Якими цьогоріч будуть "Батяри на роверах" у Львові

Вперше є можливість взяти участь і без велосипеда. Реєстрація триватиме до 12 червня включно.

Про це розповідає журналістка "Еспресо.Захід".

Сьогодні, 7 червня, у ресторації "Бачевських" відбулася пресконференція фестивалю міської культури велопроменаду "Батяри на роверах". Фестиваль проводять з 2015 року. Організатори розповідають, що цьогоріч програма буде насиченішою за попередні роки.

За весь час фестивалю участь взяли сотні поціновувачів міської культури міжвоєння. Наймолодша учасниця мала всього шість місяців, а найстарший – 92 роки. Цьогоріч зареєструвалися вже 72 людини, а загалом організатори очікують близько сотні учасників. Також вперше є можливість взяти участь і без велосипеда.

Організатори та учасники фестивалю "Батяри на роверах"

"У нас колаборація з блошиним ринком "Тлум&Крам" та співпраця з національним музеєм імені Андрея Шептицького, а саме з його частиною – музеєм Труша. 2019-го повністю оновили його експозицію. Робитимемо екскурсію та лекторії з фокусом на нематеріальну культуру Львова. Говоритимемо про видатних діячів того часу, які були в колі Труша, гостювали у нього вдома", – розповідає організаторка "Батярів на роверах" Валентина Залевська.

Валентина Залевська

Стартує фестиваль з ретросніданку о 8:00 у ресторації Бачевських. Там буде неформальне спілкування з учасниками велопроменаду з інших міст. Зокрема з Вінниці, Івано-Франківська, Коломиї та Києва.

О 12:00, на площі Митній, біля ресторації "Кумпель", розпочнеться реєстрація учасників велопроменаду. У програмі запланували виступ гурту "Дикоbrass". Валентина каже, що реєстрація триватиме до останньої хвилини, й навіть якщо хтось не встиг підготуватися й зробити зачіску чи стрижку бороди та вусів, то на фестивалі працюватимуть барбери.

О 14:00 у супроводі поліції та з перекриттям вулиць, велосипедисти вирушать за таким маршрутом: пл. Митна – вул. Підвальна – вул. Руська – пл. Ринок – вул. Беринди – вул. Дорошенка – вул. Чупринки – вул. Академіка Рудницького. У художньо-меморіальному музеї ім. Івана Труша, о 15:00, матимуть зупинку. Для всіх охочих (і для учасників без транспорту) там підготують екскурсії, лекції та пікнік від пані Стефи та Льолі. Батярські пісні львівською ґварою виконає колектив "Святі фацети і Ольо Бурий".

"Соломія Трильовська, яка є львівською гідесою, говоритиме про жінок міжвоєнного Львова. Буде майстерклас, як робити ретрозачіски та підбирати ретроаксесуари, зав'язувати шарфи та одягати капелюхи, щоб все відповідало стилю. Буде фуршет від пані Стефи. Це беззаперечна експертка галицької кухні. Насправді пані Стефа – це вигадане ім'я, а справжнє – Маріанна Душар. Фуршет буде безкоштовним. А ще кавування та чаювання матимемо з порцелянового посуду", – розказує Валентина.

Велосипед Валентини, який виготовили 1953 року

З музею, о 17:30, учасники вирушать за таким маршрутом: вул. Євгена Коновальця –  вул. Київська – вул. Івана Котляревського – вул. Нечуя-Левицького – вул. Дмитра Вітовського. Фінальна частина розпочнеться о 19:00 у LEM station. Засновниця "Тлум & Крам", координаторка ярмаркової зони "Батяри на роверах" Дара Бурко говорить, що колаборацію з фестивалем створили через спільні цінності та аудиторію: "Вирішили, що у LEM station буде острівець для тих, хто не має ровера. Ми підготували кілька експозицій. Зазвичай, у нас є лише місце, де продаємо речі. Цього разу будуть спеціальні виставки. Приєднається Павло Гудімов і зробить виставку Львівської кераміко-скульптурної фабрики. Також Львівське архітектурне бюро, яке знаходить і реставрує столярку та речі з побуту, облаштує велику класну тематичну кімнату. Буде виставка від Ретро Мото Музею з велосипедами 60-х та 80-х років. Для поціновувачів автомоделей теж готуємо експозицію" – розказує Дара.

Євгенія Кабарівська

Євгенія Кабарівська – колекціонерка та реставраторка. Вона постійна учасниця ярмарку "Тлум Крам". Жінка збирає вінтажні антикварні аксесуари. Зокрема представить антикварні сумки. Євгенія принесла на конференцію кілька речей. Найстаршою з них є торбинка. Розповідає, що такі виготовляли між 1900 та 1910-м роками: "Це період сецесії. Тут плавні лінії, рослинні мотиви. Вона у моїй приватній колекції. Це, можна сказати, музейний експонат. Я взагалі хочу, щоб у Львові був музей моди. З радістю б співпрацювала".

Сумка, яку виготовили між 1900 та 1910-м роками

Вінтажні сумки з колекції Євгенії

Серед усіх подій у LEM station особливим буде аукціон. Лотами стануть унікальні старовинні речі. Валентина зазначає, що ціни будуть помірними.  Приклади таких предметів організатори  принесли на конференцію. Це срібна дитяча ложка й проштовхувач для їжі, капелюх-шапокляк. Ведучим аукціону стане Станіслав Кирилов.

Соломія Короненко

На фестивалі журі визначать найкращі образи учасників у таких номінаціях: "Слічна кобіта-2021", "Видний фацет-2021", "Елеганська біцігля -2021", "Кайзерівські вуса-2021", "Брілянтовий бахорик-2021", "Борода всьому голова-2021". Соломія Короненко є маркетинговою директоркою "Kumpel Group". Вона зазначає, що переможці отримають призи від ресторації. Зокрема, найкраща кобіта – вечерю в "Бачевських", а фацет – у "Кумпелі". Також, серед всіх учасників велопроменаду, розіграють реставрований міський велосипед 1949 року. 

"Зберемо у капелюх всі номери учасників й витягнемо один щасливий, власних якого отримає велосипед. Його реставрували кілька місяців. Деталі автентичні, дуже дорогі. Шукали спеціально міжвоєнний велосипед, щоб мав історію, але, на жаль, не вдалось цього року. Проте маємо ровер 1949 року. Він у 70-х роках минулого століття був у експозиції  Швейцарського музею ретромотовелотехніки. Згодом музей анулювали й експонати розпродали. Ровер поїхав зі Швейцарії до Німеччини. Попри те, що він є музейним експонатом, на ньому можна їздити. Я здолала 13 кілометрів. Він в ідеальному стані", – каже організаторка Валентина.

Завершать фестиваль музичною програмою. Виступатимуть Lemko Bluegrass Band. Вони грають  традиційну та популярну українсько-американську музику – лемківський буґі-вуґі, карпатський блюґрас, гуцульський блюз та дико-західний свінг. Також буде кінопоказ. Валентина каже, що він унікальний, бо це фільм 1946 року, який зняли у Львові: "Там є акторка Рената Богданська. Це зірка львівського джазу 30-х років. Фільм покажемо у Львові вперше".

Зазначимо, що участь у велопроменаді коштує 200 гривень. Це дозволить учаснику чи учасниці брати участь у розіграші, частуватися на фуршетах та отримати сувенірну продукцію. Реєструватися можна за покликанням або безпосередньо 12 червня о 12:00 на площі Митній. Крім того, щоб взяти участь, необхідно ознайомитися з правилами, оскільки власники не всіх видів велосипедів зможуть бути серед учасників.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.