Еспресо. Захід

Якщо у мандри кличе дорога: куди поїхати на довгі вихідні

Тетяна Яворська
18 червня, 2021 п'ятниця
19:44

Довгі вихідні сприяють мандрівкам. І зовсім не обов'язково їхати за кордон, аби почерпнути позитивних емоцій. Західна Україна багата на локації, де в красі поєднались і архітектурні витвори, і надбання природи.

Зміст

"Еспресо.Захід" пропонує переглянути локації, які не залишать байдужим жодного мандрівника.

Сколе і місця поблизу

Містечко Сколе від Львова всього за 100 кілометрів. Багато досвідчених туристів чудово знають цю локацію для відпочинку. Але, можливо, не всі знають таємничі куточки, куди доходить не кожен турист.

Місто з усіх боків оточене горами. Якщо їхати зі Львова і при в'їзді в місто повернути праворуч, то вже через 5 хвилин опинитесь  у пахучому і густому лісі. Пройшовши кількасот метрів грунтовою дорогою, можна вийти на гору Добряна (824 м). Неподалік від цієї місцевості – кар’єр, на місці якого залишились лише скелі. За старим кар'єром відкривається краєвид на все місто і гори довкола. Крім милого оку краєвиду, можна поласувати смачними суничками, назбирати карпатських квітів і грибів. 

На гору підніматись приблизно пів години від повороту з дороги. Локацію туристи ще не облюбували, адже не всі про неї знають, але враження від прогулянки залишаться неймовірні.


Фото: з відкритих джерел

Далі, мандруючи Сколівщиною, можна поїхати до знаного водоспаду Кам'янка, який розташований у національному парку "Сколівські бескиди". Пам'ятка природи, яка розташована на однойменній річці, 550 метрів над рівнем моря. Водоспад утворився у розломі гірського хребта, тому каскад води, який заввишки 7 метрів, поділений на дві частини. 

Не менш чарує красою озеро, яке в народі називають Мертвим, або Журавлиним. До нього можна дістатись, якщо минути гамірну центральну частину біля водоспаду і звернувши ліворуч, піднятись догори. 

Озеро, заховане в лісі на галявині, має дещо моторошну назву через те, що у ньому не водиться риба. Водойма наповнена холодно водою з сірководнем, а довкола неї ростуть рідкісні рослини, зокрема журавлина, звідки й походить інша його назва. Тутешні люди розповідали, що місцеві ворожбити брали з озера воду для цілющих відварів.  


Фото: з відкритих джерел

Крім гарних місцин довкола Сколе, не бракує цікавинок і в самому місті. Центральна частина має колоритну низькоповерхову забудову, а найбільшою окрасою вулиць є дерева.

Для прикладу на вулиці Князя Святослава росте ботанічна пам'ятка природи – дуб звичайний. Дерево – "свідок" часів проживання на Демні Баронів Гредлів, має на висоті грудей (1,3м.) окружність стовбура 4,85 метри. Пережило чисельні реконструкції автомобільної траси.


Фото:Нацпарк "Сколівські Бескиди"

Ще одна ботанічна пам'ятка природи – платан кленолистий – росте в Сколе по вулиці А. Волошина. На центральній площі є голубі ялинки, які добре ростуть у вологому кліматі. 

Неподалік центральної площі, пройшовши кількасот метрів, побачите сакральну пам'ятку архітектури – Церкву Святого великомученика Пантелеймона. Це діюча дерев'яна церква у бойківському стилі, яка за переказами збудована у 1597 році. З 1948 до 1990 року тут був музей, а вже після проголошення Незалежності церква була передана вірянам. У серпні 1993 року тут було вперше відправлено службу.


Фото: Краєзнавчо-туристичний портал "Край"

Іконостас у церкві багатоярусний, різьблений із позолотою, роботи галицьких майстрів XVII-XVIII ст. 

 

Дрогобицькі принади

У декого місто може асоціюватися зі смачною ковбасою, названою в честь Дрогобича. Але славиться воно не лише нею. Тут ще й дуже смачна кава... з сіллю. Адже у місті діє найдавніший в Україні солевиварювальний завод. 

Дрогобицька солеварня щонайменше від XIV ст., а, можливо, раніше безперервно діяла на одному і тому ж місці, біля джерел "сировиці" – соляної ропи. 

