Як "сорокаклинці" втілили бажання львівської художниці

У Пороховій вежі  Наталка Цедуляк розкрила "Магію символу".

Виставка живопису "Магія символу", яку відкрили 4 травня в Пороховій вежі, засвідчила: скільки б не було мовлено-перемовлено про писанку, художникові (якщо він справді художник) завжди буде що нового на цю тему сказати. Дослідження знаків і символів, що "пройшли довгий історичний шлях від Трипілля до сьогодення, трансформувалися, набули нових форм і виявів, але й досі захищають своєю магією українців" у виконанні Наталки Цедуляк стало саме тим яскравим  життєствердним акцентом, якого так хотілося у третій день великодніх свят, інформує "Еспресо.Захід".



Властиво, все почалося з настанням карантину торік, коли колега запропонував художниці – старшій викладачці кафедри живопису Львівської національної академії мистецтв та співзасновниці ГО "Арт-центр" підготувати живописну роботу до Дня вишиванки. Членкиня Національної спілки художників Наталка Цедуляк роботу підготувала, за основу зображення взявши ляльки-мотанки, кожну з яких помістила  в окрему комірку ( ізоляцію). Але на тому не зупинилася. Проєкт, який первісно мав називатися "Писанкова ідентифікація", переріс у "Магію символу". І цим, переконана художниця, не завершиться.



"На кафедрі ми часто розмовляємо про те, як впливати на теперішню молодь, як зрушити її часто-густо інерційну оболонку, – сказав на відкритті виставки завкафедри живопису Львівської національної академії мистецтв Ярослав Шимін. – Бо коли хтось каже:" Ми не такі", відразу виникає запитання: "А які?". "Магія символу" Наталки Цедуляк – це спроба віднайти своє обличчя, не тільки індивідуальне, а гурту, колективу, кафедри, нації. Це дуже й дуже потрібна справа.  Особливо, коли йдеться про формування людини".



Дуже творча, ініціативна, енергійна, щира – на цих рисах Наталки Цедуляк у своїх промовах наголошували й імениті колеги художниці Володимир Одрехівський, Ігор Шумський, Ігор Гавришкевич, Василь Семенюк, й інші промовці. Сама авторка на цьому не зациклюється, просто намагається невпинно працювати творчо. Зрештою, робити те, що їй цікаво. 



"Коли ти вже влазиш у ці всі символи на українських писанках, то годі відірватися, – розповіла "Еспресо.Захід" Наталки Цедуляк. – Воно затягує настільки, що шкода витрачати час на щось інакше. Думаю собі, що, може, й через писанку також (яку часто-густо оздоблювали символами-оберегами) ми, попри все, зберегли себе"…

Художниця зізналася, що їй дуже цікаво було вивчати повір'я, пов'язані з писанками. Приміром, вважалося, що якщо вдасться зробити так, щоб "сорокаклинці"( один із символів), які наносиш, зійшлися, то задумане бажання сповниться. 

"У мене підтвердилося, – каже Наталка Цедуляк. – Експозиція "Магія символу" відкрилась. І відкрилась у реальному, а не віртуальному світі".

Фото Ярини Коваль

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал