Забілий: Мацеви, знайдені у "Тюрмі на Лонцького", – черговий доказ злочинів радянського режиму

Єврейські надгробки, виявлені у дворі музею, вже досліджені і зараз для них шукають місце для меморіалізації.

Про це у коментарі для "Еспресо.Захід" розповів директор Національного музею "Тюрма на Лонцького" Руслан Забілий.

"Минулого року проведено дослідження на малому дворі тюрми, в результаті якого не було виявлено жодних останків, жодних ознак того, що там могли бути поховання. Воно дало змогу спростувати гіпотезу, що там також могли хоронити жертв розстрілів, як це було на іншому подвір'ї.

Читайте також: У Львові перепоховають останки 24 жертв розстрілів у "Тюрмі на Лонцького"

Зате було виявлено велику кількість мацев – надгробків з єврейських поховань. І зараз стоїть питання про їхнє вивчення та меморіалізацію. Дослідження уже майже завершено і зараз визначаємось, де їх буде розміщено остаточно. Це точно не буде подвір'я музею "Тюрма на Лонцького", а, скоріш за все, один з міських цвинтарів. Як виглядатиме майбутній меморіал, - питання до експертів, єврейських організацій та місцевої влади. За попередньою інформацією, їх перевезення на нове місце відбудеться ще цього року у весняно-літній період", - повідомив історик.

Як зазначає директор музею, знайшли понад сотню мацев. Деякі з них були розбиті, на деяких втрачені написи, але чимало становили цінний матеріал для досліджень.

"Їх відчистили, зробили фотофіксацію. Майже усі написи на них на івриті, тож для відчитуваня залучали волонтерів з єврейських організацій. Вони допомогли їх ідентифікувати і зараз проводяться остаточні дослідження, щоби з'ясувати, звідки ці надгробки потрапили у подвір'я тюрми. Що точно вже відомо, їх сюди привезли у 1950-х роках, тобто це ще один злочин радянської влади", - розповів Руслан Забілий.

Читайте також: Наслідки пожежі у "Тюрмі на Лонцького" ліквідовують спільно з СБУ та Мінкультом

Він додав, що наразі подвір'я належить СБУ, але його хотіли б отримати для потреб музею:

"На майбутнє маємо таке бачення, щоби весь цей комплекс перейшов в підпорядкування музею та Інституту національної пам'яті. Це довгий, тривалий процес, але я впевнений, що колись так і станеться".

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.