Яскраві пам'ятки історії та культури, які ми втратили за три тижні війни. Фото

Від бомбардувань в Україні гинуть не тільки люди, а й пам'ятки історії та культури. Щось із понівеченого можна буде відновити, а дещо втрачене вже назавжди. 

"Еспресо.Захід" пропонує вашій увазі згадати частину з найболючіших втрат за три тижні війни, хоча їх перелік щодня росте.

Оглянути масштаби втраченого можна на ресурсі, який створило Міністерство культури та інформаційної політики України для належного документування воєнних злочинів проти людяності й об’єктів культурної спадщини, скоєних армією росії. 

Читати такі переліки завжди дуже гірко. Від усвідомлення, що те, що всі разом леліяли чи те, що всім миром виходжували, знищене за одну мить. І втрачене для прийдешніх. Своїх і чужих. І хочеться закричати у Всесвіт: "Не забудемо! Не пробачимо!"

Один із найстаріших театрів Лівобережної України



Донецький академічний обласний драматичний театр – обласний академічний драматичний театр у великому культурному центрі Донеччини – місті Маріуполі. Сучасна будівля театру споруджена в 1956-1960 рр. за проєктом архітекторів О. Крилова та О. Малишенка. Головний фасад був побудований із кримського інкерманського сірого каменю, мав галерею із чотирма колонами, які завершували капітелі композитного ордеру. Головний фасад завершувався фронтоном зі скульптурною групою. 16 березня окупанти скинули на цей театр, у підвалах якого ховалося коло тисячі людей, 5-тонну бомбу. Театр зруйнований, але підвали, на щастя, витримали. Люди живі.

Музей українських старожитностей В.В. Тарновського




Бомбардування Чернігова частково знищило пам’ятку архітектури – будівлю колишнього Музею українських старожитностей В.В. Тарновського кінця ХІХ ст., в якій останнім часом розташовувалася обласна дитяча бібліотека.

Святогірська Свято-Успенська Лавра


Внаслідок бомбардування 12  березня отримали пошкодження фасади та вікна пам’яток архітектури – будівель, що входять до складу архітектурного монастирського ансамблю Святогірської Свято-Успенської Лаври ХІХ – початку ХХ ст. Відомо, що постраждали Успенський собор та готельні корпуси. 

Іванківський історико-краєзнавчий музей


 

27 лютого 2022 музей російські окупанти спалили Іванківський історико-краєзнавчий музей, гордістю якого була колекція художніх творів української народної художниці в жанрі "наївного мистецтва", лауреатки Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка Марії Примаченко (1908-1997). У 2016-2018 роках приміщення музею було капітально відремонтовано, експозицію вибудувано заново. Роботи Марії Примаченко вдалося врятувати. 

Дерев’яна Покровська (Різдва Пресвятої Богородиці) церква


 

Бомбардування 7 березня частково знищило пам’ятку історії – дерев’яну Покровську (Різдва Пресвятої Богородиці) церкву в селі В'язівка на Житомирщині, споруджену у 1862 р. 

"Садиба Попова"


 

Артилерійські обстріли пошкодили стіни пам’ятки історії та архітектури – будівлі манежу-стайні, а також інших історичних будівель, що входять до ансамблю споруд Василівського історико-архітектурного музею-заповідника "Садиба Попова" кін. ХІХ ст. (охоронний № 1128). 13 березня російські загарбники також пограбували історико-краєзнавчий музей, який розташовується у приміщеннях заповідника.

Дерев’яна церква Святого Георгія


 

Унаслідок артилерійського обстрілу 7 березня в селі Заворичі на Київщині  згоріла пам’ятка архітектури – дерев’яна церква Святого Георгія 1878 р.

Кадетський корпус ім. І.Г. Харитоненка


 

У Сумах внаслідок ракетного удару значних пошкоджень зазнали старовинні будівлі початку ХХ ст. в садибі колишнього артилерійського училища, де нині розташовується Кадетський корпус ім. І.Г. Харитоненка.

Харківський художній музей


 

Вибухова хвиля 9 березня пошкодила фасади та вікна пам’ятки архітектури – будівлі Харківського художнього музею, яка датована 1912 роком 

Свято-Успенський собор ( 1778 р).  у Харкові


 

Внаслідок обстрілу вибиті всі вікна, пошкоджені вітражі та постраждало церковне начиння у Свято-Успенському соборі ( 1778 р).  у Харкові

Економічний факультет Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна


 

Ракетний рашистський  удар в наступа пожежа частково зруйнували фасади, покрівлю, вікна та інтер’єри пам’ятки архітектури та містобудування – будинку колишнього Наркомпраці 1925 р., в якому розташовується економічний факультет Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна.

Колишній кінотеатр ім. Щорса (1935-47 рр.) в Чернігові


 

Влучення ракети частково зруйнувало пам'ятку архітектури - будівлю колишнього кінотеатру ім. Щорса (1935-47 рр.) в Чернігові, в якій розташовувався Обласний молодіжний центр.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.