Фото: Дрогобицька солеварня

Місто багате на пам'ятки архітектури, зокрема храми та церкви. Доторкнутись до історії можна в костелі Святого Апостола Варфоломея. Це римсько-католицький храм, який входить до переліку 15 містичних та таємничих храмів України. Часом зведення сучасного костелу вважають XV століття. Одна з найстаріших зі збережених споруд Дрогобича розташована в середмісті Дрогобича на вулиці Данила Галицького, 12.

Фото: фотографії старого Львова

Після Другої світової війни в 1949 році костел закрили, в ньому розташували склад театрального реквізиту. У вівтарній частині храму збереглася старовинна ікона, написана відомим італійським художником Томмазо Долабелла. 

Є у Дрогобичі також і Хоральна синагога, найбільша такого типу в Східній Європі. Вона побудована в 1842-1865 роках. Після Другої світової війни, не придумали нічого кращого, як зробити з синагоги склад солі, а потім меблевий магазин. Але вже 1990-х роках її передали общині іудаїстів.


Фото: з відкритих джерел

Без перебільшення, у місті є також унікальна церква святого Юрія збудована у XV столітті. Сьогодні вона є частиною відділу дерев'яної архітектури музею "Дрогобиччина". Її ще називають "поемою в дереві". Оздоба церкви, крім релігійних композицій (Страсті Христові), багата на декоративний орнамент переважно рослинного характеру.

Бучач – місто Пінзеля

Бучач маленьке, але неймовірної краси місто – як в архітектурному плані, так і в ландшафтному. Розташоване воно на берегах мальовничої річки Стрипа в оточенні пагорбів (їх ще називають горами) – Замкового, Торгового, Федір.

Збереглись тут донині руїни Бучацького замку. Свого часу вони були грізним укріпленням, що захищало місто від загарбників. Місце для замку було вибране ідеально для оборони – скеляста височина, схили якої з трьох сторін круто обриваються біля вод невеликого потоку, що впадає в Стрипу. Замок багато разів руйнувався, та його завжди відбудовують.

Подекуди частини укріплень були завтовшки до 4 метрів. На мурах замку з внутрішнього боку збереглись кам'яні опори, які колись використовували для дерев'яних машин для стрільби.

Бучацький замок був настільки невразливий, що його не змогло захопити навіть козацьке військо. Свої позиції фортеця здала тільки турецькій армії в 1672 році. Потоцькі доклали всіх зусиль, щоб відновити замок. На жаль, в ХІХ столітті він перестав бути цінним військовим укріпленням, тому з часом споруду практично повністю розібрали на будматеріали. До наших днів збереглися тільки невеликі фрагменти стін і веж.

У місті Бучач є два скульптурних пам'ятники роботи знаменитого скульптора Пінзеля, який мешкав у Бучачі. Перший – придорожній пам'ятник Святому Яну Непомуку, розташований у лівобережній частині міста(1750).


Друга споруда – статуя Непорочного зачаття Богородиці, розташована у правобережній частині міста на вулиці Богдана Хмельницького, 2 (1751 рік).

На жаль, обидва пам'ятники зазнали руйнувань у 1947 році. Відновлені у 2006 та 2007 роках скульптором Романом Вільгушинським коштом доброчинця.

Бучацька ратуша – унікальна пам'ятка архітектури середини XVIII століття  Легенда оповідає, що фундатор ратуші хотів, щоб вона була вищою від львівської Вежі Корнякта.

Початково фасад прикрашали 14 фігур. Образи взяті з Біблії та античної міфології. 


Фото: міська рада Бучача

Зовсім поряд з Бучачем є село Рукомиш, який відомий свої печерним храмом.  На північ від храму є ряд менших ґротів, вирубаних у скелі, які, очевидно, були келіями ченців. Неподалік входу – залишки стародавнього муру.


Фото: з відкритих джерел

За місцевими переказами, печерні храм і монастир були облаштовані в XIII ст. ченцями Києво-Печерської Лаври, які тут зупинилися, рятуючись від монголів, коли Батий зруйнував Київ. Згодом їх переселили в новозбудований монастир о.Василіян у Бучачі. Скельний храм залишився, в ньому моляться досі.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.

Теги:
Читайте також:
Львів
+4.8°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.23
    Купівля 41.23
    Продаж 41.76
  • EUR
    Купівля 44.66
    Продаж 45.36
  • Актуальне
  • Важливе
2025, п'ятниця
21 березня
22:24
Виконував бойове завдання: на Сумщині загинув 27-річний воїн з Тернопільщини Тарас Януш
22:01
На Волині ліквідували пожежу на торфовищі, яку виявили під час аеророзвідки
На Волині ліквідували пожежу на торфовищі, яку виявили під час аеророзвідки
21:42
Востаннє бачили на Львівщині: поліцейські розшукують зниклу безвісти 45-річну рівнянку
21:21
Новини Львова
Підтвердили загибель захисника із Прикарпаття, який 3 роки вважався зниклим безвісти
21:00
На Закарпатті відбулися масштабні навчання гірських рятувальників. Фото
20:41
Тернопільські поліцейські вручили подарунок шестикласникові, який не піддався на вербування ворога
Тернопільські поліцейські вручили подарунок шестикласникові, який не піддався на вербування ворога
20:15
На кордоні на Львівщині виявили партію контрабандного взуття на пів мільйона гривень
На кордоні на Львівщині виявили партію контрабандного взуття на пів мільйона гривень
20:01
вілла на Лисенка, 34
Історичні вілли Львова: що втрачаємо, як зберегти те, що залишилося, та чи діють механізми захисту культурної спадщини
19:47
На Львівщині мобільні групи шукали у поселеннях ромських громад людей без документів
19:31
небо, хмари, чисте небо
Мінлива хмарність: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 22 березня
19:15
Оновлено
Зайшла на будівельний майданчик і впала з висоти: у поліції Дубаїв назвали причину травм моделі зі Львова Марії Ковальчук
19:00
Убив тещу і закопав на подвірʼї: на Хмельниччині затримали зловмисника
Убив тещу і закопав на подвірʼї: на Хмельниччині затримали зловмисника
18:28
У Львові 22 березня запрацює простір для волонтерів "Відкриті"
18:10
У Львові ув'язнена організувала постачання наркотиків до СІЗО
17:53
Рівненщину відвідав посол Великої Британії в Україні Мартін Гарріс
17:35
ЗСУ загиблі
Десятьох воїнів зі Стрийщини посмертно відзначили військовими орденами
17:18
На Хмельниччині за зрубку дерев чоловіка засудили до п’яти років ув’язнення
17:01
Володимира Савку та Володимира Федечку зі Львівщини посмертно нагородили орденами "За мужність" ІІІ ступеня
16:45
У Львові судитимуть чоловіка, якого звинуватили у вбивстві рідного брата
16:32
Охматдит
"Вимагали у матерів купувати медпрепарати": у львівському Охматдиті проведуть службове розслідування
16:15
поховання
У Львові 22 березня прощатимуться з захисником Олегом Богомазом
15:59
Львівські прикордонники запобігли незаконному ввезенню лінз на понад 500 тис. грн
15:48
У Львові проведуть великий концерт до 75-річчя Грицька Чубая
15:35
Мер Садовий поїхав на Тайвань домовлятись про медичну співпрацю
15:26
У львівській "Домівці врятованих тварин" після зимівлі випустили на волю їжаків, яких раніше врятували волонтери
15:07
На Буковині розшукали злодія, який вкрав гроші на лікування важкохворої дитини
14:55
На Волині госпіталізували чоловіка, який ремонтував супутникову антену і впав
14:38
Чиновника Шептицької міськради, підозрюють у переплаті на 700 тис. грн за медобладнання
14:25
Чотири села з Прикарпаття позмагаються у міжнародному конкурсі "Найкращі туристичні села"
14:12
Оновлено
шахрайство
З Німеччини в Україну екстрадували закарпатця, який втік з $315 000 місцевого підприємця
13:57
На Буковині викрили правоохоронця, який переправляв чоловіків за кордон
13:44
фура на подвір'ї школи
На Закарпатті фура злетіла з дороги на подвір'я школи
13:30
Фронтмен рок-гурту "СКАЙ": "Ми легковажні, коли насправді щасливі"
13:14
Погрожував підірвати авто поліцейських: в Івано-Франківську затримали чоловіка
12:54
пневматичний пістолет постріл
На Волині місцевий житель стріляв на автостанції, його затримали
12:53
пункт пропуску
На українсько-угорському кордоні на початку квітня відкриють новий пункт пропуску "Велика Паладь – Нодьгодош”
12:38
підозра
Побиття хлопця з інвалідністю на Львівщині: одній з дівчат оголосили підозру
12:23
У Львові до Стрийського парку після зимівлі повернулася пара білих лебедів
12:08
гора Близниця
На Закарпатті під час гірського походу помер турист зі Львова
11:53
У Львові художник-воїн після важкого поранення знову пише картини
Більше новин