Ювелірна робота: як у Львові реставрують вітражі

З повномасштабним вторгненням Росії в Україну у Львові частину вітражів захистили спеціальними конструкціями, а іншу демонтували в сховища і намагаються за можливості реставрувати

Про це "Еспресо.Захід" розповіла начальниця управління охорони історичного середовища ЛМР Лілія Онищенко.

"У Львові дуже багато вітражів, всі дуже цікаві і в різному стані. З початком війни почали захищати їх. Деякі демонтувати в безпечне місце. Фонд Аліф, який займається допомогою у зберіганні та відновленні культурної спадщини у час війни і післявоєнний час, надав нам фінанси для роботи з об’єктами, які потребували найбільшого нашого втручання. Зараз ми реставруємо вітражі з ходової клітки будинку на вул. Князя Романа, 34, а також центральний вітраж з храму святого Іоана Золотоустого. Після виконання відповідних робіт, вітражі будуть повернуті на місце", – каже Лілія Онищенко і додає, що на роботи фондом виділено 6 тис. євро (це гроші і на реставрацію самих вікон, тобто всіх дерев’яних елементів та відкоси).

У Львові дуже мало фахівців по реставрації вітражів. Адже немає відповідної спеціальності для навчання у ЗВО міста. Тому, як каже Онищенко, кожен "на вагу золота".

Одна з тих, хто робить цю роботу у Львові – майстриня-реставраторка Марія Шумська-Барвінок, яка вже понад 10 років відновлює вітражі. Вона розповідає, що це дуже делікатна і навіть ювелірна робота. Бо все мусить ідеально зійтися, а пошуки відсутніх елементів скла можуть тривати тижнями.

"Роботи починаються з укріплення, а потім вже очищення. Нічого не викидаємо навіть, якщо скло потріскане, то ми його склеюємо. Старий вітраж – це як стара пані в якої зморшки, вони є бо є, адже з’являються з віком. Цьому вітражу понад сто років і тріщини можуть бути присутні. Я їх склеюю і стабілізую. Середній час виконання робіт завжди різний і залежить від пошкодження вітражу. Загалом тут роботи багато, по контракту маємо виконати до кінця грудня, але думаю, що справимося до початку грудня. Вітраж з будинку на вул. Князя Романа – це класичний вітраж на класичну свинцеву спайку. Найймовірніше, що він походить з майстерні Желенського. Тому він був поставлений десь після 1914 року, відколи з цієї майстерні почали доставляти до Львова вітражі. Втрачені частково нижні фрагменти чотирьох вітражів і їх доведеться доробляти", – розповідає Марія Шумська-Барвінок.

Цікаво, що у Львові практично всі вітражі віком початку ХХ століття, адже це дуже крихкий матеріал і в часи воєн страждає чи не першим.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.