Залити бетоном: Українські Карпати вчергове відвойовують в суді

У Верховному суді України вирішуватимуть долю українських Карпат. Про будівництво великого курорту у Свидовці на Закарпатті заговорили ще 2016 року, з того часу громадські активісти відстоюють у судах права дерев.

У середу, 29 вересня об 11 годині Верховний суд у складі Касаційного адміністративного суду за головування судді Кравченко заслухає справу № 807/1314/171 за позовом трьох мешканців села Лопухове Тячівського району, передає "Еспресо.Захід". 

У цей момент позивачі їдуть потягом до столиці, де завтра Верховний Суд України має винести рішення щодо побудови курорту у Свидовці. Одна з активістів Іріс Дель Соль, яка колись мешкала неподалік Свидовця, вже декілька років відстежує справу з юридичної точки зору. 

Хто хоче зруйнувати Карпати?



Фото: freesvydovets.org

"Справа буде розглядатись у Верховному касаційному адміністративному суді. У першій інстанції справу ми виграли, в другій інстанції в апеляції - програли. З того часу відбулась децентралізація, і села тепер вже входять до ОТГ. 

За моєю інформацією, староста села Лопухова не підтримує такий проєкт. Уже навіть у тому - позитивна динаміка, бо зараз вони принаймні можуть висловити свою думку з цього приводу.  Вважаю, що це вже готовність до діалогу.

Судова справа насправді ведеться проти райдержадміністрації, а не проти ОТГ чи сіл. Тобто сам проєкт розпочинали дві РДА - це Тячівська і Рахівська. Наразі не знаю, чи вони готові до діалогу і чи будуть завтра присутні у суді".

Зауважимо, що проєкт побудови курортного містечка у Свидовці пов'язують з найбагатшими людьми України

"Ми дуже довго намагались знайти, хто за цим всім стоїть, адже це дуже масштабний проєкт як для України. З'ясувати також, звідки ці кошти - державні чи приватні. У відповідь на наш запит Рахівська РДА відповіла, що це ТОВ "Скорзонера" будуватиме курорт", - розповідає активістка.

Представники ініціативної групи "Free Svydovets" вважають, що оскільки ТОВ "Скорзонера" є власником курорту в "Буковелі", то причетність цієї компанії до Свидовця подиву не викликає. Хоча досі представники влади неодноразово заперечували наявність інвестора на даному етапі проєкту.

ТОВ "Скорзонера" – це українська компанія, головний офіс якої знаходиться в селі Поляниця, Івано-Франківської області. Компанія заснована 2000 року для будівництва курорту "Буковель". Бенефіціарними власниками "Скорзонери" є український олігарх Ігор Коломойський і його багаторічний бізнес-партнер Геннадій Боголюбов. Серед акціонерів такі компанії як ТОВ "Дерлінг" (91.4%), ТОВ "Мавекс" (6.5%) і ТОВ "Галичина-Цукор" (2.1%). Бенефіціарними власниками ТОВ "Дерлінг" є Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов. ТОВ "Галичина-Цукор" володіє Тетяна Шевченко, дружина Олександра Шевченка, депутата Верховної Ради України, якого називають правою рукою Коломойського. Власниками ТОВ "Мавекс" є п'ять офшорних компаній, зареєстрованих на Кіпрі, справжні бенефіціарні власники яких невідомі.

"У мене великий страх через ці маленькі дзвіночки, які говорять про те, що відбувається лобіювання зимових Олімпійських ігор у Карпатах у 2030 чи 2034 році. Зеленський навіть зустрічався з представниками Олімпійського комітету і вони мали дискусію стосовно цього. 

Забудовник Боржави, Олександр Шевченко з Буковеля, представники з ОККО, які планують розбудовувати Славське - вони всі зустрічалися і навіть підписали меморандум про співпрацю з державними туристичним агентством і з "Укравтодором" на форумі "Юкрейн-30". Я відчуваю, що зараз йде така собі співпраця з усіма курортами. Адже новини, які я отримую з Америки про Україну, також стосуються Олімпійських ігор", - продовжує Іріс Дель Соль. 

Активістка до останнього сподівається на справедливе рішення Верховного суду. Однак, навіть якщо воно буде не на користь екосистеми, опускати руки не будуть. 

"Якщо говорити з правової точки зору, то тут громадськість була неналежно проінформована. Зараз там роблять дорогу у рамках проєкту  "Мале карпатське коло" і тут є одна дорога, яка об'єднує у Свидовці села Лопухова і Чорна Тиса. Ми не проти будівництва доріг, але краще зробити дороги в села для людей. Бо поки їх будують у горах, але не для місцевих людей".

Як будівництво позначиться на екосистемі?


Фото: freesvydovets.org

Громадська екоактивістка переконує, що будівництво на Свидовці є драматичним для екосистеми. Адже дуже багато диких місць вже було зруйновано.

"Якщо ми будемо продовжувати у тому ж дусі, то в нас не буде найнеобхіднішого - води. Сила силенна видів рослин і тварин просто зникнуть назавжди. На Свидовці є понад 90 видів червонокнижних рослин. Правікові ліси на відстані 600 метрів - я особисто рахувала по карті, яку нам надали у суді. 

Зараз у селах на Закарпатті цілком звичним є купувати воду, бо в криницях її вже нема. Аби поставити пральну машину, люди воду купують і економлять. Возять на тракторах цистерни та закачують у криниці. І це (ви вдумайтесь!) ми говоримо про Карпати. А якщо ще зараз заллємо тисячі тонн бетону, то чим і як будуть жити люди внизу? Брак води - те, що ми відчуємо найшвидше.

Хочу наголосити, тут планують приймати 28 тисяч туристів в добу, а це - ціле місто. Я не розумію, чому саме тут. Тут територія 1450 гектарів і з них 400 гектарів - ліси. Праліси розташовані за 600 метрів від курорту, де має бути 120 ресторанів, 60 готелів. Це матиме катастрофічний вплив на праліси.

Якщо завтра програємо, то на цьому не зупинимось. Будемо йти в Європейський суд з прав людини у Страсбурзі. Бо це конституційне право - жити у безпечному для здоров'я довкіллі. Зрештою, навіть якщо ми завтра виграємо, то я не впевнена, чи цей проєкт не будуть робити й надалі".

Довідково. Свидовець - гірський масив в Українських Карпатах, на Закарпатті. Розташований між річками Тересвою (на заході) та Чорною Тисою (на сході). Хребет Свидовець в Україні вважають центром Європи. 

Східна частина Свидовця входить до складу заповідної території (близько 1500 га) — Свидовецького заповідного масиву, на північних схилах розташований Апшинецький заказник.

Деякі озера (льодовикового походження), що розташовані на хребті Свидовець: Апшинець, Ворожеське, Герашаська.

Тут мають на меті спорудити 230 кілометрів гірськолижних трас, 390 котеджів, 33 підіймачі й щоденно приймати 28 тисяч туристів. 

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку