Як українським біженцям отримати психіатричну допомогу за кордоном. Пояснення МОЗ

У більшості європейських країн, які прийняли найбільшу кількість воєнних переселенців з України, для візиту до вузького спеціаліста потрібно направлення від сімейного лікаря. Проте, наприклад, в Латвії, Польщі, Румунії та Чехії, як і в Україні, до психіатра можна потрапити напряму

Про це інформує Міністерство охорони здоров'я України, передає "Еспресо.Захід".

Ліки такий пацієнт може отримати лише за рецептом психіатра. А от продовжити такий рецепт у більшості країн може сімейний лікар.

Українці, які отримали візу тимчасового захисту в Чехії та оформили медичне страхування, мають доступ до безплатної психіатричної допомоги на рівні з громадянами цієї країни. Зокрема можуть розраховувати на те, що їм відшкодують вартість ліків. Щоб потрапити на прийом до психіатра в Чехії, ні направлення від лікаря загальної практики, ні попередній запис не потрібні. Біженцям з України по психологічну та психіатричну допомогу в цій країні рекомендують звертатися до Національного інституту психічного здоров'я. Допомогу українцям тут надають першочергово.

У Франції психіатрична допомога об'єднана з психологічною та покривається системою медичного страхування. Пацієнт з психічними розладами може спостерігатися або в сімейного лікаря, або в медико-психологічному центрі. Такі центри є для дітей, підлітків і дорослих. Всі консультації безплатні – за них платить держава. Крім того, у Франції за номером 15 можна викликати невідкладну психіатричну допомогу (швидка допомога SAMU). Детальнішу інформацію на цю тему можна знайти на національному суспільному ресурсі psycom.org.

У Словаччині потрапити на прийом до психіатра можна без направлення. Психологічну допомогу отримати за номером 0-800-193-193. Швидку безплатну консультацію українською мовою надають за номером +421-221-025-075 (щодня з 7.00 до 19.00). А ще в Словаччині діє лінія охорони здоров'я для українців за номером +421-221-025-075.

У Португалії, щоб отримати доступ до психіатричної допомоги, треба записатися на прийом до лікаря загальної практики. Той обстежить пацієнта і в разі необхідності скерує до спеціаліста або ж відразу до лікарні. Базову психіатричну допомогу в цій країні можна отримати у відділеннях первинної медичної допомоги й лікарнях як амбулаторно, так і стаціонарно. Також в Португалії є спеціалізовані психіатричні лікарні. Пацієнтам зі серйозними проблемами психічного здоров'я, які позбавлені родинної чи соціальної підтримки, в цій країні надають довгострокову спеціалізовану стаціонарну допомогу.

У Польщі пацієнти можуть звернутися до психіатра напряму. Знайти заклад, де приймає спеціаліст і записатися до нього на прийом можна, зателефонувавши на цілодобову гарячу лінію за номером 800 190 590. Якщо пацієнт приймає спеціальні ліки, які відпускаються за рецептом, може отримати аналогічний рецепт, звернувшись до лікаря першого контакту. Польська влада відшкодовує українським біженцям вартість лікарських засобів повністю або частково.

В Німеччині в разі проблем із психікою пацієнти звертаються до сімейного лікаря. За потреби той скерує пацієнта до психіатра чи психотерапевта. Необхідно врахувати, що державне страхування в цій країні охоплює менше фахівців з психічного здоров'я, ніж приватне. Крім того, слід бути готовим, що на безплатний прийом лікаря доведеться чекати довше. Пацієнтам з діагностованими психічними розладами, які мають державне страхування, Німеччина гарантує 25 сеансів або 2 роки терапії. Наступного разу скористатися такою послугою можна буде не раніше, ніж через 2 роки.

Щоб отримати психіатричну допомогу в Литві, потрібно звернутися до центру психічного здоров'я. Послуги оплачують лікарняні каси.

На платформі manodaktaras.lt доступні відеоконсультації психотерапевтів для дітей і дорослих. Крім того, група литовських психологів, психотерапевтів та психіатрів запустила ініціативу з надання психологічної допомоги громадянам України. Цілодобово її надають більш як 40 фахівців, зв'язатися з якими можна електронною поштою: Vinkovskiene@gmail.com та lig40d@gmail.com.

Щоб звернутися до дитячого або дорослого психіатра в Латвії, направлення від сімейного лікаря також не потрібне. Знайти психіатра можна за номером телефону 8000-1234. Оператори допоможуть підібрати заклад та лікаря, а за необхідності – запишуть на прийом. Українські пацієнти можуть розраховувати на консультацію, спеціальні дослідження та виписку рецепта на необхідні ліки. За потреби їх госпіталізують або нададуть амбулаторну психіатричну допомогу.

Алгоритм отримання психіатричних послуг в Іспанії передбачає три можливості:

  1. відвідати лікаря загальної практики (médico de cabecera), який призначить ліки;
  2. за необхідності отримати в нього направлення до психолога або психіатра. Психолог може запропонувати терапію пацієнту з психічними розладами, але тільки психіатр може призначити ліки;
  3. якщо цих двох кроків недостатньо, пацієнт може пройти лікування у психіатричній лікарні чи реабілітаційному центрі.

Біженцям у Великій Британії в разі порушень психічного здоров'я радять звертатися до сімейного лікаря. За потреби той скерує до вузького спеціаліста. Найближчий заклад, де можна отримати окремі послуги без направлення лікаря загальної практики, можна знайти на сайті hubofhope.co.uk. Конфіденційно отримати кваліфіковану консультацію можна, зателефонувавши на одну з "гарячих ліній":

Нагадаємо, МОЗ опублікувало пояснення, як отримати безплатну медичну допомогу в Польщі.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.