Як вберегтися від сонця влітку: поради лікарів

З настанням теплої погоди українці щоразу активніше обирають відпочинок на пляжі. Утім часто забувають, що перебування під прямими сонячними променями може мати згубний вплив на стан їхньої шкіри, а також може спровокувати важкі захворювання. Аби відпочинок був не лише приємним, а й корисним, варто пам'ятати про рекомендації щодо того, як поводитися у спеку.

Лікар-онколог Орест Тріль розповів для Еспресо.Захід декілька основних правил, що допоможуть убезпечитися від сонячних опіків.

"Сонячні опіки можуть викликати мутацію у шкірі. Якщо є пігментні клітини, вони збільшуються в площі та приймають на себе ультрафіолетовий удар. 

Перебуваючи довго на сонці, меланоцитарні клітини, які мають багато пігменту,  перевантажуються, і починаються мутації цих клітин. Мутація може переродити родимку у злоякісну меланому, яка є одним з найгірших захворювань шкіри. Тому однозначно, сонце у великій кількості є провокатором", – пояснює Орест Тріль.

"Люди зі світлою шкірою, переважно британці, шотландці, англійці, які переїжджають у тропічні країни, зовсім не адаптовані до сонячного опромінення. Так, скажімо, в Австралії  один із найвищих рівнів захворювання на меланому. Неадаптовані світлошкірі люди найбільш вразливі. Звідти, до речі, пішла ціла течія розумного ставлення до сонця: довгі рукави, парасольки, захисні шапки".

Що важливо пам'ятати й застосовувати:

"Трішки сонечка навіть корисно , але треба розумно ставитись до засмагання. Вітамін D, який утворюється за літо, теж корисний для кісток і судин. А от найгірші сонячні опіки, коли вони з'являються в дитинстві. Дуже часто можна спостерігати, що батьки йдуть засмагати вже тоді, коли виспляться, у сам пік спеки. Вони лежать під парасольками, а діти бігають по воді. Шкіра в дитини тоненька, і такий дитячий опік залишається слідом на пізніше, може проявитись у 30-40 років", – веде далі Орест Тріль. 

На Львівщині, згідно зі статистикою, на облік беруть понад сотню пацієнтів з меланомою щороку. Це не найвищий рівень захворюваності у світі, оскільки клімат у нас помірний. Але якби люди уважніше ставилися до свого тіла, випадків захворювання було б іще менше, – розповідають лікарі. 

 МОЗ України розробило окремі поради для батьків щодо захисту дітей. 

1. Намагайтесь проводити більше часу в тіні 

УФ-промені найсильніші та найбільш шкідливі опівдні, а в спекотні сонячні дні – з 10:00 до 16:00. Тому краще залишайтеся в цей проміжок часу у приміщенні, а прогулянки на свіжому повітрі плануйте на ранок і вечір. Незалежно від часу доби старайтесь уникати прямого сонячного проміння та перебувати в затінку. Це – найпростіший спосіб запобігти сонячним опікам. Будьте обережні біля поверхонь, які відображають сонячні промені та/або швидко нагріваються, наприклад піску чи води.

2. Обирайте одяг, який захищає від УФ-променів

Адже правильно підібраний одяг може забезпечити хороший захист від їхньої шкідливої дії. Є декілька базових правил. По-перше, якщо дозволяють погодні умови, дитину варто одягнути в сорочку, теніску чи курточку з довгими рукавами, а також у штани/довгу спідницю чи плаття. По-друге, зверніть увагу на матеріал, з якого виготовлено одяг. Одяг зі щільнотканих матеріалів пропонує найкращий захист (наприклад, котон, легкі бавовняні тканини).

Мокрі речі та одяг світлих кольорів значно менше захищають від шкідливого впливу УФ-променів, ніж сухі речі й одяг темних кольорів.

Багато сучасних марок одягу, які сертифіковані згідно з міжнародними стандартами, надають інформацію про коефіцієнт захисту від УФ-променів (як правило, UPF) на фірмовій етикетці.

Якщо такий тип одягу не є практичним в певній ситуації, одягніть дитину у футболку з натуральних тканин або спеціальний пляжний одяг (накидки, туніки тощо). У середньому звичайні футболки мають SPF/UPF показник нижче за 15, тому використовуйте й інші типи захисту, коли йдете на тривалу прогулянку.

3.  Не забувайте про панамки

Найбільший рівень захисту забезпечують головні убори, які захищають від сонячних променів не лише верхню частину голови дитини, а й вуха та шию, наприклад, панамки. Сьогодні дуже популярними серед дітей  різного віку є бейсбольні кепки, але вони не захищають вуха й шию. Тому якщо ваша дитина одягає таку кепку, обов'язково нанесіть сонцезахисний засіб на відкриті ділянки шкіри.

4. Одягайте дитині сонцезахисні окуляри

Надмірне перебування під сонячним промінням підвищує ризик того, що у старшому віці може з’явитися катаракта. Якісні сонцезахисні окуляри захистять очі вашої дитини від шкідливих УФ-променів. Обирайте зручні та практичні сонцезахисні окуляри, які максимально захищають очі та забезпечують 100% UVA/UVB захист.

5. Пам'ятайте про сонцезахисний засіб

Коли йдете з дитиною на прогулянку у спекотну пору року, використовуйте сонцезахисний засіб (крем, спрей тощо) широкого спектру дії (UVA та UVB) із SPF 15 та вище, залежно від погодних умов.

Дотримуйтесь інструкцій щодо використання конкретного засобу, наведених на упаковці. До складу різних засобів входять різні компоненти, тому варто спочатку протестувати конкретний засіб на невеличкій ділянці шкіри й у разі подразнення або почервоніння (алергічна реакція), спробувати інший. Якщо ж реакція буде сильною, проконсультуйтеся з лікарем.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.