У Мінфіні кажуть, що військові без УБД мають платити податок на допомогу від волонтерів "через угоду з МВФ", – Лабецький

У Міністерстві фінансів пояснили, мовляв, 1 грудня Україна та МВФ підписали угоду про економічно-фінансову політику, згідно з якою Україна зобов'язалася утриматися від будь-яких заходів, які можуть вплинути на базу податкових надходжень. Тож внесені зміни можуть порушити цю угоду

Про це в програмі "Війна і волонтери" журналістки "Еспресо.Захід" розповів керівник ГО "Нескорені" Олександр Лабецький.

"Волонтерам немає різниці, чи має військовий статус УБД. Ми надаємо допомогу кожному, хто до нас звертається. Але чому не можна внести зміни в законодавство? Законопроєкт Інни Совсун (мова про ініціативу внести зміни у 165-ту статтю податкового кодексу України задля врегулювання ситуації з податками на допомогу військовим, – ред.) мав врегулювати цю ситуацію, щоб не залежно від того має військовий УБД чи ні, допомога не оподатковувалася. Але для Мінфіну це проблема. Вони це пояснюють тим, що 1 грудня 2023 року був підписаний меморандум про економічно-фінансову політику між Україною та МВФ. Відповідно до нього Україна зобов'язалася утримуватися від  будь-якої податкової політики та адміністративних заходів, які можуть негативно вплинути на базу податкових надходжень. На думку Мінфіну і податкової, якщо ми внесемо зміни в підпункти а і б 165 статті  податкового кодексу України, ми порушимо меморандум. Ці пункти саме стосуються оподаткування військової допомоги. Ситуація абсурдна".

За словами Олександра Лабецького така норма не завдає проблем великим фондам, які передають допомогу лише офіційно на військові частини. Але часто військові не мають змоги оформити запит, підписати акт, адже не хочуть займатися паперовою тяганиною. І тоді проблеми створюються для малих і середніх волонтерських організацій та ФОП-волонтерів. 

"Проблема глобальна. Ми з грудня збиралися з військовими, волонтерами і проговорювали цю проблематику. Добре, що президент уже підписав закон про списання майна у військових частинах. Бо до прийняття цього закону процес списання майна теж був абсурдний.  На волонтерському саміті виступав логіст із війська, він розповідав, щоб списати, до прикладу, дрова, треба, щоб вони відповідали сімом критеріям: вологість повітря, напрям вітру, довжина дров, кількість золи й так далі. І це все, щоб списати дрова. У нас паперова армія. Ви ж розумієте, якщо є стільки проблем, щоб списати дрова, то що робиться з більш коштовними речами. Є неофіційна інформація від військових, що 30% дронів у перший день втрачається на фронті через російські РЕБ. Нам потрібна велика кількість РЕБів, "мавіків", ці речі треба завжди. Хлопці волають з фронту: дайте дрони, знайдіть РЕБи. Щоб пришвидшити цей процес, багато фізичних осіб-волонтерів, малих і середніх організацій контактують безпосередньо з військовими й передають їм ці речі. Є багато підрозділів, з якими ми контактуємо, де на рівні командирів, батальйонів не можуть оформити листи-запити до ГО, не підписують акти. За ці останні два роки про це знають усі. Нашій армії на один аркуш паперу треба ще 14 аркушів".