Волотнери продовжують стояти на кордонах майже добу, аби перевезти авто для потреб військових

Анонсований заступником міністра інфраструктури Мустафою Найємом спрощений перетин кордону з ЄС для авто, які везуть потреби ЗСУ, поки що залишається лише анонсом. На практиці – черги зовсім не зменшилися

Про це в коментарі для "Еспресо.Захід" розповів волонтер і захисник української мови Святослав Літинський. 

Волонтери сподівались, що з 25 квітня буде визначено конкретно три пункти пропуску для авто на потреби Збройних Сил – Краковець, Медика і Рава-Руська. Втім нововведення так і не впровадили – у загальній черзі доводиться стояти понад пів доби.

Від початку повномасштабного російського вторгнення він разом з командою волонтерів передали на передову понад 100 автомобілів. 

У перші тижні війни чи не щодня привозили з-за кордону машину.

"Щоб пройти кордон Медика-Шегині, треба мало не добу. Це дуже важко, бо автомобілів надзвичайно багато. Натомість за цей час можна було би зробити багато корисної роботи, а часом – банально бодай поспати кілька годин. Проте доводиться простоювати в загальній черзі. Поляки зі свого боку пропускають усі авто, а українці вже з нейтральної смуги не хочуть приватні авто розвертати і скеровувати на інші пункти пропуску. 

Як на мене, не потрібно боятись цього робити. Бо варто розвернути п'ять автомобілів, тоді інші наступного разу вже знатимуть і не будуть їхати туди, де це для них не передбачено. Таким чином всі, хто везе приватний транспорт, дотримуватимуться правил і їхатимуть, куди належить.

От вже на українській митниці нема затримки, бо там розділяють де приватні авто, а де волонтерські. Тому зараз важливо, чітко виділити окремі пункти пропуску для гуманітарних автомобілів, як це було анонсовано кілька днів тому. Тоді йшлось про Краковець, Медику і Раву Руську. Я вже зрадів, що так і буде, кожен з волонтерів виграв би 90% часу. Але насправді на практиці все залишилось, на жаль, як і було".

Те, що старий порядок наразі залишається, підтвердили і у пресслужбі Державної митної служби у Львівській області. Кажуть, що офіційних документів про розмежуваня приватних авто і авто, які йдуть на потреби ЗСУ, не отримували, а відповідно самостійно таких рішень не приймають.

Літинський каже, що кілька тижнів тому було легше, адже не було приватного транспорту. Вдавалось перевозити по кілька автомобілів за день. Для цього у команді волонтерів є жінки або багатодітні чоловіки, що виконують цю роботу. Всі авто максимально передають за адресними запитами для військових, медиків та волонтерів.

Після купівлі машину спершу віддають на сервісний центр технічного обслуговування і вже тоді їх відправляють на передову. 

"Перші чи не 20 автомобілів передали 80 бригаді. Нам зразу повідомили, що їх відправили на Схід. Трапляються, звісно, й такі випадки, що машини знищуються ворогом. Так вже було, здається, з 8-а машинами, тому потреба у них завжди актуальна. От власне зараз найбільші потреби – це авто, бронежилети, квадрокоптери".

Допомогти для українських військових можна за реквізитами, поданими нижче:

Для переказів з-за кордону:

Paypal: lityk@yahoo.com

На польський рахунок:

SWIFT/BIC: WBKPPLPP

Bogdan Skaskiv

@katyaakva телеграм

PL 31 1090 2590 0000 0001 4986 3372 (eur)

PL 51 1090 2590 0000 0001 4986 3400 (usd)

PL 42 1090 2590 0000 0001 4985 2019 (pln)

Для переказів по Україні:

Картка ПриватБанк:

4731 1856 0729 5240

Літинський Святослав Володимирович

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.