Влада не зняла подвійного призначення з тепловізійних дронів та тепловізорів, – волонтерка Ольга Тесляк

На державному рівні в постанові уряд прописав не ті коди, які потрібні волонтерам. А саме зняв обмеження лише на прості, класичні дрони. А тепловізійні дрони, тепловізори європейці на кордоні тримають тижнями

Про це Ольга Тесляк розповіла "Еспресо.Захід".

"До певного часу проблем із ввезенням дронів в Україну не було взагалі. Я завозила по кілька штук, європейці пропускали і в нас на митниці все проходило, – розповідає Ольга Тесляк. – А тепер, коли в нас дрони належать до товарів подвійного призначення, європейці не хочуть пропускати їх в Україну. У мене в Чехії на кордоні стоять тепловізійні дрони. А поляки взагалі сказали, що ми ними людей вбиваємо".

Волонтерка зазначає, що уся проблема в тому, що у постанові уряду, яку раніше прийняли, вписали не ті коди, які потрібні. Обмеження зняли на звичайні безпілотники. А кодів на тепловізійні дрони, тепловізори – нема.

Проблема створена штучно з українського боку

Як вважають волонтери, проблема створена штучно. Засновниця громадської організації "Центр підтримки аеророзвідки" Марія Берлінська на своїй сторінці у фейсбук розписала, у чому проблема і хто блокує завезення дронів в Україну.

"Поляки дали зрозуміти, що проблему створено штучно, з українського боку, – переконує Марія Берлінська. – Державна служба експортного контролю (ДСЕК) визнали звичайний цивільний Мавік – товаром подвійного призначення. Тобто керівник ДСЕК Олександр Павліченко вистрілив нам, як країні, в ногу. Йде найбільш технологічна війна, з наймасштабнішим використанням дронів в історії людства. Українці вимушені опиратись на цивільний китайський дрон для виживання, бо державні чиновники в попередні десятки років просрали свою галузь. І при цьому, в розпал війни один з топових чиновників, створює прецедент для всього світу і каже - ми як держава офіційно вважаємо цей дрон подвійного призначення. Тобто є конкретні технічні характеристики згідно яких кваліфікується дрон як цивільний або подвійного призначення. І китайці (DJI, виробник дрона Mavic) офіційно подають такі ТТХ, які не перевищують норми для цивільних дронів. Поки Україна не заявила ці дрони як товари подвійного призначення ці технічні характеристики ніхто не ставив під сумнів. Звісно західні країни, зокрема Польща, звертають увагу на цей прецедент, після того, як воююча країна офіційно визнає що це ТПП, закривати на це очі далі неможливо. До січня 2023 ми таки дотисли, щоб Павліченко призупинив дію своєї "експертизи". Але вже було пізно. На завезення партій дронів йшли місяці, тисячі дронів від різних волонтерських фондів, які намагались заїхати як цивільний товар були арештовані по всій Польщі".

Нині волонтери намагаються розв'язувати проблему, але далі, щоб завезти дрони, потрібно чекати тривалий час.

"Як все відбувається зараз у Польщі, до прикладу, На кожну партію дронів, яку ми завозимо в Україну польська фірма, яка їх продає, повинна взяти ліцензію у Польщі. На неї треба чекати до 30 днів. Ось зараз мені пропонують партію з 50-ти дронів. І лише на початку червня в кращому випадку ми зможемо їх отримати. Спрощення нема зовсім. Є величезна бюрократична тяганина. Легко – це купив в Польщі і через три дні дрони в Україні",  – додає волонтерка.