Всі випадки малярії в Україні — завезені з інших країн, — епідеміологи
Після повернення з тих частин світу, де поширене це захворювання, варто в наступні три місяці поспостерігати за своїм самопочуттям
25 квітня — Всесвітній день боротьби з малярією. Що це за хвороба і чи справді вона не загрожує українцям, дізнавався "Еспресо.Захід".
За інформацією ВООЗ, у групі ризику малярії перебуває 40% населення світу. Переважно це населення тропічних країн — Африки на південь від Сахари, а також Південно-Східної Азії, Латинської Америки, Близького Сходу, Карибського басейну та Океанії. Зустрічаються випадки й в Європі. Щороку збудником малярії інфікується понад 500 мільйонів людей. Більш як 1 мільйон помирає.
Як зазначають у відділі на залізничному транспорті Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб, усі випадки малярії, які реєструються в Україні, "завезені" з інших країн. Хворі — іноземці, які приїхали в Україну, або українці, які прибули з ендемічних країн, де поширений збудник. У більшості випадків хвороба розвинулася через те, що мандрівники перед запланованим виїздом не приймали протималярійні препарати, не дотримувалися належного дозування і часу прийому ліків, а вже прибувши на місце, не подбали про те, щоб уникнути укусів комарів.
Як відбувається зараження та як проявляється хвороба
Паразит, який викликає малярію (а це найпростіші, плазмодії малярії), передається від хворої людини до здорової при укусах інфікованих самок комарів виду Anopheles, пояснюють у Богородчанському відділі Івано-Франківського обласного центру контролю та профілактики хвороб. Захворювання у людини може викликати чотири види плазмодіїв. Ймовірність розвитку малярії при укусі зараженої самки комара практично 100%, за умови, що людина не подбала про медикаментозну профілактику.
Симптоми хвороби:
- висока температура тіла, озноб;
- нездужання, слабкість, відчуття розбитості;
- сильне потовиділення;
- ломота в суглобах, біль у м'язах;
- сухість у роті;
- головний біль;
- кашель.
Інфекція може проявлятися також розладами травлення, зокрема блювотою і судомами.
Як прогнозують епідеміологи, через високу міграцію населення випадки малярії в Україні почастішають. Крім того, українці виснажені війною. Через недоїдання, постійні стреси й часто непомірні фізичні навантаження опірність організму у багатьох знижена.
Звісно, при появі згаданих ознак не варто відразу переживати, що це малярія. Запідозрити захворювання потрібно, якщо ви перебуваєте в країні, де вона поширена або повернулися звідти, навіть якщо відтоді минуло три місяці. Це той термін, протягом якого може тривати інкубаційний період малярії. Якщо це історія про вас, негайно зверніться до лікаря та обов'язково повідомте йому, що ви виїздили за межі України й куди саме. Малярія — невідкладний стан, який вимагає термінового обстеження і лікування. За важкого перебігу вона може закінчитися для хворого смертю.
Як уникнути укусу комара, що може переносити збудника інфекції
Комарі найчастіше кусають у проміжку від вечора до світанку. Тож у цей час варто користуватися репелентами, які відлякують комах (наносити їх на відкриті ділянки тіла), та носити одяг, що закриває тіло. При цьому критично важливе значення має товщина матеріалу.
Не буде зайвим нанести репелент на вбрання — тоді захист діятиме довше. Час дії репеленту — від 30 хвилин до 3-4 годин.
Слід використовувати протимоскітні сітки. Сітку потрібно натягнути на матрац, але перед цим необхідно переконатися, що у ній немає дірок, а всередину не позалітали кровопивці.
Знищувати комарів можна з допомогою аерозолів. Обробляти ними спальню рекомендується незадовго до сну.
За потреби слід регулярно приймати протималярійні препарати. Це дозволить запобігти захворюванню, навіть якщо не вдасться уникнути укусу інфікованого комара. Тож перед від'їздом необхідно звернутися до сімейного лікаря, який призначить медикаменти, що виявлять найбільший ефект у конкретному регіоні, у правильному дозуванні. Розпочати прийом ліків потрібно за кілька тижнів до від'їзду.
Варто уникати перебування просто неба у місцях активного розмноження комарів. Йдеться переважно про болотисту місцевість і водойми.
Важка форма малярії найчастіше розвивається у дітей раннього віку, вагітних, пацієнтів з імунодефіцитом й людей старшого та похилого віку. Тому фахівці ВООЗ не рекомендують брати немовлят і маленьких дітей у поїздки в країни, де поширена ця хвороба, й не вирушати у таку ризиковану подорож жінкам у першому триместрі вагітності. Людям, які живуть із ВІЛ, перед мандрівкою треба обов'язково проконсультуватися з лікарем.
Якщо дотримуватися всіх застережних заходів, це значно знизить ризик інфікування, збереже здоров'я, а, можливо, й життя.
- Нагадаємо, на Львівщині виявили випадок ехінококозу. У печінці 12-річної дівчинки знайшли глисти.
- Актуальне
- Важливе