"За рік можна впровадити е-квиток у будь-якій громаді": розробники про успішний досвід Стрия

Стрийська міська територіальна громада завершила впровадження e-квитка для пасажирів у всьому громадському транспорті

Про це повідомляє "Еспресо.Захід" з посиланням на пресреліз ТзОВ "Українські Геоінформаційні Системи", компанії, яка була підрядником у створенні електронного квитка та безготівкової оплати за проїзд в громадському транспорті Стрия.

"Попри складну економічну ситуацію в Україні, зумовлену агресією РФ проти нашої держави, нова система оплати проїду (АСООП, AFC, Е-квиток) вже впродовж десяти місяців успішно працює", - йдеться у повідомленні.

Як розповів Стрийський міський голова Олег Канівець, впровадження електронної системи оплати проїзду розпочалось ще у грудні минулого року, коли тестово, на перших 10-ти автобусних маршрутах, встановили валідатори. Але, вже на початку поточного року, розробник ТОВ "Українські геоінформаційні системи" дообладнав цю унікальну систему, й на інших транспортних засобах які обслуговують Стрийську ОТГ.

"Приємно, що завдяки прогресивній, молодій та фаховій команді розробників, маємо на Стрийщині один із яскравих прикладів діючих е-сервісів в Україні. Впевнений, що така співпраця стане корисною й для інших громад, а ми – радо готові поділитися цим досвідом", – зауважив Олег Канівець.  

ТОВ "Українські геоінформаційні системи" – компанія розробник, яка вузько спеціалізується на системах управління громадським транспортом в комплексі з АСООП. Про себе компанія заявляє, що вони "перша компанія в Україні, що використовує відкритий GTFS протокол, (міжнародний стандарт відкритого джерела даних)".  

"За допомогою нашої системи управління громадським транспортом TREK здійснюється контроль та управління, в режимі реального часу, за парком транспортних засобів та їх роботою на маршрутах. Унікальний комплекс системи оплати проїзду на Стрийщині, працює одночасно як із тарифними сітками, так і з багатьма ОТГ та адміністраціями різного рівня. Таким чином, окрім обліку пільгових поїздок та різноманітних форм оплати проїзду, цей комплекс може керувати автобусами на маршруті, повідомляючи водію у режимі онлайн про випередження чи відставання від графіку та іншу необхідну в роботі інформацію", - кажуть у компанії.

Варто підкреслити що дана система е-квитка є повністю українською розробкою, а її унікальність значно випереджає час навіть європейських інтеграторів AFC систем.

"Співпраця щодо впровадження е-квитка у Стрийській міській територіальній громаді не була б такою дієвою, якби не бажання змін в громаді. Це цікавий досвід для нас, адже нова система оплати проїзду покращила якість надання транспортних послуг не лише для майже 100 тис. стриян, а й для мешканців інших громад, які використовують цю систему. Час інтеграції нашого рішення, при бажанні та допомозі органів місцевого самоврядування, становить 8-12 місяців. Тобто в цілому, за один календарний рік, можливо впровадити електронний квиток у будь-якій територіальній громаді", – зауважують у ТОВ "Українські геоінформаційні системи".

На Стрийщині також створено умови для пільгових категорій громадян. Зокрема, з 1 липня 2022 року, безкоштовний проїзд пільговиків у громадському транспорті став можливим лише за наявності персоналізованих соціальних карток "Socium", завчасно виданих у ЦНАПах. Для інших категорій населення оплата проїзду за допомогою транспортної картки або телефону стала можливою з кінця серпня цього року, а розрахунок банківською карткою стане доступним у наступному році.

Також розробники додають, що інтеграція системи "Е-квиток" проводилася одночасно з друком і видачею соціальних карток, що значно прискорило ввесь процес. 

Читайте також: "Все залежить від персоналіїв міської ради": Журбенко розповів, що гальмує запровадження е-квитка у Львові

Цікаво те, що ця новина про успішний е-квиток на Стрийщині з’явилася на тлі новин пов’язаних з проблемами впровадження е-квитка у Львові.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.