Якщо Україна хоче в ЄС і НАТО, нам доведеться змінити законодавство про нацменшини, – аналітик Тужанський

Що ближче Україна буде до членства у ЄС, то більше буде маніпуляцій на тему утисків нацменшин, тому нам треба бути готовими змінити законодавство

Про це у коментарі "Еспресо.Захід" заявив директор Інституту центральноєвропейської стратегії Дмитро Тужанський.

"Першим, хто відреагував на новоухвалений закон про національні меншини була не Угорщина, а Румунія. Це був дзвінок президент Клаус Йоганніса Зеленському. Маємо розуміти, що питання до українського законодавства є і це питання не лише щодо угорців, – каже Дмитро Тужанський. – Угорщина хоче вибудувати коаліцію навколо цих питань і вона робить  це уже дуже давно. Останнім часом ці зусилля активізувались через дискусії про можливий початок офіційних перемовин щодо вступу України до ЄС. Тому, наприклад, зараз тривають перемовини між Будапештом і Софією, щоб узгоджувати спільну позицію в контексті України. Це публічно заявили президенти двох країн, які зустрічались декілька тижнів тому. Я знаю, що йдуть перемовини між угорською та румунською стороною, але в цей альянс я мало вірю. Однак, це не означає, що у румунської сторони не буде своїх автономних запитань і критики, та відповідних вимог до України".

За словами експерта, одна із семи умов, за якими Україна отримала кандидатський статус стосується прав нацменшин, тому нам варто готуватись до зміни законодавства. 
"Це не є чимось унікальним. Те саме проходила і та ж Угорщина, і Румунія, коли вступали у Євросоюз у 90-х роках. Наприклад, у Румунії були тривалі дебати у 1995-1996 роках про новий закон про нацменшини.  Дискусії були дуже жорсткі, але Румунія ухвалила той закон, бо вибору не було, – каже Дмитро Тужанський. –  Дуже важливо, аби в Україні ми поставили на терези з одного боку вимоги Румунії, Болгарії та Угорщини, а з іншого – переговори про членство у ЄС. Що для нас важливіше? Саме так маємо дивитись на ці питання. Йдеться не про те, подобається чи не подобається нам Сійярто, чи робить Орбан. Ми хочемо і маємо бути в цьому клубі не залежно від того, яка Угорщина. Бо Орбан та Сійярто прийшли і підуть, а ЄС і НАТО наша безпека і добробут зараз мають бути нашим безальтернативним пріоритетом".

При цьому маніпуляції на тему утисків нацменшин в Україні, зокрема угорців, лише посилюватимуться. 

"На цій темі маніпулюють і маніпулюватимуть на трьох рівнях.  На місцевому рівні – місцеві політики. Оцей конфлікт між групою Віктора Балоги та КМКС (партія угорців у Закарпатті) – яскравий приклад роздмухування і маніпулювання проблемою. Цим маніпулюватимуть на національному рівні. Казатимуть: ми не маємо поступатись угорцям. Якби ми були у ЄС і НАТО, я б також казав, чому ми маємо їм поступатись. Але ми не в ЄС і НАТО, і нам критично важливо туди вступити. І третій момент – цим маніпулюватиме Росія. Будуть розповідати, що українці – фашисти і вся ця пісня про утиски нацменшин буде дедалі гучніша, що ближче до реальних рішень щодо членства України в ЄС. Маніпуляції на усіх трьох рівнях лише зростатимуть", – каже Дмитро Тужанський.