Завалений мур: що буде з Палацом Потоцьких у Червонограді

З бюджету Львівської області для реконструкції пам’ятки виділили 900 тисяч, а з Червоноградської міської ради – 300 тисяч.

Про це для "Еспресо.Захід" розповіла директорка філії Львівського музею історії релігії у Червонограді Галина Гриник.

24 квітня завалилася частина муру червоноградського Палацу Потоцьких. За день до цього, 23 квітня, на території палацу відбулася робоча зустріч за участю представників Червоноградської філії Львівського музею історії релігії, комісії з питань охорони культурної спадщини ЛОДА, відділу культури Червоноградської міської ради, Громадської ради ЧМР, а також місцевих депутатів та небайдужих активістів, повідомляє місцевий портал Кrystynopol.info.

Під час зустрічі саме обговорювали питання щодо відновлення та ревіталізації цього об’єкта культурної спадщини національного значення. Директорка філії Львівського музею історії релігії Галина Гриник розповіла для "Еспресо.Захід", що мур у Червонограді з'явився пізніше, ніж палац: "Ця стіна, що завалилася, це не є 18 століття. Це мур, який добудували. Швидше всього, що це кінець 19 – початок 20 століття. Тоді проводили ремонтні роботи. У нашому палаці було багато пожеж. Були й у 18 столітті, й у 19-му. І от робили перебудови. Особливо велика пожежа була 1872 року. Тоді все розбирали, бічні крила будівлі. У нас перед Палацом Потоцьких є один мур, який є зовнішньою стіною колишнього палацового комплексу. А от за палацом, зі сторони ріки Західний Буг, там Вишневські (власники палацу у 19 столітті, – Ред.) добудовували мури і використовували цеглу з палацу Потоцьких. Тому в мурі є різні види цегли. І ці два мури, які в нас є (в тому числі і той, що завалився), їх ремонтували 1956 році, коли будівлю пристосовували до школи. Тоді укріпляли, підмуровували".

Про відновлення муру зараз йдуть обговорення. Галина Гриник каже, що складають акти, пишуть листи: "Я так думаю, що все вдасться, бо нас включили до програми соціально-економічного та культурного розвитку у Львівській області на 1021-2022 роки. Для нас виділили 900 тисяч, а Червоноградська міська рада – 300 тисяч. Зараз говоримо про проєктно-кошторисну документацію. Хочемо, щоб був благоустрій території та мури. Сподіваюся, що нас підтримають. Як я бачу, то маємо розуміння з владою".

Довідка. Кристинопольський палац (або Палац Потоцьких) – пам’ятка архітектури місцевого значення у Червонограді (раніше — Кристинополь), що на Львівщині.

У 1756-1760 роках (за іншими даними 1756-1762 рр.) Ф. С. Потоцький (онук Фелікса Казимира Потоцького) перебудував Кристинопольський маєток Ф. К. Потоцького на палац французького стилю й оточив його парком. Палацовий парк площею понад 6 га був подібний на Версальський, з великою кількістю каналів, штучних водоспадів і фонтанів. Парк і палац був спроєктований П’єром Ріко де Тірреґайлем.

1856 року після пожежі палац частково перебудували, тоді змінили фасад, але палац зберіг свої загальні риси. Під час Першої світової війни російські війська сильно зруйнували палац зсередини – вони повиривали вікна, двері, сходи, поруйнували каміни тощо. У замку були зали балова, концертна, театральні (менша і більша).

На початку 20 століття замку вже не було. Залишився тільки палац, хоча і той в ненайкращому стані і потребує реставрації.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал