"Якось наш дрон знищив російську велику станцію РЕБ", – один з керівників "Аеророзвідки" Вадим Юник

Український бойовий дрон R18 впродовж трьох років ефективно нищить ворога – від броньованої техніки російських окупантів, до живої сили противника. Більш детально про потенціал, характеристики і вартість вітчизняного октокоптера – в інтерв’ю "Еспресо.Захід"

Діяльність громадської організації "Аеророзвідка", створеної в 2014 році, набула особливої актуальності з початком повномасштабної війни в Україні. Адже команда фахівців займається створенням та впровадженням мережецентричних та роботизованих військових спроможностей для сил безпеки та оборони України. Мова насамперед про перший вітчизняний дрон R18, який є ефективним бійцем з російськими загарбниками.

Про українську бойову "пташку" з вісьмома гвинтами журналісту "Еспресо.Захід" розповів керівник напрямку робототехніки ГО "Аеророзвідка" Вадим Юник.

Вадиме, розкажіть як народився R-18?

Орієнтовно наприкінці 2015 року у нас з’явилась ідея створювати власні коптери. Адже зазвичай нам доводилось переробляти під наші потреби цивільні дрони, які використовували для зйомок кіно, чи в аграрній галузі. Тож ми поставили собі за мету створити військового дрона і в 2017 році R-18 з’явився як прототип. У 2019-му він уже активно приймав участь в АТО, знищував і броньовану техніку, і різні склади, укріплення ворога. Було багато застосувань.

Я вірно розумію, ця розробка є першим українським військовим дроном? 

Є деякі комплектуючі, які ми купуємо за кордоном: в Австралії, в США, в Китаї. Але основна електроніка нами створена, водночас мотори, які там стоять, випускались за нашою розробкою. В наступних версіях R18, до слова, будуть двигуни виключно нашого виробництва, які будуть створювати на українському заводі. Це буде перший дрон, на якому буде стояти мотор українського виробництва. 

А програмне забезпечення до R18 хто "пише"?

Там є два програмних забезпечення. Одне стоїть на борту – програма для польотного контролера – ми її беремо за кордоном. А те, що на землі, – це повністю наше. 

Давайте про технічні характеристики поговоримо.

Максимально коптер можна запустити на відстань у 8-10 кілометрів. А от що стосується висоти, для мультиротерів (дрон з великою кількістю гвинтів – авт.) це не настільки важливо. Він може на 3-4 кілометри вгору піднятись, але ми працюємо у значно нижчому діапазоні. У повітрі R18 може знаходитись до години. Його вага з акумулятором – орієнтовно 12-13 кілограмів.

Яка вартість одного такого коптера?

Ми рахуємо не один коптер, а комплекс. Це два дрони, два тепловізори, комплект батарей і наземна частина. Усе це коштує близько 45 тисяч доларів.

А на експорт не плануєте виготовляти вашу "пташку"?

Якщо чесно, наразі не думали про таке, поки не плануємо робити його на зовнішній ринок. Нам ще свою війну виграти потрібно.


Снаряди для дрона / mezha.media

На що здатен R18, які його головні функції? 

Спочатку планували його як розвідника, але потім дійшли висновку, що ці функції краще виконувати літаками. Наш дрон виконує дорозвідку і знищення. Ми постачаємо коптер військовим, а вони вже оснащують його снарядами. Зараз, скажімо, ми зробили універсальний підвіс, який підходить під велику кількість різноманітних боєприпасів. В більшості вони воюють проти броньованої техніки, тому, як правило, це кумулятивний снаряд, який може пробити броньовану сталь товщиною 3-5 сантиметрів.

Але це невеликі боєприпаси?

Ну так, в середньому кожен вагою по 1,5 кілограми. R18 бере на борт до трьох таких боєприпасів. Все залежить від того, що у військових є, і що вони люблять використовувати. В кожного підрозділу свої вподобання. До слова, одним коптером керують 3 людини – пілот, технік і сапер. В кожного своя чітка функція.

Якими звитягами може похизуватись октокоптер "Аеророзвідки" в боях з ворогом?

Таких результатів було дуже багато. Військові, звісно, нам всього не розповідають до закінчення війни. Але я точно знаю, що було знищено велику кількість танків і легкої броньованої техніки. Якось наш дрон знищив російську велику станцію РЕБ (авт. – станція радіоелектронної боротьби). Як відомо, їх дуже добре захищають, але нам якось вдалось її підбити. Склади зі зброєю знищували, різне. R18 з першого дня воював і в Гостомелі, і по колонах ворожих працював, а зараз виконує бойові завдання по всій лінії фронту.

Скільки R18 зараз є на озброєнні в наших військовий і скільки їх виготовили загалом?

Слово озброєння для військових є юридичним терміном, те, що фактично прийнято по документах. В нашому випадку жодного R18 немає на озброєнні. Всі дрони були виготовлені на благодійні внески – донати людей, підприємств, спонсорів – і передані військовим.Зараз близько 20 екіпажів воюють з нашим дроном. А загалом було створено близько 100 таких октокоптерів.

Спілкувався Петро Городиський

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.