятель храму бачить саме зруб здорових дерев

Мешканці дивуються, скільки треба нахабства, аби зробити таке посеред дня у місті. Більше того, під час війни та ще й на очах у своїх сусідів та поліції.

"Дерева якісно покращують мікроклімат навколо. Захищають від пороху, вітру, перегрівання ґрунту у спеку, створюють тінь для перехожих, - додає мешканка Олена. - Тому спеціалісти з благоустрою територій громад борються за життя і здоров’я кожного дерева. Існують методи догляду, омолодження, облагородження вигляду і навіть лікування дерев. Правила благоустрою територій громад говорять про те, що, навіть у випадку аварійності старих дерев, мають бути проведені заходи з омолодження дерев за консультацією з фахівцями. З подальшим доглядом за ними. У наш час забудовники і власники приватних територій борються за збереження якнайбільшої кількості вже існуючих дерев на своїй території. Адже їх наявність, особливо великих за розміром, є беззаперечним плюсом до привабливості ділянки. У нашому випадку були зрізані здорові дерева. Без узгодження з відповідними службами. Далі територію, яка звільнилася, планують замостити бруківкою. Тож замість захисту, тіні, громада отримає пил у вікна і збільшення температури за вікном влітку через розпечене на сонці каміння. Чи можна такі дії вважати благоустроєм? Замість прибирання території, вивезення сміття і зрізання чагарників під благоустроєм настоятель храму бачить саме зруб здорових дерев. Чому? Ніякий благородний квітник чи декоративні кущі не замінять усіх функцій великого здорового дерева".

Тож нині мешканці намагаються привернути увагу до проблеми, просять допомоги, щоб запобігти незаконним діям.