IT-фронт: як українські технологічні спеціалісти допомагають боронити свободу

З початку війни ІТ-фахівці стали невіддільною частиною оборонних зусиль, реагуючи на виклики сучасної гібридної війни. Вони розробляють рішення для захисту критичної інфраструктури від кібератак, створюють додатки для збору коштів, координації допомоги та надання актуальної інформації цивільному населенню

ІТ-спеціалісти також зробили значний внесок у розвиток та впровадження інноваційних технологій, які допомагають в розвідці, логістиці та навіть у медичному обслуговуванні на фронті. Їхні зусилля не тільки сприяють зміцненню обороноздатності країни, але й допомагають підтримувати соціальну стабільність та економічну життєздатність у ці складні часи.

ІТ-співтовариство активно долучилося до забезпечення національної безпеки та підтримки громадянського. Наприклад, платформа "ЛікиКонтроль". Розробники створили цю систему для координації потреб медичних закладів у ліках та обладнанні. Вона дозволяє волонтерським організаціям ефективно розподіляти ресурси там, де вони потрібні найбільше. Або "CyberShield", де ІТ-фахівці  виявляють та нейтралізують кібератаки на державні установи та критично важливі об'єкти.

Є інтерактивна платформа "Допомога Поруч", створена для комунікації волонтерів, донорів, та людей, які потребують допомоги. Вона містить карту з інформацією про місцезнаходження та потреби лікарень, прихистків, та інших важливих об'єктів.

Варто згадати також "eBlood", платформу для координації донорства крові, що дозволяє максимально ефективно залучати донорів у критичні моменти і повідомляти про наявність необхідних груп крові в медичних установах.

З початком  повномасштабного вторгнення Росії, чимало представників українського ІТ-сектору взяли до рук зброю. Відомо, що близько 7000 ІТ-спеціалістів приєдналися до Збройних Сил України або добровольчих батальйонів.

На жаль, є втрати талановитих людей, які героїчно боролися і віддали своє життя. Серед них Руслан Івахненко, Senior Android Developer з Eleks. Він загинув, рятуючи побратимів під час атаки ворога. Колеги згадують розробника найкращими словами: “Руслан залишив у наших серцях лише теплі та добрі спогади про нього. Від нього завжди йшло тепло, він був безвідмовний у проханнях, щирий та добрий до людей, із глибоким почуттям патріотизму та відданості нашим захисникам і захисницям у ЗСУ.

На наших зустрічах він розповідав, що його молодша восьмирічна донька робить ляльки для воїнів на фронт. Майже кожного дня після школи вона ходила на гурток і робила маленькі ляльки, щоби долучити їх до передачок воїнам. Ми з ним бачилися кілька разів на тимбілдингах і ще один, коли він приїздив по авто на фронт, яке допомогли йому купити колеги з ELEKS. Часто з ним переписувалися, чи йому щось потрібно, але він практично завжди казав, що все має”.

Software Developer із ELEKS Борис Латик також загинув, обороняючи Україну. Чудовий батько і колега, - так відгукується про нього команда: "Борис був чудовою людиною, надійним другом, фахівцем своєї справи і Татом з великої літери, адже діти завжди відігравали важливу роль у його житті. У перші дні повномасштабної війни він прийшов до колег зі словами: "Попросіть вибачення за мене перед замовниками, але я йду захищати нашу Україну". Його загибель — невимовний біль для всіх нас".

Попри втрати, українська ІТ-спільнота продовжує боротьбу. Є ідеї щодо покращення військової техніки, платформ для розпізнавання ворожих дій. Наприклад, розробка розвідувальних дронів "Глазун", – це ініціатива, запущена спільнотою ентузіастів та ІТ-спеціалістів, яка займається розробкою та вдосконаленням дронів для збору розвідданих та спостереження. Ці дрони допомагають українським військовим отримувати важливу інформацію про переміщення противника в реальному часі. Або система управління бойовими діями "Артеміда", що ефективно координує дії підрозділів на полі бою, інтегруючи дані з різних джерел і забезпечуючи оперативне управління ресурсами.

Не забуваймо й про економіку. Сфера ІТ приносить українському державному бюджету $6 млрд щорічно. ІТ-сектор є одним із найбільш динамічних зростальних сегментів української економіки, забезпечуючи значний валютний виторг від експорту послуг. Залишаючись в країні, ІТ-спеціалісти допомагають зберегти та розвинути економічний потенціал, сприяючи створенню робочих місць, розвиваючи волонтерські проєкти, надаючи технологічну підтримку некомерційним організаціям, освітнім ініціативам та медичним закладам.

Кожен внесок ІТ-спеціалістів є цінним і значущим. Від їхньої праці залежить не тільки успіх на полі бою, але й швидкість відновлення країни після війни, її технологічна незалежність та економічна стабільність.

Вікторія Голуб