"Як бджола". Як агротуристичний проєкт на Львівщині перетворився на один з найбільших кооперативів в Україні

З середини червня у Боложинові готуються приймати туристів: возитимуть плантаціями спеціальним "бджоловозом".

20 гектарів ягід, 33 гектари бузини, дев'ять гектарів ружі й понад 50 га лікарських трав. А ще бджоли, коні, поні і навіть напів дикі кабани. Усім цим кооператив "Як бджола" розжився лише за три роки. Це унікальний для України проєкт, адже кошти для нього зібрали за допомогою краудфандингу. Тобто засновники просто оголошували про проєкт, і всі охочі могли в нього інвестувати. Нині кооператив "Як бджола" має вже понад сотню інвесторів.

Грошей більше не треба

"Нас троє засновників: я, Олег Бачинський і Василь Чучман.  Кожен уже мав певний досвід у сільському господарстві, але ми вирішили об'єднатись, аби садити промислові плантації ягід, – розповів "Еспресо.Захід"  Тарас Баландюк. –  Потім зрозуміли, що наших коштів для повноцінного функціонування господарства не вистачить, тому вирішили залучати інвестиції. Розглядали різні способи, але найбільше нам підійшов краудфандинг. Тобто люди, які  хочуть брати участь у цьому бізнесі, скидаються по трохи, а ми як менеджери налагоджуємо роботу. Починали з одного проєкту, а тепер у нас їх уже чотири. На всі проєкти ми залучили фінансування в повному обсязі. Тож  зараз уже доводиться відмовляти людям, які хочу інвестувати в наші проєкти". 

Люди, які вклали кошти у проєкти "Як бджола", отримають перші дивіденди лише через два роки. Їх розмір залежить від урожайності та від цін на ринку. Але враховуючи, що вся продукція тут органічна, й ціна на неї буде відповідною. Цього року кооператив отримав відповідні сертифікати, які засвідчують, що їхні ягоди та лікарські трави – органічні. А це означає, що їх можна буде експортувати.  

Читайте також: У селі Боложинів заклали найбільшу суничну плантацію на Львівщині

Перші 15 гектарів ягід, які посадили два роки тому, вже увійшли у промислове плодоношення. Тобто ці ділянка даватиме прибуток. А назагал кооператив уже має 111 га землі. Цього року заклали експериментальну ділянку суниці альпійської (вона максимально схожа на лісову). Перший урожай буде вже незабаром, бо ділянка під штучним поливом, однак на великий урожай у перший рік розраховувати не варто. За цей сезон тут очікують зібрати "всього" п'ять тонн суниці.  

З середини червня "Як бджола" проводитиме екскурсії на бджоловозі

Від самого початку заснування ініціативи "Як бджола" її планувати розвивати насамперед як агротуристичну локацію в Боложинові (нині Золочівський район Львівщини, колишній Буський). Торік під час локдауну кооператив був чи не першим, хто запропонував школам проводити в них виїзні уроки з природознавства. 

Туристи можуть не просто самі зібрати собі ягід, а й скуштувати меду з тутешньої пасіки. Цього року перших відвідувачів прийматимуть орієнтовно з середини червня.

"У нас є такий спеціальний причіп до трактора. Називаємо його "бджоловіз". Садимо туристичну групу чи сім'ю у бджоловіз,  екскурсовод везе їх по плантації та розказує  про органічне вирощування ягід. Залежно від того, яка ягода плодоносить, зупиняються на цій ділянці. Люди виходять і збирають собі ягоди, – каже Тарас Баландюк. – Тут поряд є ліс, де водяться дикі бобри. У нас є вулики з бджолами, тваринки. Дітям цікаво".

Окрім, кіз, коней і поні, тут є свині. Але не звичайні, а напівдикі.  "Їхній дідо був справжнім диким кабаном, прирученим з лісу. Але ці свинки –  не просто цікавинка для туристів. Вони допомагають нам у господарстві. Там, де заліснені ділянки, вони вибирають шкідників, шкідників, розрихлюють ґрунт. Зрештою, це також екологічно чисте м'ясо.

Фото: "Як бджола"

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.