"Вогонь запеклих не пече": чим відома тернопільська 44-та артилерійська бригада

44-та окрема артилерійська бригада імені гетьмана Данила Апостола – це потужне військове з'єднання у складі артилерійських військ ЗСУ, що має місце дислокації у Тернополі

"Еспресо.Захід" розповість про історію, символіку, бойовий шлях та структуру тернопільської 44-ї бригади.

Про що у статті:

Історія бригади

Фото: 44-та окрема артилерійська бригада імені гетьмана Данила Апостола

 

Бригада була сформована після початку російської агресії у 2014 році. Артилерійська бригада створювалася "з нуля" і отримала разом зі старою, відновленою технікою частину цілком нової.

Її формування почалося з вересня 2014 року на базі військового полігону Міжнародного центру миротворчості та безпеки (м. Яворів) та 184-го навчального центру (с. Старичі). Її основу на 90% становили добровольці.

9 вересня 2014 року було видано перший наказ командира військової частини. Тому саме 9 вересня відзначають День створення 44-ї окремої артилерійської бригади.

Вже 15 жовтня 2014 року було завершено формування і підготовку першого гаубичного дивізіону. Підрозділ одразу відбув для виконання завдань у зону бойових дій на сході України. 1-й гаубичний артилерійський дивізіон бригади (без 3-ї батареї) входив до Дебальцевського угрупування військ.

З початку 2015 року військова частина отримала постійне місце дислокації в місті Тернополі на фондах розформованої у 2013 році 11-ї гвардійської артилерійської бригади. Кілька років тому у Теребовлі завершили будівництво казарм покращеного планування для військовослужбовців цієї бригади, які служать за контрактом.

Від моменту створенні і до тепер бригада належить до оперативного командування "Захід".

Символи та символіка

Фото: 44-та окрема артилерійська бригада імені гетьмана Данила Апостола

 

44-та бригада носить ім'я гетьмана Данила Апостола – гетьмана Війська Запорозького, голови Гетьманщини на Лівобережній Україні у XVIII столітті. Офіційно бригаду перейменували 6 грудня 2020 року. Це було зроблено з метою відновлення історичних традицій національного війська щодо назв військових частин.

Вже 2 лютого 2021 року Головнокомандувач Збройних сил України генерал-полковник Руслан Хомчак затвердив нову нарукавну емблему бригади. На ній зображено дві перехрещені гармати над якими пише девіз бригади: "Вогонь запеклих не пече". Це слова з поеми Тараса Шевченка "Гамалія".

Бойовий шлях

Фото: 44-та окрема артилерійська бригада імені гетьмана Данила Апостола

 

Недарма артилеристів називають богами війни. Адже вони – чи не найбільша загроза для противника, відтак і найбажаніша для нього ціль. Тому бійці 44-ої артбригади, як і їхні колеги з інших подібних підрозділів, змушені постійно переміщувати, завдаючи потужних ударів противнику.

Окремі частини бригади вели бої на Бахмуті, під Дебальцевим, у Донецькому аеропорту. Це героїчні сторінки історії, кожна з яких написана на прикладі їхніх особистих подвигів. Мова йде про сотні виконаних вогневих завдань, сотні знищених одиниць ворожої техніки та живої сили.

За короткий проміжок часу бригада зарекомендувала себе, як один із найкращих артилерійських підрозділів Збройних сил України. Вона прославилася неординарним бойовим шляхом, стримуючи російського агресора від просування вглиб української території.

Фото: 44-та окрема артилерійська бригада імені гетьмана Данила Апостола

 

Взимку 2015 року підрозділи бригади, зокрема 3-тя батарея, виконували завдання по знищенню цілей в районі Бахмутської траси. Також в цей період особовий склад 3-ї протитанкової батареї протитанкового дивізіону бригади вела оборонні бої в районі м. Вуглегірська. Після того як 28 січня 2015 року всі протитанкові гармати батареї були знищені, артилеристи спільно з підрозділами батальйону ПСМОН "Світязь" продовжили обороняти позиції в будівлі школи-інтернату м. Вуглегірськ, а потім вийшли з оточення в напрямку населених пунктів Червоний Орач.

Впродовж 2015 року частини бригади воювала поблизу Донецького та Луганського аеропортів. Згодом виконували бойові завдання в складі Операції об’єднаних сил.

На той час основне озброєння бригади складалося з: гаубиць 2А65 "Мста-Б" та гармат 2А36 "Гіацинт-Б". Протитанковий дивізіон був озброєний 100-мм гарматами МТ-12 "Рапіра" (2А29).

З початком повномасштабної війни, тернопільські артилеристи люто виганяють російських окупантів з української землі, буквально випалюючи під ними землю, зокрема, зараз на Запорізькому напрямку, де триває український контрнаступ.

Фото: 44-та окрема артилерійська бригада імені гетьмана Данила Апостола

 

Влітку минулого року військова техніка бригади покращилася зброєю зразка НАТО. Мова йде про потужні американсько-британські гаубиці М777 та польові гаубиці FH-70.

Структура бригади

Структура бригади складається артилерійських дивізіонів та окремого протитанкового дивізіону:

У 2015 році бригаді також був підпорядкований 6-й окремий мотопіхотний батальйон "Збруч".

Командування

Фото: 44-та окрема артилерійська бригада імені гетьмана Данила Апостола

 

Першим командиром бригади був полковник Олег Лісовий. Вже з квітня 2015 по 2020 рік розвитком бригади займався полковник Сергій Баранов, який зараз є бригадним генералом та начальником Головного управління ракетних військ і артилерії та безпілотних систем Генерального штабу ЗСУ. Саме Баранов опікувався відновленням військового містечка у Теребовлі та Чорткові, де мають казарми бійці 44-ї бригади.

Вже з 2020 року і по сьогоднішній день командиром 44-ї бригади є полковник Роман Дудченко, який брав активну участь в бойових дій у ході російсько-української війни на території Донецької та Луганської областей.

Нагороди бригади

Фото: 44-та окрема артилерійська бригада імені гетьмана Данила Апостола

 

3 листопада 2022 року 44-а окрема артилерійська бригада імені гетьмана Данила Апостола Сухопутних військ ЗСУ указом президента України Володимира Зеленського відзначена почесною відзнакою "За мужність та відвагу".

"Українська артилерія стала найсильнішою в Європі і однією з найсильніших у світі. Так завжди тепер буде. Попри фізичну превагу ворожої артилерії, наші воїни забезпечують кращий результат. Перевага наших артилеристів у майстерності, інтелекті і вірі в себе. Дякую вам хлопці за влучність", - подякував президент України артилеристам 44-ї бригади.

Офіційні сторінки

Фото: 44-та окрема артилерійська бригада імені гетьмана Данила Апостола

 

У 44-ї окремої артилерійської бригади імені гетьмана Данила Апостола є сторінки у соціальних мережах, зокрема, у фейсбуці (25 тис. читачів) та у ютубі (343 підписники).

Читайте також: Першими вступили у бій з ворогом: чим відома львівська 80-та бригада