Заплатити, аби навчити: чому львівські вчителі проходили медогляди власним коштом

Очна, змішана чи дистанційна форми навчання – не єдиний на нині клопіт учителів. Аби педагогів допустили до роботи, їм потрібно пройти традиційний медогляд, який є платним і коштує недешево

Учителька школи на Сихові пані Леся вирішила пройти щорічний медичний огляд ще в червні. Тоді й зіткнулася з фінансовими перипетіями довкола процедури.

"Нам видали на руки медичні книжки і ми пішли по поліклініках, хто де обслуговується. У сихівській поліклініці підійшла до терапевта, який відповідає за медогляди, і мені пояснили, що треба оплатити близько 500 гривень у касу й лише після цього я зможу почати проходити медогляд. Ця ситуація була не лише зі мною. Коли я прийшла на роботу, то керівник нашого закладу просто розвела руками", – зазначила вчителька.

У міськраді звинувачують медичну реформу

У тому, що працівників закладів освіти змусили платити за медогляд, винна медична реформа, пояснюють у Львівській міській раді.

"Раніше кожен працівник, якому було потрібно пройти медогляд раз у рік або два (хто працює в дитячому садку), просто звертався в установу за місцем проживання чи праці і там проходив медогляд. А от коли відбулась реформа, то все це стало платним. Минулого року це було 550 гривень, тепер уже стало 650", – розповідає Наталія Клочко завідувачка сектора оцінювання якості освіти, управління освіти ЛМР.

Вона каже, що раніше вчителі не обурювалися, тому що з 2019 року, через карантин, обов'язкові медогляди було призупинено. Повернули минулого року, тож тепер працівникам закладів освіти довелося проходити платний медогляд за власні кошти. 

"Цього року ми вирішили підняти це питання, оскільки вартість медогляду зросла ще більше, до 650 гривень. Для того, щоб забезпечити проходження медоглядів, спільно з управлінням охорони здоров'я розробили таку програму, яку затвердили на виконкомі. На її підставі вчителі зможуть проходити медогляд безкоштовно. У Львові це можна зробити у 3 поліклініках і 5 локаціях на безкоштовній основі: КНМП клінічна лікарня на вул. Мазепи 25, лікарня планової реабілітації та паліативної допомоги має три локації (вул. Генерала Чупринки, 43, вул. Фредра, 2 і вул. Лемківська, 28), а також 3-тя міська поліклініка на вул. Повітряній, 99", – зазначила Наталія Клочко.

Закон каже, що платити мала міськрада

Програма медичних гарантій передбачила безкоштовні огляди лише для дітей до 17 років, – розповідає голова Українського лікарського товариства у Львові Олег Дуда. Неповнолітні можуть звернутися до сімейного лікаря і він робить скерування до вузьких фахівців на безкоштовній основі. А от стосовно педагогів, то вони в програмі не передбачені.

"Якщо ми беремо конкретно вихователів і вчителів, то їхній медогляд не передбачений у програмі медичних гарантій. Тоді як сам медичний огляд є обов'язковою законодавчою умовою для роботодавця, щоб він міг допустити працівника до виконання трудових обов'язків, а працівнику – виконувати свою роботу. Якщо працівника взяли без медогляду, то управління держпраці накладає штраф на роботодавця – він винен у тому, що взяв на роботу людину без профогляду. І власне роботодавець може людину без профогляду не допустити до роботи", – наголосив Дуда.

Однак роботодавець, за законодавством, має не лише право відсторонити працівника, а й обов'язок – забезпечити йому проходження медогляду. 

"Обов'язкові попередні (до прийняття на роботу) та періодичні профілактичні медичні огляди працівників окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов'язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб, проводяться за рахунок роботодавців", – йдеться в статті 21 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб".

У випадку з учителями та вихователями львівських шкіл роботодавцем, за чий рахунок повинні відбуватися огляди, є Львівська міська рада.

"Теоретично влада могла раніше закласти гроші на медичні огляди. Та все залежить від бажання кожного конкретного органу місцевого самоврядування. Є такі, що мають можливість це зробити, а є такі, що не мають, а тому не можуть оплатити медогляди працівникам", – зазначив Олег Дуда.

Читайте також: Забули закласти гроші у бюджет: на Львівщині частина вчителів змушена платити за обов’язковий медогляд

Хто поспішив – той втратив гроші

Тепер, після ухвалення відповідної програми виконкомом Львівської міської ради, вчителі та вихователі зможуть пройти медичні огляди безкоштовно. Однак тим педагогам, які вже пройшли лікарський огляд, втрату грошей ніхто не компенсує. 

"Програма ухвалена 12 серпня. Ми плануємо, що працівники проходитимуть медичні огляди впродовж серпня і вересня. Але тим, хто вже пройшов медогляд, скажімо в червні чи в липні, коштів, звісно, не повернуть. Програма цього не передбачає. Зате наступний медогляд вони зможуть пройти безкоштовно", – наголосила Наталія Клочко.

Програму прийняли на 5 років, включно по 2027 рік. 

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.