Як купити долари по 36,6: переваги та ризики пропозиції від НБУ

Українці можуть легально купити валюту за курсом, якого немає у жодному обміннику, але на руки її не отримають навіть після закінчення терміну депозиту

Впродовж останніх двох тижнів курс долара дрейфує у рамках 40 – 41 гривні, всупереч прогнозам аналітиків, які пророкували на осінь "зелений" по 50 грн. Утім, купити валюту можна і за значно вигіднішим курсом, ніж пропонують обмінники та каси банків. Але є нюанс: її обов’язково треба розмістити на депозит щонайменше на три місяці.

У тому, щоб фізичні особи купували валюту не в обмінниках, а безготівково, розміщуючи на депозит, зацікавлений насамперед Національний банк. Відтак, спочатку НБУ дозволив банкам продавати населенню безготівкову валюту (а безготівковий курс у банках зазвичай нижчий, ніж у касах) на депозит на суму 50 тис. грн. З 1 жовтня ліміт підняли до 100 тисяч гривень. А уже 20 жовтня НБУ навіть дозволив купувати валюту за офіційним курсом без обмеження у сумах: хоч на 100 тис. гривень, хоч на мільйон. Але з обов'язковим розміщенням на депозит на шість місяців.

Як наслідок, попит на безготівкові долати серед українців таки зріс: якщо у вересні щодня купували 5-10 млн віртуальних доларів, то тепер – понад 10 млн щодня. А у понеділок, 7 жовтня, придбали 26,225 млн безготівкових доларів. Щоправда, це все одно у кілька разів менше, ніж готівки – 106,8 млн за цей же день. Продали 7 листопада 91,5 млн дол. готівки та 18,58 млн дол. безготівкової валюти. Тобто буквально за один день у кишенях та на рахунках осіли майже 23 млн доларів. 

Утім, зі спокусливою пропозицією від НБУ з доларами по 36,6 не усе так просто. 
"Це цікавий спосіб зберегти свої кошти, придбавши віртуальні долари за офіційним курсом. Але головний нюанс у тому, що через шість місяців  ви не зможете зняти долари. Умови придбання валюти за офіційним курсом передбачають, що після закінчення терміну депозиту (щонайменше шість місяців, але є можливість пролонгації) обов’язково продати цю валюту за офіційним курсом, – каже економічний експерт Віктор Гальчинський. – Яким буде офіційний курс через шість місяців? Тут, як то кажуть, можливі варіанти. Очевидно, що до закінчення воєнного стану навряд чи НБУ повернеться до плаваючого курсу, який відповідатиме ринковому".

За словами експерта, наразі заходи зі стабілізації курсу, які вживає НБУ, дають результат. Якщо так триватиме далі, то є ймовірність, що офіційний курс за пів року не зміниться. Але за шість місяців офіційний курс гривні може знизитись і тоді, відповідно, клієнт отримає більше у гривневому еквіваленті. 

"Гадаю, за пів року НБУ таки переглядатиме курс, але він не буде один до одного з ринковим, – каже Віктор Гальчинський. – Втратити вкладник може лише за умови, що офіційний курс гривні зміцниться. Це мало ймовірний сценарій у нинішніх умовах, але все ж, такий ризик є. Тому, підписуючись на такі речі, треба враховувати усі можливі ризики. Щодо переваг, то головний плюс такого депозиту – по ньому немає обмежень. Тому це добрий варіант для тих, хто хоче розмістити великі суми у гривнях".

Для тих, у кого порівняно невеликі суми (до 100 тис. грн), експерт радить придбати у банках безготівкову валюту з розміщенням на депозит на три місяці. Безготівковий курс у банках вищий за офіційний, але вигідніший, ніж у готівковий. Після трьох місяців придбану валюту можна або зняти готівкою, або зберігати на поточному рахунку та розраховуватись за кордоном. Чи просто зняти і продати за гривні за ринковим курсом, заробивши таким чином на різниці.