Еспресо. Захід

Якщо у мандри кличе дорога: куди поїхати на довгі вихідні

Тетяна Яворська
18 червня, 2021 п'ятниця
19:44

Довгі вихідні сприяють мандрівкам. І зовсім не обов'язково їхати за кордон, аби почерпнути позитивних емоцій. Західна Україна багата на локації, де в красі поєднались і архітектурні витвори, і надбання природи.

"Еспресо.Захід" пропонує переглянути локації, які не залишать байдужим жодного мандрівника.

Сколе і місця поблизу

Містечко Сколе від Львова всього за 100 кілометрів. Багато досвідчених туристів чудово знають цю локацію для відпочинку. Але, можливо, не всі знають таємничі куточки, куди доходить не кожен турист.

Місто з усіх боків оточене горами. Якщо їхати зі Львова і при в'їзді в місто повернути праворуч, то вже через 5 хвилин опинитесь  у пахучому і густому лісі. Пройшовши кількасот метрів грунтовою дорогою, можна вийти на гору Добряна (824 м). Неподалік від цієї місцевості – кар’єр, на місці якого залишились лише скелі. За старим кар'єром відкривається краєвид на все місто і гори довкола. Крім милого оку краєвиду, можна поласувати смачними суничками, назбирати карпатських квітів і грибів. 

На гору підніматись приблизно пів години від повороту з дороги. Локацію туристи ще не облюбували, адже не всі про неї знають, але враження від прогулянки залишаться неймовірні.


Фото: з відкритих джерел

Далі, мандруючи Сколівщиною, можна поїхати до знаного водоспаду Кам'янка, який розташований у національному парку "Сколівські бескиди". Пам'ятка природи, яка розташована на однойменній річці, 550 метрів над рівнем моря. Водоспад утворився у розломі гірського хребта, тому каскад води, який заввишки 7 метрів, поділений на дві частини. 

Не менш чарує красою озеро, яке в народі називають Мертвим, або Журавлиним. До нього можна дістатись, якщо минути гамірну центральну частину біля водоспаду і звернувши ліворуч, піднятись догори. 

Озеро, заховане в лісі на галявині, має дещо моторошну назву через те, що у ньому не водиться риба. Водойма наповнена холодно водою з сірководнем, а довкола неї ростуть рідкісні рослини, зокрема журавлина, звідки й походить інша його назва. Тутешні люди розповідали, що місцеві ворожбити брали з озера воду для цілющих відварів.  


Фото: з відкритих джерел

Крім гарних місцин довкола Сколе, не бракує цікавинок і в самому місті. Центральна частина має колоритну низькоповерхову забудову, а найбільшою окрасою вулиць є дерева.

Для прикладу на вулиці Князя Святослава росте ботанічна пам'ятка природи – дуб звичайний. Дерево – "свідок" часів проживання на Демні Баронів Гредлів, має на висоті грудей (1,3м.) окружність стовбура 4,85 метри. Пережило чисельні реконструкції автомобільної траси.


Фото:Нацпарк "Сколівські Бескиди"

Ще одна ботанічна пам'ятка природи – платан кленолистий – росте в Сколе по вулиці А. Волошина. На центральній площі є голубі ялинки, які добре ростуть у вологому кліматі. 

Неподалік центральної площі, пройшовши кількасот метрів, побачите сакральну пам'ятку архітектури – Церкву Святого великомученика Пантелеймона. Це діюча дерев'яна церква у бойківському стилі, яка за переказами збудована у 1597 році. З 1948 до 1990 року тут був музей, а вже після проголошення Незалежності церква була передана вірянам. У серпні 1993 року тут було вперше відправлено службу.


Фото: Краєзнавчо-туристичний портал "Край"

Іконостас у церкві багатоярусний, різьблений із позолотою, роботи галицьких майстрів XVII-XVIII ст. 

 

Дрогобицькі принади

У декого місто може асоціюватися зі смачною ковбасою, названою в честь Дрогобича. Але славиться воно не лише нею. Тут ще й дуже смачна кава... з сіллю. Адже у місті діє найдавніший в Україні солевиварювальний завод. 

Дрогобицька солеварня щонайменше від XIV ст., а, можливо, раніше безперервно діяла на одному і тому ж місці, біля джерел "сировиці" – соляної ропи. 

Фото: Дрогобицька солеварня

Місто багате на пам'ятки архітектури, зокрема храми та церкви. Доторкнутись до історії можна в костелі Святого Апостола Варфоломея. Це римсько-католицький храм, який входить до переліку 15 містичних та таємничих храмів України. Часом зведення сучасного костелу вважають XV століття. Одна з найстаріших зі збережених споруд Дрогобича розташована в середмісті Дрогобича на вулиці Данила Галицького, 12.

Фото: фотографії старого Львова

Після Другої світової війни в 1949 році костел закрили, в ньому розташували склад театрального реквізиту. У вівтарній частині храму збереглася старовинна ікона, написана відомим італійським художником Томмазо Долабелла. 

Є у Дрогобичі також і Хоральна синагога, найбільша такого типу в Східній Європі. Вона побудована в 1842-1865 роках. Після Другої світової війни, не придумали нічого кращого, як зробити з синагоги склад солі, а потім меблевий магазин. Але вже 1990-х роках її передали общині іудаїстів.


Фото: з відкритих джерел

Без перебільшення, у місті є також унікальна церква святого Юрія збудована у XV столітті. Сьогодні вона є частиною відділу дерев'яної архітектури музею "Дрогобиччина". Її ще називають "поемою в дереві". Оздоба церкви, крім релігійних композицій (Страсті Христові), багата на декоративний орнамент переважно рослинного характеру.

Бучач – місто Пінзеля

Бучач маленьке, але неймовірної краси місто – як в архітектурному плані, так і в ландшафтному. Розташоване воно на берегах мальовничої річки Стрипа в оточенні пагорбів (їх ще називають горами) – Замкового, Торгового, Федір.

Збереглись тут донині руїни Бучацького замку. Свого часу вони були грізним укріпленням, що захищало місто від загарбників. Місце для замку було вибране ідеально для оборони – скеляста височина, схили якої з трьох сторін круто обриваються біля вод невеликого потоку, що впадає в Стрипу. Замок багато разів руйнувався, та його завжди відбудовують.

Подекуди частини укріплень були завтовшки до 4 метрів. На мурах замку з внутрішнього боку збереглись кам'яні опори, які колись використовували для дерев'яних машин для стрільби.

Бучацький замок був настільки невразливий, що його не змогло захопити навіть козацьке військо. Свої позиції фортеця здала тільки турецькій армії в 1672 році. Потоцькі доклали всіх зусиль, щоб відновити замок. На жаль, в ХІХ столітті він перестав бути цінним військовим укріпленням, тому з часом споруду практично повністю розібрали на будматеріали. До наших днів збереглися тільки невеликі фрагменти стін і веж.

У місті Бучач є два скульптурних пам'ятники роботи знаменитого скульптора Пінзеля, який мешкав у Бучачі. Перший – придорожній пам'ятник Святому Яну Непомуку, розташований у лівобережній частині міста(1750).


Друга споруда – статуя Непорочного зачаття Богородиці, розташована у правобережній частині міста на вулиці Богдана Хмельницького, 2 (1751 рік).

На жаль, обидва пам'ятники зазнали руйнувань у 1947 році. Відновлені у 2006 та 2007 роках скульптором Романом Вільгушинським коштом доброчинця.

Бучацька ратуша – унікальна пам'ятка архітектури середини XVIII століття  Легенда оповідає, що фундатор ратуші хотів, щоб вона була вищою від львівської Вежі Корнякта.

Початково фасад прикрашали 14 фігур. Образи взяті з Біблії та античної міфології. 


Фото: міська рада Бучача

Зовсім поряд з Бучачем є село Рукомиш, який відомий свої печерним храмом.  На північ від храму є ряд менших ґротів, вирубаних у скелі, які, очевидно, були келіями ченців. Неподалік входу – залишки стародавнього муру.


