Розширити можливості громад для допомоги ЗСУ: Львівська облрада зареєструвала звернення до ВР та уряду
На сайті Львівської обласної ради з'явився проєкт звернення до Верховної Ради і Кабміну з проханням пришвидшити роботу над ухваленням законопроєктів, які б розширили повноваження громад у питанні допомоги ЗСУ і надавали їм фінансовий ресурс для цього
Ініціатором звернення виступила депутатка Львівської обласної ради Ірина Гримак, передає "Еспресо.Захід".
"Наші військові потребують невідкладної допомоги, але чинні законодавчі механізми не дозволяють громадам ефективно реагувати на всі їхні запити. Необхідне обладнання, таке як військові дрони, тепловізори та багато інших видів допомоги, залишається поза межами допомоги громад виключно через законодавчі перепони. Ця ситуація не лише гальмує підтримку наших захисників, але й створює невизначеність у діях керівників громад, що неприпустимо у час, коли всі ресурси потрібно спрямовувати на підтримку Збройних Сил України", – розповідає Гримак на своїй сторінці у facebook.
Мова йде про два законопроєкти, які внесли порядок денний розгляду ВРУ ще влітку 2023 року: "Про внесення змін до деяких законів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування з підтримки сектору безпеки і оборони України 9559-д" та "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо фінансування з місцевих бюджетів заходів, спрямованих на посилення обороноздатності і безпеки держави 9560-1".
Про що йде мова у цих законопроєктах
Першим законопроєктом пропонується віднести до компетенції сільських, селищних, міських рад "надання фінансової та матеріальної підтримки сектору безпеки і оборони у період дії воєнного чи надзвичайного стану, затвердження місцевих програм підтримки сектору безпеки й оборони" (новий п. 59 ч. 1 ст. 26 Закону). А до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад такі повноваження в галузі оборонної роботи як "підготовка, подання на затвердження, організація виконання та реалізація місцевих програм підтримки сектору безпеки і оборони".
У другому законопроєкті є пропозиція включити видатки на оборону і безпеку до видатків місцевих бюджетів, надати право у період дії воєнного стану такі видатки здійснювати шляхом надання міжбюджетних трансфертів, а також передбачити можливість ухвалювати відповідні рішення виконкомам місцевих рад, територія яких тимчасово окупована.
Аби механізм запрацював, потрібно ці законопроєкти приймати одночасно.
Наразі громади мають три законні механізми підтримки військових:
- перший – купувати коштом місцевого бюджету медикаменти, продукти та спорядження для добровольчих формувань територіальних громад. Проте, заборонено купляти техніку і зброю,
- другий – купляти військові облігації та у такий спосіб поповнювати державний бюджет цільово на потреби оборони і безпеки,
- третій – перерахувати кошти до державного бюджету або ж конкретній військовій частині у вигляді субвенцій.
"Жоден з офіційних механізмів не передбачає можливості для громад закупляти напряму для військових частин те, про що вони найчастіше пишуть у своїх запитах до громад: дрони, тепловізори, РЕБи чи іншу техніку, яка їм так потрібна", – додала депутатка.
- До слова, військова Ірина Клейменова прокоментувала законопроєкт, який подали народні депутатки України Мар'яна Безугла та Галина Третьякова. Згідно із зареєстрованим документом, представники українських громадських організацій повинні спілкуватися з міжнародними донорами лише за погодженням з владою.
- Актуальне
- Важливе