Фото: з відкритих джерел

За місцевими переказами, печерні храм і монастир були облаштовані в XIII ст. ченцями Києво-Печерської Лаври, які тут зупинилися, рятуючись від монголів, коли Батий зруйнував Київ. Згодом їх переселили в новозбудований монастир о.Василіян у Бучачі. Скельний храм залишився, в ньому моляться досі.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 38.94
    Купівля 38.94
    Продаж 39.46
  • EUR
    Купівля 42.08
    Продаж 42.84
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
29 березня
15:23
загибель
У полі на Буковині виявили тіло чоловіка, поруч знайшли військову форму
15:14
фура зі старою деревиною
Імовірно, розібрана етнохата: в Польщу намагалися вивезти фуру старої деревини 
15:04
У Львові продають одну з найзагадковіших вілл 20 століття. Фото
14:50
Сергій Юлдашев
Квартири у ЖК PecherSky та цілий автопарк: що задекларував керівник Волинського БЕБ
14:38
Музей Крушельницької у Львові отримав у подарунок техніку для оцифрування музейних фондів
14:25
СБУ оголосила підозру ексохоронцю Захарченка і начальниці топогеодизичної служби артбригади "ЛНР"
СБУ оголосила підозру ексохоронцю Захарченка і начальниці топогеодизичної служби артбригади "ЛНР"
14:13
Оновлено
атака РФ по Чернівецькій області 29 березня 2024 року
Над Буковиною під час тривоги сили ППО збили ворожі ракети: їхньою ціллю був енергооб'єкт
14:08
Направлення
Як і де безплатно отримати послуги з реабілітації в медзакладах Львівщини
13:56
За кордон у багажнику позашляховика: на Тернопільщині справу "бізнесмена", який допомагав ухилянтам, скерували до суду
За кордон у багажнику позашляховика: на Тернопільщині справу "бізнесмена", який допомагав ухилянтам, скерували до суду
13:40
шахрай, шахрайство
Шахрай із Рівненщини виманив у військового і його рідних понад 50 тис. грн
13:25
ратуша Львів
У Львівській мерії з 1 квітня буде на 150 працівників менше
13:17
Оновлено
обстріл, ППО
На Франківщині внаслідок атаки РФ пошкоджено обладнання на кількох ТЕС ДТЕК
13:10
На Закарпатті може з’явитися річковий порт з мультимодальним терміналом
13:10
На Львівщині заблокували черговий канал переправлення ухилянтів за кордон
12:56
На Хмельниччині ще одна громада УПЦ МП перейшла до ПЦУ
На Хмельниччині ще одна громада УПЦ МП перейшла до ПЦУ
12:42
бруцельоз
На Волині вперше за майже 20 років зафіксували випадок бруцельозу: деталі
12:26
без води, вода
Через аварійний витік майже 20 вулиць у Чернівцях до вечора будуть без води
12:24
У Львові медики видалили пухлину всередині кістки 6-річного хлопчика
У Львові медики видалили пухлину всередині кістки 6-річного хлопчика
12:16
Оновлено
обстріл, ППО
Атака РФ по Хмельниччині: пошкоджено житлові будинки і приміщення басейну дитячого табору
12:10
Сервіси друку, купівлі/поповнення і перевірки балансу ЛеоКарт тимчасово не працюють: причина
11:55
стихійне сміттєзвалище
Зі сільради на Тернопільщині хочуть стягнути понад 5 млн грн через забруднення земель
11:55
Інфографіка
курс валют
Курс валют у Львові в банках та обмінниках 29 березня: долар втратив кілька копійок
11:49
 виставка "Із полум’я зродились"
Із полум’я зродились: на виставці у Львові зберуть гроші на евакуаційні вагони
11:38
Василь Куприянчик
На Донеччині загинув 20-річний захисник з Волині Василь Куприянчик
11:30
Оновлено
Львівщину атакували 11 БПЛА і два "кинджали": пошкоджено обʼєкт критичної інфраструктури
11:25
вітер
Через шквальний вітер на Буковині майже 50 населених пунктів залишилися без світла
11:15
кордон
Скільки людей перетнули західний кордон України 28 березня
11:09
На високогір'ї Карпат здійнявся шторм: швидкість вітру сягає 26 м/с
На високогір'ї Карпат здійнявся шторм: швидкість вітру сягає 26 м/с
10:54
Львівський історичний музей
Львівський історичний музей. Чи варто підтримати надання йому статусу національного?
10:38
У Львові на металобрухт здадуть 10 старих автобусів та 14 трамваїв
У Львові на металобрухт здадуть 10 старих автобусів та 14 трамваїв
10:26
насилля
На Буковині багатодітний батько ґвалтував своїх дітей: йому загрожує довічне
10:11
електросамокати
У Львові затвердили місця для паркування електросамокатів
09:25
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 29 березня
09:12
енергетики
На Львівщині через негоду знеструмлено 65 населених пунктів
08:17
повістка
Суд оштрафував волинянина на 5 тис. грн за ухилення від військового обліку
08:00
погода
Погода на Львівщині та в інших західних областях України: прогноз синоптиків на сьогодні, 29 березня, і завтра
2024, четвер
28 березня
22:52
Бійці львівської ТрО підпалили ворожу БМП, яку окупанти залишили посеред дороги тікаючи
Бійці львівської ТрО підпалили ворожу БМП, яку окупанти залишили посеред дороги тікаючи
22:33
світлофор у Луцьку
У Львові для незрячих пішоходів зі світлофорів звучатиме шум потяга
22:14
Андрій Антонищак
Львів 29 березня попрощається з екснардепом та полковником Андрієм Антонищаком
21:56
Бійці 100-ї бригади з Волині показали, як знищують фортифікаційні споруди росіян
Бійці 100-ї бригади з Волині показали, як знищують фортифікаційні споруди росіян
Більше новин